Connect with us

Argeș

Pompierii din Argeș, în alertă maximă

Publicat

pe

Din fericire, deocamdată, dinspre zonele județelor aflate sub cod roșu de ploi însemnate cantitativ nu au venit semnale că Ciclonul „Barbara” ar fi făcut ravagii. Totuși, autoritățile române, instituțiile cu rolul în gestionarea situațiilor de urgență, sunt la datorie.

În județul Argeș, pompierii pregătiți să intervină pentru salvarea vieții și protejarea bunurilor cetățenilor. Militarii de la ISU Argeș au acționat noaptea trecută în municipiile Câmpulung și Pitești și în comuna Lunca Corbului pentru înlăturarea efectelor negative generate de ploile abundente din ultimele ore. Au fost degajați mai mulți copaci căzuți pe carosabil, care blocau sensurile de circulație.

„Pompierii militari sunt în continuare pregătiți să asigure intervențiile necesare pentru limitarea efectelor produse de situațiile de urgență.

Evoluția situației din teren este și va fi permanent monitorizată de către grupa operativă constituită la nivelul ISU Argeș, astfel încât gestionarea situațiilor de urgență să fie realizată cu promptitudine”, se precizează într-un comunicat transmis de ISU Argeș.

Județele Argeș și Dâmbovița se află sub o avertizare meteorologică tip cod portocaliu de ploi însemnate cantitativ, până astăzi la ora 23:00.

Reclama

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Argeș

17 alerte privind prezența urșilor în satele din județul Argeș, în câteva zile!

Publicat

pe

Foto cu caracter ilustrativ

Jandarmii din Argeș au răspuns, în ultimele zile, la 17 alerte privind prezența urșilor în satele din zona montană a județului.

Apelurile au fost lansate la numărul de urgență 112 de cetățeni din comunele Sălătrucu, Arefu, Corbi, Lerești, Rucăr, Corbeni, Stoenești, Morărești, Micești, Cocu, Dâmbovicioara și Băiculești.

În două cazuri, mamiferele au produs și pagube, omorând animale din gospodăriile oamenilor.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Argeș

Tineri rămași cu mașina în mijlocul pădurii, salvați de jandarmi

Publicat

pe

Jandarmii de la Postul Montan din comuna Arefu au intervenit, în ziua de 16 august 2026, pentru sprijinirea unor tineri a căror mașină a rămas în pană pe un drum forestier din zona Runcurea- Arefu.

Având în vederea ora târzie la care autovehicolul nu a mai vrut să pornească, aproximativ 22:00, și existând posibilitatea apariției animalelor sălbatice, turiștii au apelat numărul unic de urgență 112, solicitând sprijin.

Jandarmii montani i-au găsit în stare bună, fără a avea nevoie de îngrijiri medicale. Tinerii au fost coborâți în siguranță, urmând ca autoturismul să fie recuperat a doua zi.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite