Connect with us

ACTUALITATE

Colegii elevului agresat în Liceul „Iordache Golescu” din Găești au filmat scena de o violență cruntă

Publicat

pe

Sursa foto: Cronica de Găești

Inspectoratul Școlar Dâmbovița a demarat o verificare la Liceul „Iordache Golescu” din Găești, privind respectarea măsurilor de securitate și acces în unitatea de învățământ, precum și modul de a reacționa al personalului, după ce, astăzi – 15 ianuarie 2026, un elev a fost lovit în clasă, cu o bâtă de baseball, de un tânăr din afara școlii. În funcție de concluziile acestei analize, vor fi dispuse măsuri pentru prevenirea unor astfel de situații și solicitări pentru securizarea spațiului școlar și oprirea pătrunderii persoanelor străine în incinta unității – se precizează într-un comunicat de presă transmis către mass-media.

„Îngrijorarea noastră vine și din faptul că agresiunea s-a produs într-o sală de clasă, în prezența unor elevi, care, probabil inspăimântați de scena de o violență cruntă, au filmat înainte să atenționeze profesorii sau conducerea școlii. Elevul agresat a primit îngrijiri medicale, iar starea sa este monitorizată. Agresorul a fost identificat și se află în atenția organelor de cercetare.

Considerăm că siguranța elevilor trebuie să reprezinte o prioritate pentru fiecare instituție de învățământ și de aceea vom continua să colaborăm cu autoritățile și conducerea unităților de învățământ pentru verificarea aspectelor legate de securitatea elevilor și asigurarea unui climat educațional protejat.

Transmitem elevului și familiei sale întreaga noastră susținere și reafirmăm obiectivul instituției de a acționa astfel încât situațiile de acest fel să fie preîntâmpinate, iar martorii evenimentului violent să fie consiliați și sprijiniți emoțional, dar și educați în privința consolidării valorilor precum solidaritatea, sprijinul reciproc și spiritul civic.

În acest context, reamintim că apelul la 112 pentru sesizarea faptelor care pot afecta securitatea persoanelor, cât și folosirea instrumentelor de avertizare din școli sunt esențiale pentru intervenția imediată în situații de risc și pentru protejarea copiilor și a personalului”, precizează Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița în comunicatul transmis către mass-media.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

ACTUALITATE

Doliu în fotbalul dâmbovițean. Dumnezeu să-l odihnească în pace pe Marius Pilă!

Publicat

pe

De

Marius Pilă (29 ani), fotbalist la AFC Brezoaele, a pierdut lupta cu boala. A rămas în urmă o imensă durere în familie, printre prieteni și coechipieri. Dumnezeu să-l odihnească în pace!

„În semn de respect și profundă tristețe pentru pierderea colegului și prietenului nostru, Pila Marius, care a plecat dintre noi mult prea devreme, anunțăm că meciurile programate pentru marți, împotriva celor de la FC Bolintin Malul Spart 2017, și sâmbătă, împotriva celor de la Sportul Vlădeni, se anulează. Suntem alături de familia îndurerată și de toți cei care l-au cunoscut și apreciat. Pila va rămâne mereu în amintirea și sufletele noastre. Odihnește-te în pace, Pila” – este mesajul postat pe pagina de Facebook a echipei AFC 1948 Brezoaele.

„Doliu peste fotbalul dâmbovițean, care pierde un suflet tânăr! A plecat dintre noi, mult prea devreme, Marius Pilă, fotbalistul echipei AFC Brezoaele, lăsând în urmă o durere imensă! Transmitem sincere condoleanțe familiei îndurerate și celor apropiați! Dumnezeu să-l odihnească în pace și să-i ofere lumină veșnică” – a transmis AJF Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Demolezi fără autorizație? Poți fi amendat chiar și cu 100.000 de lei!

Publicat

pe

Polițiștii locali din Pitești, județul Argeș, au efectuat, astăzi – 16 februarie 2036, verificări pe strada Teilor din municipiu, ca urmare a unei sesizări primite prin Dispecerat în legătură cu demolarea unei construcții. Având în vedere că lucrările se executau fără obținerea autorizației impuse de lege, a fost întocmit proces verbal de constatare și sancționare. Pentru astfel de fapte, amenda este cuprinsă între 1.000 și 100.000 lei – atrage atenția Poliția Locală Pitești.

Citește și: Zidul unei clădiri dezafectate s-a prăvălit peste o mașină care aștepta la semafor 

„Conform Legii nr. 50/1991, republicată, executarea lucrărilor de construcții este permisă numai în baza unei autorizații de construire/desființare, în condițiile legii, cu respectarea prevederilor documentațiilor de urbanism, avizate și aprobate de administrația publică locală.

În acest sens, polițiștii locali cu atribuții în disciplina în construcții și afișaj stradal din cadrul Serviciului Control – Poliția Locală Pitești desfășoară zilnic acțiuni de verificare, atât în baza sesizărilor primite de la cetățeni, cât și prin autosesizare, în scopul identificării și verificării lucrărilor de construire executate, precum și al respectării legislației în vigoare.

Poliția Locală Pitești face apel către cetățeni pentru respectarea tuturor normelor legale privind executarea lucrărilor de construire pe raza municipiului, în scopul prevenirii aplicării măsurilor impuse”, se precizează într-un comunicat de presă transmis către mass-media.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite