ACTUALITATE
Dâmbovița: Proiectul strategic „Învață de la antreprenori” are acum și componentă online

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița a lansat, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Dâmboviţa, o pagină de Facebook dedicată proiectului educațional „Învață de la antreprenori”, a cărui derulare a început în luna noiembrie 2025, odată cu semnarea acordului de parteneriat.
Prin această platformă online, se urmărește obținerea unei apropieri între elevi și mediul de afaceri, prin:
– experiențe reale de business;
– exemple de bună practică;
– povești de succes și lecții valoroase din parcursul antreprenorilor români.
„Vă invităm să urmăriți pagina Învață de la antreprenori și să faceți parte dintr-o comunitate care promovează educația, inițiativa și dialogul dintre mediul de afaceri și viitoarele generații”, este mesajul transmis de reprezentanții Camerei de Comerț Dâmboviţa.
Proiectul „Învață de la antreprenori” include prezentări, sesiuni interactive și întâlniri între antreprenori și elevi, în vederea dezvoltării cunoștințelor, a curiozității antreprenoriale și a abilităților profesionale. Inițiatorii au organizat până acum mai multe întâlniri în diferite unități de învățământ din județ. Firmele din județ sunt invitate să desemneze un reprezentant care să participe la discuțiile cu elevii și astfel să transforme experiența antreprenorială într-o resursă pentru generațiile viitoare. Accesați aici formularul de înscriere
ACTUALITATE
„Vara campionilor”, maraton cultural, artistic și sportiv la Gura Ocniței!

Astăzi – 15 iunie 2026, primarul comunei Gura Ocniței, Liviu Vasilescu, și echipa de inimoși pe care o coordonează au făcut un anunț demn de cartea recordurilor dâmbovițeană. Administrația publică locală pregătește, în colaborare cu biblioteca din localitate și cu sprijinul a numeroși sponsori, un adevărat maraton cultural și recreativ. Festivalul „Vara campionilor” va debuta pe 19 iunie și se va încheia pe 19 iulie. Este cel mai tare și de durată astfel de eveniment organizat vreodată în Gura Ocniței și, de ce să nu spunem, încă nu are rival în județul Dâmbovița. A precizat primarul Liviu Vasilescu că „Vara campionilor” va aduce în comunitate un alt format de petrecere a timpului liber, în special pentru copiii și tinerii din localitate. Vacanța de vară sau măcar o parte importantă din acest interval de timp, la Gura Ocniței, va fi dedicată socializării, comunicării prin intermediul activităților artistice, sportive și de divertisment.
În „Vara campionilor” de la Gura Ocniței se vor organiza spectacole pentru copii și show-uri de stand-up comedy. Nu vor lipsi magia și concursurile sportive dotate cu premii. În colaborare cu Jandarmeria și Crucea Roșie – Filiala Dâmbovița, vor exista ateliere de prim ajutor.
Pasionații de fotbal sunt invitați să urmărească o parte din meciurile disputate la Campionatul Mondial de Fotbal pe un ecran uriaș, cu dimensiunea de 24 de metri. Întreaga comună va fi prinsă sub vraja „Verii campionilor”: la Săcuieni, pe terenul de fotbal, între 19 – 23 iunie, la Adânca, pe terenul sintetic de fotbal, între 26 iunie -1 iulie, și la Gura Ocniței, în parcul central din zona Primăriei, în perioada 3 – 19 iulie.

ACTUALITATE
Anunț important al Primăriei Titu, județul Dâmbovița

Primăria Orașului Titu informează cetățenii că, în perioada 21.06.2026 – 27.06.2026, în funcție de condițiile meteorologice, pe raza administrativ-teritorială a orașului se vor desfășura tratamente aviochimice pentru combaterea insectelor dăunătoare, respectiv țânțari, muște, omizi și gândaci.
Pentru efectuarea acestor lucrări va fi utilizat produsul AQUA-K-OTHRINE EW 20, insecticid avizat de Ministerul Sănătății și formulat special pentru tratamente aviochimice și aplicare ULV (Ultra Low Volume).
Aducem la cunoștința cetățenilor că produsul utilizat este toxic pentru albine și organismele acvatice, motiv pentru care apicultorii și persoanele care desfășoară activități în apropierea surselor de apă sunt rugați să ia toate măsurile necesare pentru protejarea acestora pe durata efectuării tratamentelor.
Totodată, precizăm că produsul nu prezintă pericol pentru sănătatea populației și pentru mediul înconjurător atunci când este utilizat conform instrucțiunilor producătorului și normelor legale în vigoare.
Aceste acțiuni sunt necesare pentru reducerea disconfortului creat de insecte și pentru menținerea unui mediu sănătos, curat și sigur pentru toți locuitorii orașului Titu. Vă mulțumim pentru înțelegere!
ADMINISTRAŢIEacum 4 zileMănești, județul Dâmbovița. Investiții pentru prezent, investiții pentru viitor. FOTO
ACTUALITATEacum 6 zileAdministratorii a șapte firme aduși la audieri în Dâmbovița, într-un dosar de evaziune fiscală
Dâmboviţaacum 3 zileBătrânul dispărut a fost găsit căzut într-o groapă mascată de vegetație!
ACTUALITATEacum o săptămânăA început BABEL. Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului de la Târgoviște a ajuns la cea de-a 14-ediție
Dâmboviţaacum 2 zile62 de descinderi într-un caz de furt de produse petroliere
ADMINISTRAŢIEacum 6 zileApa potabilă, prima prioritate a administrației publice locale de la Pietrari. Muncitorii au revenit pe șantier
ACTUALITATEacum 6 zileJudecătorii din Dâmbovița au amânat oprirea integrală a activității instanței. Comunicat de presă
ACTUALITATEacum o săptămânăZilele județului Dâmbovița 2026. Retroparadă, mult sport și muzică de calitate























