Argeș
Un mort și un rănit grav într-un accident rutier în Câmpulung

Un bărbat de 35 de ani și-a pierdut viața, azi-noapte, într-un accident rutier care a avut loc în municipiul Câmpulung, județul Argeș, pe strada Târgoviștei. O a doua victimă a fost preluată de echipajul medical sosit la fața locului și dusă la spital.
A fost vorba despre un autoturism care a intrat într-un stâlp, în jurul orei 02:00. Bărbatul decedat a fost găsit în stop cardio-respirator și nu a răspuns manevrelor de resuscitare. În sprijinul victimelor au acționat pompierii cu trei echipaje, alături de două ambulanțe de la serviciul județean de specialitate.
UPDATE: Comunicat IPJ Argeș
În noaptea de 2 spre 3 mai a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpulung au fost sesizați cu privire la un eveniment rutier în care a fost implicat un singur autoturism, pe str. Târgoviște.
La locul evenimentului au intervenit polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpulung, din cercetările preliminare rezultând că un autoturism care circula pe strada amintită, din direcția Mioarele spre Câmpulung, _în împrejurări ce fac obiectul cercetărilor_, pe un tronson în curbă la dreapta, a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a intrat în coliziune cu un cap de pod situat în partea stângă a sensului său de deplasare, după care s-a răsucit și a intrat în coliziune cu un stâlp din beton al rețelei electrice, situat pe aceeași parte.
În urma impactului, un ocupant al autovehiculului, identificat ca fiind un bărbat de 33 de ani, din Câmpulung, a fost găsit în afara autoturismului, celui în cauză fiindu-i aplicate manevre de resuscitare, însă fără rezultat.
De asemenea, în autoturism a fost identificat al doilea ocupant, poziționat între scaune, acesta fiind un tânăr de 22 de ani, din Câmpulung, care a fost preluat de un echipaj medical și transportat la spital.
În urma testării cu aparatul etilotest a celui de-al doilea ocupant al autoturismului a rezultat că acesta se afla sub influența băuturilor alcoolice, rezultatul fiind sub limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, (0,24 mg/l), tânărul afirmând că nu își amintește cine se afla la volanul autoturismului în momentul accidentului. Celui în cauză i-au fost recoltate probe biologice de sânge.
Din verificările efectuate în bazele de date a rezultat că ambii ocupanți sunt deținători de permis de conducere, cu dreptul de a conduce valabil.
În urma cercetărilor desfășurare de polițiștii criminaliști, coroborate cu investigațiile efectuate de polițiștii rutieri, a rezultat că la momentul producerii accidentului, autoturismul ar fi fost condus de tânărul de 22 de ani.
Pentru asigurarea cadrului legal necesar verificărilor, în cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, iar cercetările continuă, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpulung, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care evenimentul rutier a avut loc și luarea măsurilor legale care se impun.
Argeș
Femeie, reținută de polițiști pentru că și-a bătut soacra!

O femeie de 40 de ani, din comuna Slobozia, județul Argeș, a fost reținută de polițiști pentru că și-a bătut soacra. Nora a fost ridicată și condusă în arestul IPJ Argeș de polițiștii de la Secția Rurală Rociu, pentru săvârșirea infracțiunilor de loviri sau alte violențe și amenințare. Scandalul s-a consumat în ziua de 11 iunie, în jurul orei 16:00, și a continuat în aceeași seară, aproape de ora 23:00.
Ieri – 13 iunie, nora agresivă a fost prezentată în fața procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Costești cu propunere de luare a unei măsuri preventive. Totodată, în cadrul verificărilor, a fost evaluată situația de risc, fiind emis un ordin de protecție provizoriu.
Argeș
Turistă străină, mușcată de un urs pe Transfăgărășan

O turistă străină, în vârstă de 18 ani, a ajuns la spital cu o plagă mușcată la nivelul piciorului drept, produsă de un urs.
Nedoritul eveniment s-a petrecut pe Transfăgărășan, în zona comunei Arefu, județul Argeș. La fața locului a sosit de urgență un echipaj SMURD, care a preluat victima.
A fost transmis și un mesaj Ro-Alert. Zona a fost asigurată de echipaje de jandarmi în vederea preîntâmpinării altor incidente.
ADMINISTRAŢIEacum 3 zileMănești, județul Dâmbovița. Investiții pentru prezent, investiții pentru viitor. FOTO
ACTUALITATEacum 6 zileAdministratorii a șapte firme aduși la audieri în Dâmbovița, într-un dosar de evaziune fiscală
Dâmboviţaacum 2 zileBătrânul dispărut a fost găsit căzut într-o groapă mascată de vegetație!
ACTUALITATEacum o săptămânăA început BABEL. Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului de la Târgoviște a ajuns la cea de-a 14-ediție
ADMINISTRAŢIEacum 5 zileApa potabilă, prima prioritate a administrației publice locale de la Pietrari. Muncitorii au revenit pe șantier
ACTUALITATEacum 6 zileJudecătorii din Dâmbovița au amânat oprirea integrală a activității instanței. Comunicat de presă
Dâmboviţaacum o zi62 de descinderi într-un caz de furt de produse petroliere
ACTUALITATEacum o săptămânăZilele județului Dâmbovița 2026. Retroparadă, mult sport și muzică de calitate























