Connect with us

POLITIC

Victor Ponta și-a depus candidatura pentru Președinția României!

Publicat

pe

Deputatul Victor Ponta și-a depus astăzi candidatura pentru alegerile prezidențiale din luna mai. Ponta a fost însoțit la Biroul Electoral Central de câteva zeci de simpatizanți ce purtau pe cap șepci de culoare roșie inscripționate cu mesajul „România pe primul loc”.

Conform unor informații venite pe surse, astăzi, conducerea PSD ar putea să decidă excluderea lui Victor Ponta din partid. Deputatul social-democrat a anunțat, în urmă cu câteva zile, că s-a suspendat din PSD. Reamintim că fostul premier al României și consilier onorific al lui Marcel Ciolacu, la alegerile parlamentare de anul trecut, a fost primul pe lista de candidați pentru Camera Deputaților din partea PSD Dâmbovița.

Intrarea lui Victor Ponta în cursa pentru alegerile prezidențiale reprezintă pentru mulți o șansă de salvare din marasmul politic în care ne aflăm, mai ales după eliminarea din competiția electorală a lui Călin Georgescu. Mesajul transmis de Victor Ponta a fost unul dur la adresa actualei puteri. Fostul premier spune că țara are nevoie de un alt început. Discurs suveranist, asemănător cu cel al lui Călin Georgescu. A spus Ponta că trebuie redată puterea românilor.

„Voi fi un președinte care pune România și pe români pe primul loc. Vreau democrație și libertatea cuvântului. Vreau libertate de exprimare. Vreau să o spun foarte clar că doar românii trebuie să decidă cine îi conduce. Cunosc sistemul viciat care a pus mâna pe țară și care nici acum nu vrea să-i dea drumul. Nu am acceptat niciodată să fiu o simplă marionetă. Sunt mult mai pregătit decât acum 10 ani, mult mai călit” a spus Victor Ponta.

Discurs foarte bun. Coerent. Ușoare emoții. Echilibrat. Și cu o doză mare de sinceritate.

„Sunt un fan înfocat al schimbării”, a spus Victor Ponta. A mai precizat că nu vrea să trăiască într-o țară în care românii se luptă cu jandarmii. „Mă adresez tuturor românilor. Cred că românii s-au săturat de bătăliile dintre politicieni”.

Victor Ponta este absolut convins că, după 18 mai, România trebuie să aibă un nou guvern. Trebuie să avem o schimbare. Despre Călin Georgescu a spus că este un bun patriot.

„După ce voi fi președintele României, mă voi întâlni cu reprezentanții partidelor, pentru a hotărî ce trebuie făcut pentru țară”.

Ponta a aflat că va fi exclus din partid. Colegilor din partid le este frică de sistem – a afirmat Victor Ponta.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Dâmboviţa

Deputat Aurelian Cotinescu: Criza politică continuă. Nu există soluții de creare a unei majorități care să susțină un guvern stabil

Publicat

pe

Criza politică din România se accentuează. În prima fază a negocierilor de la Palatul Cotroceni, mulți credeau că situația se va normaliza, că se va ajunge la o soluție de compromis, cum multe s-au făcut prin politica românească, dar nu a fost așa. Asumarea guvernării este o decizie grea și, se pare că, în momentul de față, niciun partid nu vrea să și-o asume.

Precizează deputatul PNL Aurelian Cotinescu, că deja au trecut două săptămâni de când PSD a dărâmat Guvernul Ilie Bolojan. Acum, a început procesul de negocieri de la Cotroceni, dar realitatea este pe cât de simplă, pe atât de dură. Consideră parlamentarul liberal că PSD și AUR nu au în momentul de față soluții reale pentru a guverna România.

„Se vede clar din comunicarea domnului Grindeanu, din comunicarea foștilor consilieri ai lui Adrian Năstase, Peiu și Dungaciu, faptul că nu există o soluție de creare a unei majorități largi, astfel încât să fie adusă stabilitate guvernamentală și politică în România”, a spus Aurelian Cotinescu.

Opinia deputatului PNL este că reprezentanții PSD conștientizează faptul că, pentru a scoate țara la liman, există doar două soluții.

„Prima este aceea de a continua reformele începute de Guvernul Ilie Bolojan, iar cea de-a doua este de a capitula și de a chema Fondul Monetar Internațional, de a chema creditorii și a demera o accelerare a reformelor, mult mai agresivă, în sensul de mărire a taxelor, a impozitelor, dar și de tăieri masive de personal din aparatul bugetar. Toată clasa politică conștientizează situația în care ne aflăm. Nu putem să mai mergem cu minciuni, să încercăm să mai găsim fel de fel de soluții care, de fapt, nu sunt în nici un fel salvatoare”, a adăugat liberalul Aurelian Cotinescu.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

POLITIC

Claudiu Târziu, europarlamentar: Securitatea alimentară înseamnă să poți hrăni țara când vine criza!

Publicat

pe

Europarlamentarul Claudiu Târziu face o analiză dură a problematicii agroalimentare cu care se confruntă România din cauza politicilor agricole aplicate fără consecvență și în detrimentul fermierilor români. Spune liderul Acțiunii Conservare (ACT) că deficitul comercial agroalimentar a crescut de șapte ori într-un deceniu. România a ajuns să importe 95% din bulionul de roșii pe care îl consumăm. De asemenea, jumătate din cantitatea de carnea de porc vine de afară și 64% din untul consumat.

„Suntem o țară care vinde ieftin grâne vrac și cumpără scump produse finite. Am fost zilele astea la Panifcom Iași. Liviu Bălănici a construit acolo în treizeci de ani un lanț întreg: mii de hectare de cereale, fermă de vaci de lapte, moară, fabrică de pâine. Un grup integrat: de la bobul de grâu până la felia de pâine. Mi-a spus că modelul lui e excepția. Că în jurul lui cad oameni care au muncit o viață. Și că excepțiile nu salvează o țară. Are dreptate.

În primele trei luni din 2026, insolvențele din agricultură au crescut cu aproape 200%. Asta după cel mai bun an agricol din ultimii treizeci. Silozurile sunt pline, dar fermele intră în faliment. Fermierii noștri respectă norme europene stricte. Concurenții lor din Ucraina și Mercosur nu. Produc mai ieftin pentru că produc fără grijă pentru sănătatea oamenilor. Din această confruntare, România iese în pagubă.

Statul nu a făcut nimic. Băncile au tăiat finanțarea. Birocrația a rămas. Au rămas și interesele celor care câștigă din import. Securitatea alimentară înseamnă că îți poți hrăni țara când vine criza. România și-a erodat această capacitate an după an. Dacă ai bani, cumperi de afară și îmbogățești pe alții. Dacă n-ai, nu mănânci. În absența unor măsuri serioase, România riscă fie dependența totală de importuri, fie foametea”, a precizat europarlamentarul Claudiu Târziu – liderul Acțiunii Conservare.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite