Connect with us

ACTUALITATE

„Florii și Lumină”, eveniment în premieră organizat în Moreni

Publicat

pe

Duminică – 13 aprilie 2025, de la ora 19:00, în municipiul Moreni, județul Dâmbovița, va avea loc prima ediție a evenimentului „Florii și Lumină” – anunță Primăria, care îi invită pe toți locuitorii orașului să se alăture acestei inițiative ce este „strâns legată de două sărbători importante ale creștinității: Floriile și Învierea Domnului – momente cu o înaltă încărcătură spirituală în care lumina, credința, binecuvântarea, jertfa și iubirea sunt definitorii pentru noi toți”.

Manifestarea se va desfășura pe bulevardul Republicii de la sensul giratoriu din centrul localității până la intersecția cu strada Mihai Eminescu și va include: slujbă la Biserica Sfinții Împărați Constantin și Elena, procesiune, aprinderea a peste 5000 de candele într-o grafică specială, cântece religioase și pricesne – ne informează Primăria Moreni.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Doliu în lumea literară din Dâmbovița. A plecat la cele veșnice scriitorul Ștefan Ion Ghilimescu

Publicat

pe

Profesor, scriitor și critic literar, Ștefan Ion Ghilimescu s-a stins din viață, pe 30 iunie 2026, la vârsta de 79 de ani.

Născut la 16 martie 1947 în Costeştii din Vale, judeţul Dâmboviţa, Ștefan Ion Ghilimescu a absolvit, în 1974, Facultatea de Filologie a Universităţii din București. A fost profesor în învațământul gimnazial și liceal din Fieni, apoi, în perioada 1980 – 1989, a lucrat ca funcționar și director la Casa de Cultură Pucioasa. Din 1990 și până în 2011 a fost consilier și, respectiv, director în cadrul Direcției pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național a județului Dâmbovița. Câţiva ani, între 1992-1998, a fost profesor asociat la Universitatea “Valahia” din Târgovişte.

Ștefan Ion Ghilimescu a debutat publicistic în anul 1967, a colaborat la numeroase reviste literare de prestigiu cu sute de eseuri, articole de critică şi istorie literară. A publicat zeci de volume de estetică, istorie şi critică literară (“Figuri ale romanului”, “Figuri ale imaginarului poetic”, “Vederi şi atitudini critice”, “Clasicii noștri. Recitiri. Evaluări. Digresiuni”), şi de poezie (“Lola. Lolita. Bonita”, “Grădina lui Athis”). A fost calificat drept Un “poet livresc”, “un postsimbolist de cea mai pură expresie”, “un spirit doct, dar fără ostentaţie”.

Dumnezeu să-l odihnească în pace! Condoleanțe familiei!

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Fotbalist din Dâmbovița a murit la 45 de ani. Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Publicat

pe

Cu profundă durere, am aflat vestea trecerii în neființă a lui Ciprian Dumbravă (45 de ani), fotbalist dâmbovițean reprezentativ, care a îmbrăcat de-a lungul anilor tricoul mai multor echipe din județul nostru, dar și cu prezențe în prima ligă. Asociația Județeană de Fotbal Dâmbovița transmite sincere condoleanțe familiei îndurerate!

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite