SOCIAL
Tânăr din Roșiori de Vede, arestat preventiv pentru trafic de droguri

Polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Teleorman, împreună cu procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Teleorman, au efectuat, ieri – 27 februarie 2025, o percheziție la domiciliul unui tânăr de 26 de ani, din Roșiori de Vede, cercetat pentru trafic intern de droguri de risc, efectuarea, fără drept, de operaţiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive şi deţinerea de droguri de risc în vederea consumului propriu, fără drept. În urma descinderilor, a fost descoperită o cantitate importantă de canabis, drog de risc, precum și alte mijloace de probă.
Din cercetări a reieșit că, în perioada septembrie – noiembrie 2024, tânărul traficant a procurat, deținut și vândut către consumatori din județul Teleorman diferite cantități de substanțe psihoactive (MDMB-BUTINACA și N-ethylnorperitedrone) și droguri de risc (ketamină). Astăzi, bărbatul a fost prezentat în fața unei instanțe de judecată de la Tribunalul Teleorman care a dispus arestarea preventivă pentru 30 zile.
Dâmboviţa
UPDATE. A fost suspendată activitatea localului din Gemenea unde s-au înregistrat zeci de cazuri de toxiinefecție alimentară

Activitatea localului din Gemenea-Oncești, comuna Voinești, unde au fost constatate câteva zeci de cazuri de toxiinfecție alimentară, a fost suspendată până la clarificarea întregii situații.
Totodată, inspectorii de la Direcția de Sănătate Publică și cei ai Direcției Sanitar Veterinare și pentru Controlul Alimentelor au aplicat mai multe sancțiuni contravenționale.
În momentul de față, este în desfășurare o anchetă epidemiologică. Rezultatele probelor de laborator urmează să stabilească cu exactitate ce alimente consumate au alertat starea de sănătate a participanților la evenimentul de azi-noapte.
Giurgiu
Casă în flăcări de la un scurtcircuit, în Băneasa, județul Giurgiu

Flăcări puternice au cuprins, în această dimineață, o casă din localitatea Băneasa, județul Giurgiu. Incendiul violent s-a manifestat la nivelul acoperișului, podului și mansardei, pe o suprafață de peste 120 mp.
La fața locului s-au deplasat pompierii de la Detașamentul Giurgiu și cei de la Punctul de Lucru Greaca, cu trei autospeciale de stingere, o autospecială pentru intervenție și salvare de la înălțime și o ambulanță SMURD. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost scurtcircuitul.
Prahovaacum o săptămânăDoi adulți și un copil de 6 ani s-au răsturnat cu ATV-ul. Un bărbat a decedat
ACTUALITATEacum o săptămânăVIDEO. Georgian Alexandru Dinu, multiplu campion național pe care România l-a ignorat!
ADMINISTRAŢIEacum 3 zilePucheni, între tradiție, pitoresc și modernitate
ACTUALITATEacum 3 zileUrs la plimbare prin centrul satului Siliștea (Dâmbovița). VIDEO
ACTUALITATEacum o săptămânăColegiul Economic „Ion Ghica” Târgoviște – Locul 1 la nivel regional. XP ADVERTISING SA – CREATIVITATEA CARE VINDE!
ACTUALITATEacum o săptămânăHotel Peștera Wellness & Spa a fost inclus pe prestigioasa platformă internațională „Haute Grandeur Global Awards”
Dâmboviţaacum o săptămânăFemeie din Crevedia, arestată pentru viol asupra unui minor. Și-a abuzat fiica de 11 ani
Giurgiuacum o săptămânăAu făcut diferența dintre viață și moarte. Doi polițiști din Giurgiu au salvat o femeie din locuința care ardea. VIDEO























