Connect with us

ACTUALITATE

Excesul de zel, ca formă de scoatere pe linie moartă…

Publicat

pe

Am aflat despre o „minunăție” de control efectuat de două doamne „Piedone” de la Oficiul pentru Protecția Consumatorilor Dâmbovița la o micuță patiserie amplasată în centrul comunei Voinești, la câțiva pași de Primărie. Vașnicele subordonate ale regretatului șef al Agenției Naționale pentru Protecția Consumatorilor, Cristian Popescu Piedone, executat de DNA, am înțeles că au primit o sesizare anonimă în care se reclama faptul că la patiseria din Voinești este nenorocire. De reținut! Sesizarea a fost făcută pe 21 iulie. Probabil, dimineața. Cu o promptitudine curioasă și de apreciat, doi comisari din trei câți are Oficiul din Dâmbovița s-au urcat în mașină și, în aceeași zi, au descins la Voinești. Evident, după câte au narat în procesul verbal de constatare au fost pornite pe treabă, puse pe ras respectiva firmă.

Am citit și noi procesul verbal, ce au găsit la fața locului comisarele de la Protecția Consumatorilor. Au consemnat în documentul respectiv că au dat în interior peste muște, vii dar și moarte. Din păcate, nu le-au numărat. Au mai văzut doamnele că este crăpată gresia și au ajuns la concluzia că, din această cauză, nu mai poate fi curățată, igienizată așa cum trebuie. Și încă una tare! Pe două tăvi în care se coc produsele de patiserie au descoperit „urme de grăsime”. De neimaginat! Chiuveta exfoliată, de unde au dedus că, din această cauză, este greu de spălat. Ceva probleme și cu ușile…

Lista cu lipsuri și cusururi este lungă și dovedește că musai au venit cu gând rău în respectiva patiserie. S-au legat inclusiv de faptul că produsele expuse pentru vânzare nu aveau afișate, la vedere, amănunte despre compoziția preparatului, valoare calorică și alte chestii din astea cerute de lege, dar pe care, sincer, nu le-am văzut pe la nicio patiserie sau covrigărie din oraș. Punând totul cap la cap, pare că respectivul control a fost unul cu dedicație. Punct ochit, punct lovit!

Se vorbește prin zonă că sunt unii care au pus ochii pe respectivul spațiu din buricul Voineștiului și că, acum, încearcă prin toate mijloacele să-l obțină. Procesul verbal de constatare completat cu atâta sudoare și cu atât de multe amănunte, cu inventarul complet și totul găsit vraiștea, chiar nimic de apreciat, te cam pune pe gânduri. Sunt pline târgurile, zonele comerciale de tot soiul de tarabe, grătare, gogoșerii, patiserii și terase unde se văd de la distanță nereguli din alea pe bune, dar nu am văzut pui de comisar în control. De fapt, vă spun sincer, în toată activitatea mea de jurnalist, nu m-am intersectat cu vreun organ de control de la respectiva instituție. Am înțeles că merg doar la pont. Pardon! La sesizare!

Nu iau apărarea întreprinzătorului căruia i s-a suspendat activitatea dacă nu s-a conformat legii să plătească, dar parcă în cazul său prea s-a făcut exces de zel curios de mult. Mai rămânea de completat în procesul verbal, dar nu a mai fost loc, faptul că intră aer pe gaura cheii și depreciază produsele. Că becul din tavan are lumina galbenă și afectează brânza din pateuri…

Patronul patiseriei a primit o amendă de 10.000 de lei și i s-a suspendat activitatea până la rezolvarea deficiențelor constatate. Omul este decis să plece de acolo. Semnalul, spune el, a fost unul clar!

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Cristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița

Publicat

pe

În perioada în care a activat la conducerea CJAS Dâmbovița, Cristina Sima a schimbat total modul de comunicare instituțională și, cel mai important, cu cetățenii și cu entitățile cu care Casa de Asigurări are relații de colaborare permanentă.

După o perioadă de interimat, în care în fruntea instituției s-au aflat mai mulți profesioniști din cadrul instituției, Cristina Sima revine la conducerea CJAS Dâmbovița începând cu data de 1 iulie 2026 pentru un mandat de patru ani, după ce a câștigat concursul pentru ocuparea acestei poziții profesionale organizat de Casa Națională de Asigurări de Sănătate.

O felicităm pentru această reușită și îi dorim spor și putere de muncă. Pentru Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Dâmbovița, pentru cetățenii acestui județ este un mare câștig.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

„Ziua iei” va fi sărbătorită la Casa de Cultură Titu

Publicat

pe

Locuitorii din orașul Titu, județul Dâmbovița, sunt invitați, mâine – 24 iunie 2026, de la ora 17:30, să celebreze împreună „Ziua universală a iei” la Casa de Cultură, unde va o organizat un eveniment dedicat valorilor și tradițiilor autentice românești.

Programul include activități culturale pentru toate vârstele:

  • Film documentar despre ie
  • Dansuri populare
  • Muzică populară
  • Ateliere de cusut și colorat
  • Expoziție de ștergare, ii și costume populare

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite