Connect with us

ACTUALITATE

Supraveghetorii americani ai alegerilor prezidențiale, în vizită la mitropolitul Nifon, arhiepiscopul Târgoviștei

Publicat

pe

Dragoș Sprânceană și Aaron Gentry, membri ai delegației americane care s-a aflat în România pentru a supraveghea desfășurarea primului tur al alegerilor prezidențiale, au făcut o vizită Înaltpreasfințitului Părinte Nifon, Arhiepiscop al Târgoviștei și Exarh patriarhal. Discuțiile au fost unele prietenești în cadrul cărora, pe lângă alte aspecte, a fost subliniat importantul rol educațional și cultural al ortodoxiei românești, ca instituție esențială a țării noastre, reper moral și promotoare a valorilor românești și europene.
Totodată a fost evocată deschiderea românilor spre colaborare, solidaritate, stabilitate, libertate și democrație, precum și speranța că orice criză este un îndemn la a accentua ceea ce ne unește, la a rezolva inerentele provocări ale vremurilor, precum și la impulsionarea dezvoltării țării noastre.

„A fost apreciată deschiderea noii administrații americane către soluționarea rapidă și pașnică a numeroaselor conflicte din lumea noastră, dar și aportul comunităților românești din Statele Unite ale Americii la aprofundarea relațiilor cu România, precum și la dezvoltarea acelor spații în care își desfășoară activitatea”, se precizează într-un comunicat de presă transmis către mass-media.

La întâlnire a fost prezent și vicarul eparhial, preotul Ionuț Ghibanu.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Deținuții de la Penitenciarul Găești sunt implicați în lucrările de înfrumusețare a orașului

Publicat

pe

Orașul Găești, sub conducerea administrativă a primarului Alexandru Iorga, a intrat într-un proces de transformare sesizat și apreciat nu numai de locuitorii acestei urbe, ci de toți aceia care vizitează sau tranzitează localitatea. După cum bine a precizat edilul, orașele curate nu apar din întâmplare, se construiesc în fiecare zi, prin muncă, implicare și folosirea tuturor resurselor pe care legea le pune la dispoziție.

Rămânând pe acest palier informațional, trebuie să spunem că, la Găești, printr-un parteneriat încheiat între administrația publică locală și penitenciarul din oraș, persoanele private de libertate, pe bază de voluntariat, participă, bineînțeles sub supravegherea reprezentanților Poliției Penitenciare, la activități de întreținere a spațiilor verzi. Lucrările sunt coordonate de Serviciul Gospodărire Urbană și Utilități Publice, compartiment nou înființat în cadrul Primăriei Găești.

„În fiecare zi sunt implicați, în primul rând, angajații Primăriei, alături de persoanele private de libertate și de persoanele care beneficiază de ajutor social și sunt apte de muncă. Pas cu pas, construim Găeștiul pe care ni-l dorim cu toții: mai curat, mai frumos și mai modern”, a spus primarul Alexandru Iorga.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Programul evenimentelor prilejuite de „Zilele Comunei Potlogi”, 15-16 august 2026

Publicat

pe

Primăria și Consiliul Local Potlogi organizează, în perioada 15-16 august 2026, o serie de activități cultural-sportive și de divertisment prilejuite de „Zilele Comunei”.

Programul debutează sâmbătă, 15 august, la ora 10:00, cu Forumul Național Brâncoveniana – Ediția a VIII-a, manifestare prin care se aduce un pios omagiu personalității Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu, cel care a pecetluit destinul localității și a înscris numele Potlogi în patrimoniul spiritual și istoric al României.

La ora 17:00, cu ajutorul unor sponsori generoși, se dă start distracției. Pe scenă vor urca tinerele talente ale comunei Potlogi, după care vor susține recitaluri extraordinare Adriana Antoni, Bibi, Tzancă Uraganu, Claudia Ghițulescu, Simona Bănică, Violeta Visarion, John Music, Yannis Talent și Sarah Nicole. Nu vor lipsi majoretele și toboșarii.

Duminică – 16 august 2026, de la ora 08:00, vor fi comemorați la Biserica Brâncovenească din Potlogi ocrotitorii spirituali ai comunei – Sfinții Martiri Brâncoveni. La ora 09:00, va debuta la Baza Sportivă Potlogi „Cupa Prieteniei” la minifotbal. Vor participa toți copiii înscriși la FC 1976 Potlogi. La final, aceștia vor primi cupe și medalii.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite