Connect with us

ACTUALITATE

Eroii neamului rămân veșnic vii în sufletele noastre, indiferent de vremuri și de orânduiri!

Publicat

pe

Astăzi – 29 mai 2025, de Înălțarea Domnului, ne cinstim cum se cuvine și eroii neamului, pe cei care și-au dat viața, necondiționat, pe câmpurile de luptă, pentru țară, pentru libertate. Manifestările prilejuite de Ziua Eroilor, nouă, românilor, indiferent de vremuri, de orânduiri, de gafele și eșecurile celor aflați la putere, ne-au intrat în sânge, fac parte din ființa noastră, din fibra străbună. Ne definesc. Sunt semne ale statorniciei și năzuinței noastre spre mai bine.

Reprezentanții autoritățilelor publice locale și județene, parlamentari și membrii Asociației „Cultul Eroilor” Dâmboviţa au fost prezenți la ceremonialul militar și religios desfășurat la Cimitirul de Onoare Românesc aflat în incinta UM 01402 – Cazarma Târgoviște, din zona Teiș. Aici, s-au aprins candele, s-au depus flori și au fost păstrate momente de reculegere la mormintele ostașilor români.

A două parte a manifestărilor dedicate eroilor neamului s-a consumat în centrul municipiului Târgoviște. După slujba religioasă oficiată de Înalt Prea Sfinția Sa Nifon, Arhiepiscopul și Mitropolitul Târgoviștei, împreună cu un sobor de preoți, oficialitățile și cetățenii prezenți la Biserica Mitropolitană au pornit în procesiune spre Monumentul Eroilor din Piața Tricolorului. Aici, activitățile au curs după tipicul unor astfel evenimente. Trecerea în revistă a Gărzii de Onoare de către prefectul județului Dâmbovița – Marian Tănase, o scurtă slujbă religioasă, momente muzicale solemne, susținute de corul Arhiepiscopiei Târgoviștei, alocuțiuni susținute de IPS Nifon – Arhiepiscopul și Mitropolitul Târgoviștei, primarul municipiului Târgoviște – Cristian Daniel Stan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița – Corneliu Ștefan și prefectul județului Dâmbovița – Marian Tănase. A urmat, în acorduri muzicale solemne, depunerea de coroane la Monumentul Eroilor, iar finalul a revenit paradei militare executate de câteva zeci de militari din cadrul Garnizoanei Târgoviște și de la Inspectoratul de Jandarmi Județean Dâmbovița.

 

În discursul său, primarul Cristian Daniel Stan a vorbit despre, sinceritate, despre profunzimea acestei zile, despre valori și despre cum ne raportăm la ele. Despre Biserică și Națiune. Despre credință și libertate, ca temelie și ideal al poporului român greu încercat în istorie, dar care a reușit mereu să reziste, să se ridice la înălțimea crezurilor sale.

„Cred că, în vremurile în care trăim, eroismul a ajuns cumva un cuvânt de care se folosesc foarte mulți doar pentru a se valida pe ei însuși, fără proba sincerității. La fel ca și alte valori care stau la temelia noastră ca popor. La fel ca și de Biserica sau Armata. În acest du-te vino continuu, în acest amestec de superficialitate și nepăsare, suntem obligați să luptăm cu armele decenței, ale bunei cuviințe și ale gesturilor curate. Să le vorbim copiilor noștri despre eroii neamului, să le citim mai multă istorie, să îi pomenim și să facem cumva ca în jurul nostru eroii să devină modele de urmat. Eroii, ostașii și luptătorii români din toate timpurile și din toate locurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre și închisori pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești, pentru întregirea neamului, pentru libertatea și demnitatea poporul român”, a rostit primarul Cristian Daniel Stan.

Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a vorbit despre această comemorare sacră a sacrificiului suprem pentru țară și despre eroii care s-au jertfit pentru libertate și pentru independența țări noastre.

„În această zi solemnă, gândurile noastre se îndreaptă către familiile eroilor dâmbovițeni care au îndurat durerea pierderii celor dragi, care au păstrat vie amintirea lor. Recunoștința noastră se îndreaptă către acele familii cărora le datorăm sprijin și respect. Este momentul să reflectăm și asupra faptului că eroii nu sunt doar o parte a trecutului, ci o sursa de inspirație pentru prezent și viitor. Să ne închinăm cu recunoștință în fața celor care au pus patria mai presus de propria viață. Să păstrăm vie memoria lor prin faptele noastre, prin grija față de comunitate, dar și prin respectul față de valorile celor care au luptat. Să nu îi uităm niciodată. Să le rostim numele cu respect. Să le purtăm povestea mai departe și să le cinstim faptele prin tot ceea ce facem bun pentru Dâmbovița și pentru România”, a transmis Corneliu Ștefan.

Prefectul județului Dâmbovița, Marian Tănase, a mărturisit că în această zi aducem un omagiu celor care au contribuit decisiv la afirmarea suveranității și identității noastre naționale.

„Este o zi cu puternică încărcătură istorică, ce amintește de lupta, curajul și sacrificiul generațiilor care au făcut posibilă existența unui stat român liber, demn și independent. Privim cu respect către evenimentele din 1877, când România și-a proclamat independența față de Imperiul Otoman, un pas hotărâtor pentru consolidarea națiunii române moderne. Această zi simbolizează începutul unui drum spre recunoaștere internațională, dar și dovada clară a unității și determinării poporului român”.

Un mesaj a transmis de Ziua Eroilor și deputatul liberal Aurelian Cotinescu, prezent astăzi la ceremonialul desfășurat în Cimitirul de Onoare Românesc, unde, după consumarea momentului religios, alături de ceilalți participanți, a prins garoafe de crucile de la căpătâiul ostașilor români căzuți pentru patrie și a aprins candele spre a le lumina veșnicia.

„Au fost soți și tați, fii și frați, camarazi, români care au scris cu prețul vieții istoria și destinul unei țări. Pe câmpul de bătălie, au luptat pentru libertate, independența și reîntregirea neamului. Pe front și în spatele frontului, au fost și femei care s-au jertfit pentru unitatea poporului român și mărturisirea credinței. Și lor le datorăm respect, chiar dacă sacrificiul lor e mai puțin aclamat. Toți sunt pentru noi eroi! Să nu uităm niciodată cât de scump s-a plătit libertatea”, a scris, pe pagina sa de Facebook, deputatul Aurelian Cotinescu.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Actorii, normă de 8 ore zilnic! Citire de la Guvernul Bolojan. Angajații Teatrului Național ies mâine în stradă!

Publicat

pe

Încă o „minune” pusă în practică de Guvernul Bolojan încinge societatea românească. S-a luat decizia ca munca artiștilor să fie normată. Aceștia vor fi obligați să semneze zilnic condica de prezență. Program normal, 8 ore! Actorii vor trebui să stea la muncă fix ca în… fabrica de chiloți! Pare ceva de noaptea minții. Nici măcar comuniștii, înainte de 1989, nu au introdus astfel de aberații organizatorice în domeniul creației artistice. Activitatea creatoare diferă de cea din uzine, din fabrici și de pe ogoare. Nu poți compara actorul cu muncitorul de la șaibă. Aici vorbim de cu totul altceva, de un altfel de produs ce ține de spirit, de cultură. Dar ce contează. Pentru Guvernul Bolojan, suntem la grămadă.

Cică recomandarea pentru implementarea unei astfel de norme ar fi venit din partea contabililor de la Curtea de Conturi pentru care existența se măsoară în cifre și șabloane chircite în articole de lege.

Actorii de la Teatrul Național București vor ieși mâine, 10 februarie 2026, în stradă pentru a protesta față de această măsură. Li se va alătura și personalul tehnic din instituția culturală.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Spectacolul „Don Giovanni” de la Opera Națională, criticat pentru erotismul exacerbat expus pe scenă!

Publicat

pe

Directorul general al Operei Naționale, dirijorul Daniel Jinga, a fost aspru criticat de o parte a publicul bucureștean și de presă pentru spectacolul „Don Giovanni” de Walfgang Amadeus Mozart, ultima reprezentație consumată pe scena Operei Române. Maestrul Jinga, care are legături strânse cu județul Dâmbovița, în 2015 fiind numit dirijor principal al Orchestrei Simfonice „Muntenia” din Târgoviște, a fost comentat pentru faptul că a permis ca celebra operă, pusă în scenă de Andrei Șerban, să fie transformată într-un soi de spectacol de striptease.

Mulți spectatori, părinți cu copii, ar fi părăsit oripilați sala chiar în timpul reprezentației, fiindu-le rușine să mai asiste la scenele în care se mimau partide de sex oral făcute unui dansator sau imaginile unde un alt balerin întreținea, mimat evident, raporturi sexuale cu un manechin. Scenele de acest tip, comentează câteva publicații din Capitală, ar fi fost destule.

„Rușine celor din conducerea Operei Naționale București”, scrie pe pagina sa de Facebook, Dumitru Bălan, un iubitor de artă. „Psihopații din zilele noastre și-au băgat coada și în cele mai prestigioase instituții culturale din țară, reușind în această seară să transforme Opera Națională București într-un bordel de prost gust. Și atât de profesionistă este conducerea Operei Naționale București că a reușit „performanța” de a face praf celebra piesă Don Giovanni scrisă de marele W.A Mozart care ar fi trebuit să arate altfel în seara asta, însă când obsedații „telectuali” suferă de NIMFOMANIE, atunci au reușit într-un final să joace această ORIBILITATE.

Ideea este că nu s-a respectat linia melodică originală concepută de Mozart, iar decorurile și costumațiile din această seară nu au avut nimic în comun cu spectacolul clasic care s-a jucat timp de câteva sute de ani. Iar supratitrarea mai mult nu a mers. Evident că nu pot atașa imaginea manechinei care mima pe scenă o partidă de sex oral făcută unui dansator și nici acea captură care a surprins un balerin în timp ce întreținea raporturi sexuale cu o manechină, aflați fiind în poziția doggy style. NU, deci este prea mult!

Am plecat împreună cu băiatul si cu soția imediat după primul act XXX și am surprins pe hol mai multe familii și cupluri care au părăsit mult mai devreme locația OPEREI NAȚIONALE BUCUREȘTI. Ne uitam șocați unii la alții și nu ne venea să credem ce s-a putut întâmpla pe una dintre marile scene ale culturii românești.

În aceste momente se învârte în mormânt marele George Ștephănescu (1843-1925), fondatorul Operei Române. Nu mi-am închipuit niciodată că specia umană a decăzut într-un asemenea mod, dar nu ar trebui să ne mai mire nimic la câte ni s-au întâmplat în ultimii ani. De acum înainte voi sufla și în iaurt atunci când voi mai merge la un spectacol „cultural” împreună cu familia mea. E plin peste tot de regizori pedo și trans, nu de altceva. Cert este că grotescul și SATANISMELE au penetrat toate instituțiile culturale românești și nu știu dacă vom mai reveni vreodată la starea de NORMALITATE specifică vremurilor de odinioară.

Îmi pare rău că am cheltuit 450 RON pe 3 bilete doar ca să asist la un spectacol porno grotesc. Să vă stea în gât acest show, obsedaților ce sunteți voi!”, a scris Dumitru Bălan, pe pagina sa de Facebook.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite