ACTUALITATE
Primăriile trebuie să asigure găzduire agresorilor scoși din locuință, în caz de violență domestică

Comisarul șef Viorel Polexe, inspector șef al Poliției Dâmboviţa, le-a prezentat primărilor din județ, în ședința Colegiului Prefectural din data de 29 ianuarie 2026, modificările legislative în domeniul violenței domestice și modul cum trebuie să acționeze autoritățile, inclusiv reprezentanții administrației publice locale, în astfel de cazuri. Inițiativa organizării unei astfel de întâlniri a fost a prefectului Marian Tănase, care este puternic implicat în combaterea acestui fenomen.
Comandantul Viorel Polexe a explicat că, în cazurile de violență domestică, atunci când sunt de față și minori, este obligatoriu ca polițiștii să întocmească un formular de evaluare a riscului și pentru aceștia. Prin urmare, le-a cerut primarilor și conducerii Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului să îi sprijine pe polițiști prin desemnarea de urgență a unei persoane care să-i reprezinte pe minorii respectivi în momentul întocmirii formularului de evaluare a riscului. Ar fi un non-sens să participe, spre exemplu, tatăl care a agresat-o pe mama copilului și femeia a fugit de acasă – a explicat comisarul șef Viorel Polexe.
„Ordinul de protecție provizoriu noi îl emitem pentru 120 de ore (5 zile). Este supus confirmării procurorului și, mai departe, dacă procurorul achiesează la propunerea noastră, se merge la instanța de judecată, care poate emite ordin de protecție până la 1 an de zile.
Este foarte bine să transmitem un mesaj către victimele violenței domestice, să le determinăm să accepte monitorizarea electronică. Montarea acelor brățări. Trebuie înțeles că nu intrăm în viața personală a persoanelor. Sistemul acesta de monitorizare reprezintă un telefon care i se dă victimei, care are obligația să îl încarce și să îl poarte asupra ei. Agresorului i se montează la picior, sau la mâna dacă are probleme, o brățară și i se dă un telefon. Aceste dispozitive sunt setate pe o anumită distanță.
În momentul în care agresorul se apropie de victimă, dispozitivul dă semnal în Centrul Operațional la Poliție. Atunci, colegii mei, care sunt în Centrul Operațional 24 de ore din 24, sună victima și îi spune că se apropie agresorul, îl sună pe agresor și îi spune că a încălcat distanța minimă… În același timp, cea mai apropiată patrulă din teren se deplasează la fața locului”, a explicat comisarul șef Viorel Polexe.

A punctat inspectorul șef al IPJ Dâmbovița că una dintre măsurile care se iau împotriva agresorului, în cazul violenței domestice, este îndepărtarea acestuia din locuință, chiar dacă este vorba de proprietatea sa.
„Aici intervine rolul dumneavoastră, al unităților administrativ-teritoriale. Nu putem să aplicăm dubla măsură. Agresorul răspunde pentru fapta pe care a comis-o, dar nu putem să îl lăsăm pe stradă la minus 16 grade. Așa se prevede în lege. Va trebui să găsiți soluții pentru agresori. Am vorbit cu domnul prefect și am înțeles că sunt niște soluții. Trebuie să înțelegem că un om nu poate fi pedepsit de două ori. Trebuie condiții de umanitate și față de agresor. Atenție, nu întotdeauna avem bătaie. Noi emitem ordinul de protecție provizoriu și la o agresiune psihologică. Mai departe, victima violenței domestice ar trebui să fie consiliată, să i se comunice drepturile pe care le are: asistență juridică gratuită, consultații medicale gratuite. Sunt foarte multe drepturi prevăzute în lege, pe care aparatul Primăriei trebuie să le aducă la cunoștința victimei”, a precizat comisarul șef Viorel Polexe – inspector șef IPJ Dâmbovița.
Așadar, potrivit legislației în vigoare, Primăriile trebuie să asigure găzduire agresorului, atunci când este scos din locuință într-un caz de violență în familie, prin emiterea unui ordin de protecție provizoriu care este valabil 5 zile. După cum a subliniat primarul comunei Tătărani, Constantin Pătru, cu ce bani vor îndeplini administrațiile publice locale toate aceste măsuri? În prezent, în județul Dâmbovița, doar Primăria Târgoviște are personal suficient și centre unde să-i cazeze pe cei împotriva cărora se emit ordine de protecție provizorii. A mai zis edilul de la Tătărani că, practic, s-a pasat responsabilitatea în sarcina administrațiilor publice locale. Prefectul Marian Tănase a explicat că vorbim despre o lege care este în vigoare, care produce efecte.
„Am încercat să vă aducem la cunoștință informații care să vă fie de folos. Ne-am străduit să venim în întâmpinarea dumneavoastră”, a spus reprezentantul Guvernului în teritoriu.
ACTUALITATE
„Ultimul clopoțel”, spectacolul unei generații la Liceul Teoretic „Ion Ghica” din Răcari

Momente emoționante, ieri – 29 mai 2026, la Liceul Teoretic „Ion Ghica” din Răcari, când încă o generație de absolvenți va intra în tumultul existențial, părăsind cu bucurie, cu nostalgie, cu încredere și speranțe tărâmul adolescenței, pregătiți să dea piept cu provocările vieții.
Sala de festivități a instituției de învățământ a fost ocupată de elevi, părinți, frați, prieteni, cadre didactice, strânși aici pentru a participa la evenimentul tip spectacol intitulat „Ultimul clopoțel”. Dirigintele celor două clase de a 12-a, profesorii Cornelia Marin și Valentina Mușat, au strigat catalogul și au povestit celor de față, marcate de emoțiile aferente momentului, frânturi de amintiri din cei patru ani frumoși și adevărați de liceu. Au fost vizionate în cadrul evenimentului trei videoclipuri realizate după scenarii emoționate, avându-i ca protagoniști pe absolvenți. Filmările, desfășurate chiar în sala de clasă, au surprins clipele unice ale despărțirii dintre elevi și diriginți.
Pe rând, elevii au trecut prin fața profesorului diriginte, pentru a preda, în mod simbolic, caietele din anii de liceu, moment urmat de calde felicitări și înclinări ca semn al recunoaștinței față de dascăli și școală. S-au rostit de către elevi și profesori alocuțiuni, de fapt scurte expuneri sincere, vesele de amintiri din anii de studiu. Toți absolvenții au primit diplome onorifice.

Primarul orașului Răcari, Marius Caravețeanu, prezent la acest emoționant ceremonial al tinereții, le-a oferit tuturor absolvenților, ca un epilog plăcut, reconfortant, o excursie la munte, la Sinaia. Încă o filă frumoasă în cartea amintirilor pe care o vor purta cu ei, în suflet, pe tot acest drum lung al vieții.
La finalul festivității de absolvire, primarul Marius Caravețeanu le-a oferit elevilor și câteva daruri simbolice, respectiv tricouri cu mesajul „I love Răcari”, șepci, căni, reviste și tricolorul României, ca amintiri ale locului de unde au pornit spre viitor.
„Pentru câteva clipe, timpul parcă s-a oprit, iar fiecare zâmbet a păstrat povestea unei generații care își ia zborul spre un nou început. Ultimul clopoțel nu a fost doar o despărțire, ci și începutul unui nou drum pentru o generație care va purta mereu în inimă anii petrecuți la Liceul Teoretic „Ion Ghica” din Răcari”, a spus primarul Marius Caravețeanu.
ACTUALITATE
Gura Șuții. Competiție intercomunală de fotbal „Cupa Trandafirilor – GAL Valea Mătăsarului”, ediția I

În această după-amiază, pe stadionul din comuna Gura Șuții, județul Dâmbovița, cu ocazia Zilei internaționale a copilului, la inițiativa Grupului de Acțiune Locală GAL „Valea Mătăsarului”, condus de Constantin Dinu, în colaborare cu Primăria Gura Șuții, s-a desfășurat prima ediție a competiției intercomunale de fotbal pentru copii „Cupa Trandafirilor”. Un îndemn la mișcare, la sport, la sănătate, la competițe, la petrecerea timpului liber cât mai mult în aer liber, nu în fața calculatoarelor, pe care administrația publică locală, împreună un GAL „Valea Mătăsarului”, îl adresează tuturor copiilor din comună și nu numai.
La acest concurs au participat micii fotbaliști din Produlești, Nucet și Gura Șuții. Meciurile s-au desfășurat ca la carte. Cu arbitraj profesionist, partide de 30 de minute, cu două reprize a câte 15 minute. În tribune, a existat și public. Galerie. Nu au lipsit ingredientele unor astfel de evenimente sportive, respectiv emoții, optimism, pasiune, dorința de a câștiga.

Primarul comunei Gura Șuții, Marian Dinu, prezent la deschiderea acestui concurs fotbalistic, le-a mulțumit tuturor copiilor pentru participare, profesorilor antrenori, publicului prezent și, nu în ultimul rând, președintelui GAL „Valea Mătăsarului” pentru inițiativa organizării unei astfel de competiții. A mai spus edilul de la Gura Șuții că echipa câștigătoare va primi „Cupa Trandafirilor” și multe cadouri surpriză. A ținut să precizeze că, la final, toți copiii fotbaliști vor fi recompensați. Premiile au fost asigurate de GAL „Valea Mătăsarului”.
Primarul de la Gura Șuții ne-a mai spus că această competiție, aflată la prima ediție, pornită așa cum am mai precizat, la inițiativa Grupului de Acțiune Locală „Valea Mătăsarului”, va fi permanentizată și, cu siguranță, vor fi atrase echipe de juniori din cât mai multe localități. Marian Dinu, primarul comunei Gura Șuții, a profitat de această ocazie și a lansat o invitație tuturor iubitorilor de fotbal din localitate de a veni sâmbătă, 30 mai, începând cu ora 11:00, pe stadionul comunal, pentru a susține echipa de fotbal care va disputa un meci de zile mari având ca adversari formația de la Corbii Mari. Edilul, optimist, având încredere în jucătorii clubului local, este convins că partida se va încheia cu victoria celor de la Gura Șuții.
ACTUALITATEacum o săptămânăProiectele cu finanțare europeană au pus pe picioare agricultura românească
ACTUALITATEacum o săptămânăFraudă uriașă cu fonduri pentru micii fermieri! Consultant din Dâmbovița a folosit acte false
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăVot pentru modernizarea drumului județean Glod – Sanatoriul Moroeni – Bolboci – Padina – Peștera
Dâmboviţaacum 3 zileHoțul care a terorizat Târgoviștea a fost arestat!
Dâmboviţaacum 2 zileDeclarația video postată pe Facebook i-a adus sancțiuni primarului de la Produlești și echipei de fotbal
ACTUALITATEacum o săptămânăTârgul de cariere organizat la Universitatea Valahia a reprezentat o oportunitate pentru profesionalizare
ACTUALITATEacum 3 zile1 iunie 2026 la Târgoviște. Spectacole și multe surprize pentru copii. Vezi programul!
ACTUALITATEacum 3 zileNu intrați în panică! Exercițiu ISU cu plan roșu activat la Târgoviște, pe 28 mai 2026, de la ora 11:00























