Connect with us

Dâmboviţa

AUR critică dur cedarea Ministerului Mediului către USR

Publicat

pe

De apreciat gestul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) de a condamna cedarea Ministrului Mediului teribiliștilor politici de la USR, o formațiune eco-globalistă pregătită să ne cam de-a viața peste cap – după cum spun reprezentanții AUR.

„Această numire este un semnal limpede că România va intra într-o nouă etapă de supunere față de dogmele ideologice ale tranziției verzi forțate, dictate de la Bruxelles, fără niciun discernământ față de realitățile sociale și economice ale țării.

AUR atrage atenția că Ariile protejate Natura 2000, impuse fără consultare reală cu autoritățile locale, vor continua să blocheze dezvoltarea comunităților rurale și investițiile românești, în favoarea unor interese externe.

Tranziția verde, deși necesară în termeni generali, va fi aplicată haotic și punitiv, subminând economia națională și condamnând satele României la sărăcie cronică.

Resursele naturale ale României, de la pădurile naționale și până la gazele naturale și apele minerale, riscă să ajungă în mâinile unor corporații străine, în timp ce statul român va deveni spectator în fața jefuirii propriilor bogății.

Așa arată prețul pe care România îl plătește pentru „ajutorul” oferit de forțele globaliste internaționale – în special Franța – celor care au orchestrat lovitură de stat.

AUR respinge ferm această direcție politică ruptă de interesele poporului român. Considerăm că dreptul la un mediu sănătos nu poate fi confiscat de o ideologie extremistă care confundă protejarea naturii cu distrugerea vieții românilor.

Nu există nicio prevedere în Constituția României care să confere unei minorități ideologice privilegiul de a decide, în dispreț față de realitățile locale, viitorul satelor, pădurilor și apelor noastre.

România a fost deja dezindustrializată și este, după Suedia, cea mai puțin poluantă țară din Uniunea Europeană. Cu toate acestea, ni se cere să plătim pentru poluarea produsă de alții.

AUR este singurul partid care apără mediul înconjurător nu ca pe un teritoriu ideologic, ci ca pe o parte a Creației lui Dumnezeu, în strânsă legătură cu viața omului.

Milităm pentru o viziune suveranistă și echilibrată asupra mediului, în care ocrotirea naturii merge mână în mână cu dezvoltarea economică și cu bunăstarea românilor”, a declarat deputatul AUR Dâmbovița Valeriu Munteanu.

Mai spune parlamentarul că partidul pe care îl reprezintă refuză să accepte impunerea unor experimente sociale îmbrăcate în verde, care ne jefuiesc resursele și ne blochează viitorul.

„România are nevoie de politici de mediu raționale, nu de ideologie, de parteneriate pentru dezvoltare, nu de dictat de la Bruxelles. AUR va fi vocea românilor care nu mai vor să fie colonizați în numele „salvării Planetei”!”, a mai spus Valeriu Munteanu.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Hotel Peștera Wellness & Spa a fost inclus pe prestigioasa platformă internațională „Haute Grandeur Global Awards”

Publicat

pe

Felicitări Hotelului Peștera Wellness & Spa din Bucegii dâmbovițeni pentru recunoașterea pe care a obținut-o la nivel internațional datorită profesionalismului și condițiilor excelente de masă, cazare și petrecere a timpului liber pe care le oferă celor care aleg renumita locație hotelieră de cinci stele!

Hotel Peștera Wellness & Spa a fost inclus pe celebra și prestigioasa platformă internațională „Haute Grandeur Global Awards”, care recunoaște și premiază excelența în industria ospitalității de lux.

Înființată în 2014, „Haute Grandeur Global Awards” introduce pe platforma sa și premiază cele mai tari hoteluri, cu facilități excelente de spa și restaurante unde se pot servi specialități culinare unice.

Pe renumita platformă, care evidențiată profesionalismul, calitatea și luxul, sunt incluse „InterContinental Athénée Palace Bucharest” și „Hotel Peștera Wellness & Spa”, din Stațiunea Peștera-Padina.

„Deasupra norilor, dincolo de obișnuit – Hotel Peștera Wellness & Spa” este titlul textului promovator postat pe pagina „Haute Grandeur Global Awards”

„Situat la 1.610 metri în inima Munților Bucegi, Hotel Peștera Wellness & Spa este mai mult decât o destinație – este un loc unde istoria, natura și ospitalitatea se unesc într-un mod cu adevărat unic.

Povestea acestui loc a început în 1923, când prima cabană montană, cunoscută sub numele de Casa Peștera, i-a întâmpinat pe călători în căutarea frumuseții și seninătății munților înalți. Astăzi, această moștenire continuă printr-o experiență rafinată de cinci stele, invitând oaspeții să se reconecteze cu natura, bucurându-se de confortul modern și luxul discret.

Înconjurat de peisajele alpine spectaculoase ale Parcului Natural Bucegi și situat în apropierea unor repere emblematice precum Sfinxul și formațiunile stâncoase Babele, hotelul oferă un cadru distinctiv într-una dintre cele mai pitorești zone din Europa de Est”.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Dâmboviţa

Senator Ciprian Iacob: Toți parlamentarii AUR vor fi prezenți la votul pe moțiunea de cenzură

Publicat

pe

Senatorul AUR Dâmbovița Ciprian Constantin Iacob a precizat, în cadrul unei emisiuni TV, că toți cei 90 de parlamentari ai Alianței pentru Unirea Românilor vor fi prezenți, marți – 5 mai 2026, la votul pe moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan. Niciunul nu va fi brusc bolnav, ca să facă voia premierului și a partidelor care îl susțin!

A mărturisit senatorul Ciprian Iacob că se fac presiuni asupra aleșilor, cărora li se promut diferite posturi pentru a susține Guvernul Ilie Bolojan, iar moțiunea să nu treacă.

„Colegii de la alte formațiuni care nu se vor prezenta marți este clar că au picat în plasa lui Ilie Bolojan și a PNL”, a declarat senatorul AUR Dâmbovița Ciprian Constantin Iacob.

VIDEO

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite