Giurgiu
Șoferiță de 74 ani a murit într-un accident rutier pe DN5, în zona Uzunu

O femeie de 74 de ani a decedat astăzi, 26 martie 2025, în jurul orei 14:00, într-un accident de circulație produs pe DN5, în afara localității Uzunu, județul Giurgiu.
Din cercetările efectuate de polițiști la fața locului reiese că bătrâna, de fel din comuna Chiajna, județul Ilfov, în timp ce se afla la volanul unui autoturism, din motive care nu au fost clarificate până acum, a părăsit carosabilul și a intrat violent într-un cap de pod. Autoturismul era rupt în mai multe bucăți.
La locul evenimentului s-au deplasat pompierii de la Detașamentul Giurgiu și cei de la Punctul de Lucru Călugăreni, cu o autospecială de descarcerare și una de stingere. Au mai sosit o ambulanță de la Serviciul Județean și un elicopter SMURD. Din păcate, trupul femeii nu mai prezenta funcții vitale.
Giurgiu
Crimă în Bălănoaia, Giurgiu. Un bărbat de 55 de ani i-a tăiat gâtul unui consătean!

Un bărbat de 55 de ani, din Bălănoaia, județul Giurgiu, a fost omorât cu sânge rece de un alt consătean de aceeași vârstă. Victima,l a cărei viață nu a mai putut fi salvată a fost lovită cu un cuțit în zona gâtului. Ucigașul a fost identificat, reținut și condus la sediul Parchetului de pe lângă Tribunalul Giurgiu în vederea audierii.
Anchetatorii au pornit cercetările pentru a stabili circumstanțele care au condus la producerea acestei crime. Sesizarea oamenilor legii a fost făcută în jurul orei 16:10 de către un bărbat de 72 de ani din Bălănoaia.
Giurgiu
Două gospodării cuprinse de flăcări în Bolintin Vale, de la un scurtcircuit

Un incendiu violent a cuprins, eri, după-amiază, două gospodării din orașul Bolintin Vale, județul Giurgiu. La fața locului s-au deplasat echipaje de la Detașamentul Bolintin Deal, Secția Mihăilești, Garda de Intervenție Roata de Jos și ISU București-Ilfov, cu cinci autospeciale de stingere, o ambulanță SMURD, o cisternă și o autospecială pentru intervenție și salvare de la înălțime.
La sosirea pompierilor în prima gospodărie ardeau o casă și bunurile din interior, pe o suprafață de aproximativ 100 mp, precum și o anexă. Flăcările se extinseseră la sageacul și acoperișul unei alte locuințe cu etaj, pe circa 150 mp. În cea de-a doua gospodărie, incendiul se manifesta pe o suprafață de aproximativ 250 mp, afectând o construcție anexă și bunurile depozitate în interior.
O femeie, în vârstă de 39 de ani, a fost preluată de către echipajul SMURD, cel mai probabil cu atac de panică, și transportată la spital. Militarii au împiedicat propagarea incendiului la restul locuinței cu etaj și la alte trei imobile învecinate. Cauza probabilă de producere a evenimentului a fost scurtcircuitul.
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăMănești, județul Dâmbovița. Investiții pentru prezent, investiții pentru viitor. FOTO
Dâmboviţaacum o săptămânăBătrânul dispărut a fost găsit căzut într-o groapă mascată de vegetație!
Dâmboviţaacum o săptămână62 de descinderi într-un caz de furt de produse petroliere
Dâmboviţaacum 5 zilePrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
Argeșacum o săptămânăFemeie, reținută de polițiști pentru că și-a bătut soacra!
ACTUALITATEacum o ziTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
ACTUALITATEacum 5 zileAgricultura românească, în pericol. Semnal de alarmă tras de reprezentanții Cooperativei Caprirom Sud Muntenia
Ialomiţaacum o săptămânăTânăr de 27 de ani, reținut pentru uciderea cu intenție a unui câine. VIDEO























