ACTUALITATE
Găești: Beneficiarii de ajutor social au fost puși la treabă de primarul Alexandru Iorga

Ajutorul social pe care îl primesc persoanele defavorizate conform unei legii ancestrale, a precizat primarul orașului Găești – Alexandru Iorga, nu înseamnă doar sprijin pentru cei care nu au un loc de muncă sau care nu reușesc să depășească problematica existențiala, ci și implicare în activități lucrative pentru comunitate, pentru urbe.
Actualul edil al Găeștiului a luat la verificat dosarele de ajutorare socială. După o analiză strictă, realizată cu responsabilitate, a fost stabilit clar care sunt persoanele care beneficiază de ajutor social din partea administrației publice locale. Totul s-a făcut, cum a spus primarul, nu „pe vorbe, nu pe hârtie, ci pe dosare verificate și controale reale în teren”.

În prezent, în urma evaluărilor efectuate de autorități, în Găești sunt 62 de persoane asistate social. 32 dintre acestea sunt apte de muncă și pot sprijini comunitatea în diferite activități gospodărești.
„Persoanele vârstnice sau cu probleme reale de sănătate sunt sprijinite, așa cum este normal și firesc. Regula este simplă și corectă. Cine poate munci, muncește și contribuie pentru oraș. Cine nu poate, dar îndeplinește condițiile legale este protejat și ajutat”, a precizat Alexandru Iorga.
Deja s-a trecut la treabă! Beneficiarii de ajutor social buni de muncă au fost concentrați în zona Obor, unde se desfășoară lucrări de curățenie.
„Ajutorul social înseamnă ordine, responsabilitate și respect pentru banii publici. Așa facem dreptate și punem lucrurile la locul lor”, a spus primarul Alexandru Iorga, în cadrul unei întâlniri cu cetățenii din Găești beneficiari ai Legii 416/2001.
ACTUALITATE
Elevii întrebă, autoritățile răspund. Întâlnire informativă organizată în orașul Titu

Sub scanerul adevărului. Așa s-a intitulat evenimentul organizat, astăzi – 29 aprilie 2026, de Inspectoratul de Poliție Județean Dâmbovița, prin Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității, Autoritatea Vamală Română, Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița și Poliția Orașului Titu în sala de festivități a Liceului Teoretic „I.C. Vissarion” Titu. O activitate de valoare pentru copii, după cum a declarat primarul de la Titu – Laurențiu Costache, prezent la această manifestare.
„S-a adus în fața elevilor o experiență diferită, una reală, interactivă, care i-a ajutat să înțeleagă mai bine ce înseamnă siguranța, responsabilitatea și munca din spatele unor instituții esențiale pentru societate. Curiozitatea lor, întrebările și implicarea ne arată clar că avem o generație care vrea să înțeleagă și să evolueze.
Astfel de întâlniri nu sunt doar informative, ci pot deveni puncte de plecare pentru viitoare alegeri în viață. Poate că, pentru unii dintre acești copii, astăzi a fost ziua în care s-a născut un vis, acela de a contribui, la rândul lor, la siguranța comunității. Vom continua să susținem astfel de inițiative care aduc educația mai aproape de realitate și care îi ajută pe tineri să-și descopere drumul”, a precizat primarul Laurențiu Costache.
ACTUALITATE
Eveniment de excepție la Târgoviște. Se deschide centrul comercial „Galeriile Iris”

Joi – 30 aprilie 2026, eveniment de excepție la Târgoviște. Se deschide cel mai nou și modern centru comercial, la intrarea în Târgoviște, pe Calea București, nr. 170. “Galeriile Iris” vă așteptă. Aici îți suntem la-ndemână!
Modă pentru toată familia la Sinsay și Pepco, iar la Numero Uno Outlet găsești branduri de top: ZARA, Bershka, Jack & Jones, Kiabi, Alma en Pena, D.Franklin etc. Ziare, reviste, loto, cafea… la Xpress!
Cauți ceva pentru casă? Tedi te surprinde cu super prețuri! După jumătatea lunii mai, deschidem „Penny”, „Action” și „Bipa”!
Noul Centru Comercial „Galeriile Iris”, amplasat pe o suprafață de 3 hectare, oferă clienților 300 de locuri de parcare, spălătorie auto și benzinărie.
Vă așteptăm la „Galeriile Iris”! Oferte atractive și experiențe complete, chiar la intrarea în oraș, dinspre București!
VIDEO
Dâmboviţaacum 5 zileCopil de 7 ani, accidentat pe trecerea de pietoni de un autoturism condus de o femeie
Argeșacum 6 zilePușcă de vânzare la tarabă! Arma avea montat și amortizor de sunet
Dâmboviţaacum 6 zileSenatorul Ciprian Iacob i-a cerut ministrului Pâslaru să dispună un control administrativ în județul Dâmbovița
OPINIIacum 6 zilePSD, uriașul bolnav căruia îi este frică de tratamentul forte!
Dâmboviţaacum 13 oreI s-a făcut rău la volan. S-a întâmplat pe DN72A, în Voinești
Dâmboviţaacum 2 zilePercheziții în Răzvad, Gura Ocniței, Dragomirești și Târgoviște la persoane implicate în camătă, șantaj și proxenetism
ACTUALITATEacum 6 zilePreședinte CNAS: Legislația actuală nu încurajează spitalele care fac performanță. Lucrul acesta trebuie schimbat
ACTUALITATEacum o săptămânăSălile de jocuri de noroc din Târgoviște, între desființare și reglementare. VIDEO























