Connect with us

Prahova

Trei bărbați răniți într-un accident rutier în Ariceștii Rahtivani

Publicat

pe

Accident rutier cu trei persoane rănite, astăzi – 15 februarie 2026, în comuna Ariceștii Rahtivani, județul Prahova – satul Nedelea. A fost vorba despre un autoturism care s-a răsturnat în afara părții carosabile.

La fața locului au fost mobilizate o autospecială de descarcerare, o autospecială de stingere, o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului 1 Ploiești și ambulanța de terapie intensivă mobilă din cadrul Detașamentului 2 Ploiești.

Cele trei victime au fost găsite conștiente, însă una dintre ele, un bărbat de 79 de ani, era încarcerat. Acesta a fost extras dintre fiarele contorsionate ale mașinii și predat echipajului de terapie intensivă mobilă, care l-a transportat la spital întrucât prezenta multiple traumatisme.

Ceilalalte două persoane rănite, tot bărbați, în vârstă de 49 și 57 de ani, au primit îngrijiri medicale la locul accidentului.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Unul dintre alpiniștii prăbușiți în Bucegi a decedat. VIDEO

Publicat

pe

Echipele de intervenție au reușit să-i extragă pe ei patru alpiniști, care s-au prăbușit în Bucegi, în această după-amiază, în zona Valea Albișoarei (Bușteni), după ce coarda de asigurare s-a rupt.

Din păcate, una dintre victime a fost declarată decedată. Alte două persoane vor fi transportate la București cu elicopterul Black Hawk, care va ateriza pe Stadionul Dinamo – ne informează ISU Prahova. Cel de-al patrulea alpinist a fi dus la Spitalul Județean de Urgență Brașov, cu unitatea de terapie intensivă SMURD Brașov.

VIDEO

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Patru alpiniști s-au prăbușit în Bucegi, după ce coarda de asigurare s-a rupt. VIDEO

Publicat

pe

Patru persoane care practicau alpinismul în Munții Bucegi, în zona Valea Albișoarei (Bușteni) s-au prăbușit aproximativ 10 metri, în această după-amiază, după ce coarda de asigurare s-a rupt.

În sprijinul celor patru alpiniști au fost mobilizate mai multe echipaje de salvatori montani, două elicoptere SMURD, de la Târgu Mureș și de la Baza Aeromedicală Caransebeș, un elicopter Black Hawk de la București, la bordul căruia va fi și o echipă medicală de la Spitalul Clinic de Urgență București, un echipaj de prim ajutor SMURD, două unități de terapie intensivă mobilă SMURD și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean Prahova.

Una între victime a intrat în stare de inconștiență. Se pare că ceilalți trei alpiniști sunt conștienți. Vom reveni.

UPDATE: Ora 17:10

A fost alocat și elicopterul SMURD Brașov

Reclama

UPDATE: ora 17:25

Prima persoană a fost extrasă cu ajutorul elicopterului SMURD Caransebeș.

UPDATE: Ora 18:05

Cea de-a doua victimă a fost extrasă de elicopterul SMURD Caransebeș, iar cea de-a treia de elicopterul SMURD Brașov.

În aceste momente, cele trei persoane, toate conștiente, sunt evaluate de către echipajele medicale aflate pe stadionul din Bușteni.

Reclama

UPDATE: Ora 19:10 – Informare ISU Prahova 
Două persoane dintre cele trei vor fi transportate la București cu elicopterul Black Hawk, aterizând pe Stadionul Dinamo, iar cea de-a treia este transportată la spital cu unitatea de terapie intensivă SMURD Brașov, la Spitalul Județean de Urgență Brașov.

Elicopterul SMURD Mureș a extras cea de-a patra victimă, iar în urma evaluării medicale aceasta prezintă leziuni incompatibile cu viața, fiind declarată decedată.

Elicopterul Caransebeș a fost retras și participă la o altă misiune în Hunedoara.

Misiunea este în dinamică.

VIDEO – Inspectoratul General al Aviației

Reclama

VIDEO

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite