Connect with us

ACTUALITATE

Târgoviște: Fără apă potabilă în zona Micro 3, în data de 27 mai 2025

Publicat

pe

Compania de apă Targoviste Dambovita SA aduce la cunoștința consumatorilor că, în data de 27 mai 2025, în intervalul orar 09:00 – 17:00, se va întrerupe furnizarea apei potabile pentru realizarea unor lucrări de modernizare la Stația de hidrofor PT1M3, în cadrul proiectului finanțat prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM). Zonele afectate de această oprire sunt:

– Blocurile C1 – C10, situate pe Bulevardul Eroilor și strada Lt. Mj. Dragomirescu Liviu;
– Imobilele de pe străzile Herta și Tighina, arondate stației menționate.

Recomandăm ca, la reluarea alimentării cu apă, să nu fie utilizată apa pentru consum uman decât după ce a fost limpezită și fiartă timp de minimum 10 minute, până la publicarea rezultatelor analizelor de laborator privind calitatea apei.

Rezultatele analizelor vor fi disponibile pe site-ul oficial al companiei, la adresa:
https://catd.ro/index.php/comunicare/opriri-apa/arhiva-opriri-apa.

Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și asigurăm cetățenii că echipele noastre vor depune toate eforturile pentru finalizarea lucrărilor în cel mai scurt timp posibil.

Reclama

Pentru informații suplimentare, serviciul de relații cu publicul al companiei vă stă la dispozitie. Vă mulțumim pentru înțelegere!

BIROUL DE PRESA AL COMPANIEI DE APA TARGOVISTE DAMBOVITA SA

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Șotânga revine în fotbalul dâmbovițean! A fost înființat Clubul Sportiv „Minerva” pentru copii și juniori

Publicat

pe

Constantin Stroe, primarul de la Șotânga, s-a hotărât să repună localitatea pe care o păstorește, după o pauză de mulți ani, pe harta fotbalului dâmbovițean. La inițiativa edilului, a fost înființat Clubul Sportiv „Minerva” Șotânga. În cadrul acestei structuri, vor activa echipe de fotbal de copii și juniori.

„Șotânga are o frumoasă tradiție în fotbal, cu echipe valoroase, care au activat atât în competițiile județene, cât și în eșaloanele naționale. La Șotânga se deschide un nou capitol, o investiție în tinerele generații ale localității”, a transmis președintele Asociației Județene de Fotbal Dâmbovița – Ciprian Prisăcaru.

Sportivii de la Clubul „Minerva” Șotânga vor intra pe frontul competițiilor oficiale începând cu sezonul 2026-2027.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Atenție! S-a oprit din nou apa în Târgoviște și în șase comune limitrofe

Publicat

pe

Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița informează că, în data de 29.07.2026, începând cu orele 10:00, se întrerupe alimentarea cu apă potabilă pe rețelele de distribuție din zona de nord a municipiului Târgoviște și comunele limitrofe Aninoasa, Șotanga, Gura Ocnitei, Răzvad, Doicești și Ulmi, ca urmare a unei noi avarii survenite la conducta magistrală a Sistemului de apă Târgoviște.

Conducta afectată este o conductă de tip PREMO — tuburi din beton precomprimat — instalată în anii 1960, care asigură transportul apei potabile pe distanțe mari, alimentând municipiul Târgoviște și localitățile limitrofe. Deși aceste conducte au o durată de viață proiectată de peste 80 de ani, vechimea de aproximativ 60 de ani, coroborată cu solicitările mecanice acumulate în timp, le face susceptibile la fisurări și avarii. Aceasta este a doua intervenție de urgență pe această conductă magistrală într-un interval scurt de timp.

Dată fiind natura intervenției și complexitatea lucrărilor pe o conductă de mare adâncime și diametru, durata reparației este estimată la peste 12 ore, existând posibilitatea prelungirii acesteia în funcție de situația constatată pe teren. Echipele noastre acționează cu prioritate pentru restabilirea furnizării apei în cel mai scurt timp posibil.

Se recomandă ca la reluarea furnizării apei și până la emiterea rezultatelor monitorizării calității apei potabile, să nu se folosească apa pentru consumul uman decât după limpezirea și fierberea acesteia timp de 10 minute.

Rezultatele analizelor de laborator vor fi afișate pe site-ul Companiei de Apă Târgoviște Dâmbovița, la adresa: catd.ro/tag/opriri-finalizate.

Reclama

Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și vă asigurăm că echipele noastre depun toate eforturile necesare pentru remedierea situației în cel mai scurt timp posibil.

BIROUL DE PRESĂ AL CATD

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite