Dâmboviţa
Deputat Aurelian Cotinescu: Mergem și în Opoziție, dar nu renunțăm la ideea unei guvernări reformiste

Deputatul PNL Aurelian Cotinescu, într-un text postat pe rețelele de socializare, îl critică dur pe liderul PSD Sorin Grindeanu, despre care spune că, acum când vrea să dărâme Guvernul Bolojan, seamănă cu Liviu Dragnea, fostul președinte al Partidului Social Democrat. În 2017, spune parlamentarul Cotinescu, Dragnea a făcut orice pentru a-l înlătura de la putere pe primul ministru de atunci, Sorin Grindeanu.
„Domnule Grindeanu, ați uitat ce spuneați în 2017? Guvernul este al României, nu al CEX-ului PSD! În 2017, Sorin Grindeanu era premier, iar Liviu Dragnea încerca să-l dea jos folosindu-se de partid. Astăzi, același Sorin Grindeanu face exact același lucru, se folosește de partid împotriva lui Ilie Bolojan. De ce această mișcare? Pentru că Ilie Bolojan este un om onest, sparge găștile de partid, vrea reformă reală în stat, încearcă să elimine „băieții deștepți” mufați la banii publici. Cu alte cuvinte, închide pușculițele de partid”, a transmis deputatul Aurelian Cotinescu.
A mai precizat parlamentarul liberal că PNL, indiferent de ceea ce se va întâmpla, rămâne alături de Ilie Bolojan.
„Dacă este nevoie, mergem și în Opoziție, dar nu renunțăm la ideea unei guvernări reformiste”, a adăugat deputatul liberal Aurelian Cotinescu.
Dâmboviţa
Deputat Aurelian Cotinescu: Nicio presiune nu poate învinge PNL, nu poate opri reformarea clasei politice!

Într-un text postat pe pagina sa de Facebook, deputatul PNL Aurelian Cotinescu dă de înțeles că cele întâmplate pe scena politică românească din ultimele zile, în special atacurile deloc subtile la adresa lui Ilie Bolojan și a susținătorilor săi, ies din matca coincidențelor, mai ales că se întâmplă cu câteva zile înaintea congresului extraordinar al Partidului Național Liberal, când reprezentanții acestei formațiuni se adună pentru a-l exclude pe Adrian Veștea, cel care, fără acordul conducerii PNL, a acceptat mandatul de premier al României.
„Este cel puțin ciudat că un susținător important al lui Ilie Bolojan a fost chemat la DNA și plasat sub control judiciar. Este cel puțin ciudat că, imediat după demersul DNA, Tribunalul Ilfov a suspendat, pe repede-înainte, decizii privind organizarea internă a unui partid. PNL funcționează în baza unui statut, a unor reguli și a disciplinei de partid. Fără respectarea lor, însăși ideea de partid politic este golită de conținut.
Este cel puțin ciudat că, în aceeași zi, după deciziile DNA și ale Tribunalului Ilfov, unul dintre principalii lideri ai partidelor aliate cu Ilie Bolojan a fost declarat incompatibil. Nu contest dreptul justiției de a-și face datoria. Avem nevoie de o justiție independentă! Dar observ această sincronizare și mă întreb: pe cine deranjează Ilie Bolojan?
Duminică, liberalii vor transmite la Congres un mesaj clar: nicio presiune nu poate învinge PNL, nu poate opri reformarea clasei politice și nici reformele susținute de Ilie Bolojan”, a precizat parlamentarul liberal Aurelian Cotinescu.
ADMINISTRAŢIE
Primăria Răzvad a semnat contractul de finanțare pentru construire creșă

Schimbările în bine curg pe bandă rulantă în comuna Răzvad, județul Dâmbovița. Astazi – 19 iunie 2026, primarul Emanuel Spătaru și directorul Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia – Liviu Mușat au semnat contractul de finanțare pentru construirea unei creșe. Evenimentul a avut loc la sediul Consiliului Județean Dâmbovița, în prezența președintelui Corneliu Ștefan. Investiția are o valoare de 10 milioane de lei, cu o contribuție a administrației publice locale este de doar 2%.

„Este un obiectiv pe care foarte mulți părinți l-au cerut, iar noi, cei care le reprezintăm interesele, am înțeles acest lucru și am acționat în consecință. Mereu am spus, dar am și arătat prin fapte, că am pus educația pe primul loc și nu cred că am greșit. Odată cu finalizarea acestui proiect, vom avea grijă de cei mici de la cea mai fragedă vârstă”, a transmis Emanuel Spătaru – primarul comunei Răzvad.
Creșa va fi construită în satul de centru – Răzvad, lângă Grădinița cu program prelungit, instituție edificată pe locația fostei Școli de Fete.
ADMINISTRAŢIEacum 7 zileMănești, județul Dâmbovița. Investiții pentru prezent, investiții pentru viitor. FOTO
ACTUALITATEacum o săptămânăAdministratorii a șapte firme aduși la audieri în Dâmbovița, într-un dosar de evaziune fiscală
Dâmboviţaacum 6 zileBătrânul dispărut a fost găsit căzut într-o groapă mascată de vegetație!
Dâmboviţaacum 5 zile62 de descinderi într-un caz de furt de produse petroliere
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăApa potabilă, prima prioritate a administrației publice locale de la Pietrari. Muncitorii au revenit pe șantier
Dâmboviţaacum 3 zilePrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
Argeșacum 5 zileFemeie, reținută de polițiști pentru că și-a bătut soacra!
ACTUALITATEacum o săptămânăJudecătorii din Dâmbovița au amânat oprirea integrală a activității instanței. Comunicat de presă























