Dâmboviţa
Tragedia din comuna Pietrari a pornit se pare de la o ceartă în familie
O tragedie petrecută în această dimineață în satul Valea, comuna Pietrari, pe Strâmba, cum cunosc oamenii locului zona, a înfiorat întrega comunitate de pe Valea Dâmboviței.
Din informațiile adunate de la fața locului cu destulă greutate, fiindcă oamenii nu sunt în stare să comenteze sau să dezvolte un astfel de caz înfiorător, a reieșit că o mamă în vârstă de 43 de ani, Cristina V., după o ceartă în familie, ar fi decis să-și pună capăt zilelor.
Femeia s-a încuiat într-o cameră împreună cu băiețelul de numai 5 ani și a pus foc lucrurilor din jur. Se vorbește că, înainte de a pune în practică actul sinucigaș, i-ar fi luat mamei sale, cu care locuia în aceeași gospodărie, telefonul. O vecină a alertat autoritățile. Cristina V. era căsătorită. Din câte se pare, soțul său este plecat la muncă în străinătate.
Nimeni nu își explică gestul sinucigaș și mai ales cruda decizie de a-și ucide și copilul. Cristina provine dintr-o familie înstărită, cu posibilități. Deci, sunt excluse din start problemele de natură materială sau financiară.
Moartea femeii de 43 de ani și a băiețelului ei de numai 5 ani ar fi survenit ca urmare a intoxicației cu fum. Echipajele medicale sosite la fața locului au luptat minute în șir pentru a-i readuce la viață, dar, din păcate, nu s-a mai putut face nimic.
Rămâne acum ca organele de anchetă să stabilească cauzele care au condus la producerea acestei tragedii.
ACTUALITATE
Protest la Colegiul Național Pedagogic „Constantin Cantacuzino” Târgoviște, după demisia celor trei directoare
Părinții, elevii și profesorii de la Colegiul Național”Constantin Cantacuzino” Târgoviște au protestat în fața școlii, în această dimineață, în intervalul 07:50-08:00, cu scopul de a atrage atenția asupra deciziilor pe care instituțiile statului le iau în mod formal.
Părinții și profesorii spun că protestele vor continua până când speța în cauză va fi tratată serios și se vor fi pune în prim plan interesul elevului și dreptul acestuia la învățământ de calitate.
Cele trei directoare ale instituției de învățământ și-au dat demisiile, în urma deciziei pe care instituțiile statului au luat-o, contrar hotărârii Consiliului de Administrație al Colegiului.
A consemnat,
Mădălina Zamfir
ANUNŢURI
Primăria Târgoviște: Anunț Nr.1 solicitare aviz de mediu pentru proiectul „Modernizare DN72A, km 5+370 km 11+000”
MUNICIPIUL TÂRGOVIȘTE, având sediul în str. Revoluției, nr. 1-3, județ Dâmbovița, localitatea Târgoviște, titular al planului/programului Modernizare DN72A, km 5+370 km 11+000, localitatea Târgoviște str. DN72A, km 5+370 km 11+000, județul Dâmbovița, anunţă publicul interesat asupra depunerii solicitării de obținere a avizului de mediu pentru planul/programul menționat și declanșarea etapei de încadrare.
Prima versiune a planului/programului poate fi consultată la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Dâmbovița, din localitatea Târgoviște, str. Ialomiței nr. 1, jud. Dâmbovița, de luni până joi între orele 09:00 – 11:00.
Observatii/comentarii și sugestii se primesc în scris la sediul A.P.M. Dâmbovița, în termen de 18 zile de la data publicării anunțului.
-
ADMINISTRAŢIEacum 7 zilePrimăria Pietrari construiește un centru medical, în parteneriat cu CJ Dâmbovița
-
ACTUALITATEacum 2 zileSute de polițiști, jandarmi și comisari ai Gărzii de Mediu, percheziții în județul Dâmbovița
-
Dâmboviţaacum o săptămânăPuțin cu puțin contează! Haideți să-l ajutăm pe dâmbovițeanul Gabriel Mihai Tudorache să meargă din nou!
-
ALEGERIacum 2 zileAlexandru Iorga, candidat pentru primar la Găești: De mulți ani, se joacă șah cu viețile cetățenilor. A venit momentul să refacem orașul!
-
Dâmboviţaacum 4 zileRemorcă încărcată cu lemne s-a răsturnat peste un bărbat, în comuna Runcu
-
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăRomânia paradoxurilor. Primăria Pucioasa a atras peste 1 miliard de lei fonduri europene, dar este împinsă spre faliment!
-
ALEGERIacum o săptămânăAlexandru Iorga, candidat pentru funcția de primar la Găești: Respectul față de cetățeni începe cu normalitatea de zi cu zi
-
SOCIALacum 2 zileȘase răniți într-un accident rutier în județul Teleorman















