ACTUALITATE
Cosmin, un pompier care inspiră și demonstrează că eroii nu sunt doar în filme!

La doar 22 de ani, Cosmin Mihai Păvăloiu, sergent major la ISU Teleorman, inspiră prin exemplul său și demonstrează că eroii nu sunt doar în cărți și în filme. Ei există, poartă uniformă și sunt alături de noi, în fiecare zi.
„Născut în Slatina, județul Olt, Cosmin a absolvit Colegiul Național „Radu Greceanu”, iar apoi a urmat cursurile Școlii de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” din Boldești, promoția 2023. Din luna aprilie a aceluiași an, a fost repartizat la Detașamentul de Pompieri Alexandria, unde s-a remarcat prin energie, inițiativă și seriozitate.
Pasiunea pentru meseria de salvator i-a fost stârnită de poveștile prietenilor și de știrile despre pompieri. Îl fascina curajul lor, dar și un detaliu aparent minor: culoarea roșie a mașinilor de intervenție. „Mereu am văzut roșul ca pe un simbol al eroilor. Toți aveau ceva roșu – o pelerină, un costum, un semn distinctiv. Așa mi-am imaginat și pompierii: eroi în roșu”, mărturisește el.
Astăzi, Cosmin îmbracă zilnic costumul roșu de paramedic, participând la peste 1.000 de intervenții în doar doi ani de activitate. Și-a câștigat locul printre cei care se luptă cu secundele pentru a smulge vieți din mâinile morții.
Una dintre cele mai emoționante experiențe a fost resuscitarea unui bărbat de 70 de ani aflat în stop cardiorespirator. Până la sosirea medicilor, Cosmin și colegii lui au reușit să readucă la viață inima acelui om. „Recunoștința familiei ne-a copleșit. Atunci am simțit cu adevărat ce înseamnă să salvezi viața cuiva. Și mi-am promis să nu renunț niciodată să dau tot ce pot”, spune el.
Deși avea deja o carieră promițătoare ca subofițer, Cosmin și-a dorit să evolueze. Știa că drumul nu va fi ușor, dar a acceptat provocarea: admiterea la Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” – Facultatea de Pompieri.
Concurența a fost mare: 5 candidați pe un loc, doar 39 de locuri disponibile. Cu multă muncă și perseverență, Cosmin a obținut rezultate excelente: 8.50 la matematică, 8 la fizică și 8 la probele sportive, clasându-se pe locul 19. Din această toamnă, va fi student al Academiei și are un nou vis: să devină ofițer, să coordoneze intervenții și să fie un lider pentru echipa lui.

„Am învățat zi și noapte. Au fost momente când colegii mei se odihneau, iar eu continuam să citesc. Așa am reușit. Și cred că oricine poate, dacă își dorește cu adevărat”, mărturisește tânărul pompier.
Dincolo de propria reușită, Cosmin vrea să transmită un mesaj simplu, dar puternic, tinerilor care își caută drumul: „Urmați-vă visurile, munciți, fiți perseverenți și nu renunțați niciodată. Rezultatele vor veni, mai devreme sau mai târziu. Important e să știți că ați dat tot ce ați putut”. Dar meseria de pompier, spune el, cere și o analiză sinceră: „Trebuie să ai curaj, empatie, echilibru emoțional și spirit de echipă. Nu e doar o profesie, e o misiune”.
Cu peste 1.000 de intervenții la activ, cu o admitere la Facultatea de Pompieri și cu planuri mari pentru viitor, Păvăloiu Cosmin Mihai este dovada vie că tinerețea nu este un obstacol, ci un avantaj atunci când ai ambiție și pasiune”, se precizează într-un comunicat transmis de ISU Teleorman.
ACTUALITATE
Elevii Școlii Dora Dalles, din Bucșani, în vizită la Parlamentul României

Deputatul PNL Aurelian Cotinescu a fost astăzi, 17 iunie 2026, gazdă pentru un grup de 55 de elevi și cadre didactice de la Școala „Dora Dalles” din Bucșani, județul Dâmbovița, care au vizitat Parlamentul României.
„În discuția cu elevii, i-am îndemnat să învețe, să își respecte profesorii, să fie perseverenți și să își urmeze visurile. Le-am spus că România are nevoie de tineri bine pregătiți, care să reușească în plan profesional prin muncă și seriozitate, iar mai târziu să se implice în viața publică și să contribuie la schimbarea în bine a comunităților lor și a țării noastre”, a precizat deputatul Aurelian Cotinescu.
Parlamentarul liberal a mulțumit pentru implicare și dedicarea cu care contribuie la educația noilor generații, primarului comunei Bucșani, Alin Suțoiu, profesorului Corina Sandu, directorului Școlii Gimnaziale din comună și inspectorului școlar Sorina Toma.
ACTUALITATE
Modalitățile de plată a facturilor către Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița

În vederea facilitării procesului de achitare a facturilor aferente serviciilor de alimentare cu apă potabilă și canalizare, Compania de Apă Târgoviște-Dâmbovița S.A. recomandă utilizarea modalităților de plată care permit efectuarea rapidă și eficientă a tranzacțiilor, evitând, totodată, aplicarea unor eventuale comisioane suplimentare pentru procesarea plăților.
Clienții Companiei de Apă Târgoviște-Dâmbovița S.A. au la dispoziție următoarele modalități de plată:
– Prin ordin de plată, în oricare dintre conturile bancare ale companiei deschise la: Banca Transilvania, Exim Banca Românească, BCR, UniCredit, ING, BRD, Raiffeisen Bank, CEC Bank și Trezorerie. Codurile IBAN aferente plății facturilor sunt disponibile în partea stângă a facturii emise de companie.
– Online, cu card bancar, prin intermediul portalului clienți disponibil pe site-ul companiei, pentru utilizatorii care și-au creat cont: https://portal.catd.ro.
– Cu numerar, la centrele de încasare ale Companiei de Apă Târgoviște-Dâmbovița S.A. din localitățile Târgoviște, Găești, Pucioasa, Fieni, Moreni și Titu.
– Prin serviciul de debit direct (Direct Debit), disponibil prin intermediul instituțiilor bancare la care clienții dețin conturi.
CATD informează că rămân disponibile și plățile efectuate prin intermediul aparatelor de încasare amplasate în incinta magazinelor. În cazul acestor tranzacții, eventualele comisioane percepute pentru procesarea plății vor fi suportate de către client.
De asemenea, Compania de Apă Târgoviște-Dâmbovița S.A. încurajează clienții să își creeze un cont pe platforma online a companiei, accesând secțiunea Portal Clienți de pe site-ul https://catd.ro. Utilizarea portalului reprezintă o soluție modernă și eficientă, oferind acces rapid la facturile emise, precum și posibilitatea achitării acestora într-un mod simplu și sigur, fără deplasarea la centrele de încasare.
Vă asigurăm că depunem permanent eforturi pentru îmbunătățirea serviciilor oferite și pentru facilitarea interacțiunii cu clienții noștri.
BIROUL DE PRESĂ AL COMPANIEI DE APĂ TÂRGOVIȘTE DÂMBOVIȚA SA
ADMINISTRAŢIEacum 6 zileMănești, județul Dâmbovița. Investiții pentru prezent, investiții pentru viitor. FOTO
ACTUALITATEacum o săptămânăAdministratorii a șapte firme aduși la audieri în Dâmbovița, într-un dosar de evaziune fiscală
Dâmboviţaacum 5 zileBătrânul dispărut a fost găsit căzut într-o groapă mascată de vegetație!
Dâmboviţaacum 4 zile62 de descinderi într-un caz de furt de produse petroliere
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăApa potabilă, prima prioritate a administrației publice locale de la Pietrari. Muncitorii au revenit pe șantier
ACTUALITATEacum o săptămânăJudecătorii din Dâmbovița au amânat oprirea integrală a activității instanței. Comunicat de presă
Argeșacum 4 zileFemeie, reținută de polițiști pentru că și-a bătut soacra!
Dâmboviţaacum o săptămânăBărbat din Titu, decedat într-un accident rutier la Odobești























