Giurgiu
S-au șicanat în trafic, apoi a urmat o bătaie ca-n filme într-o stație de carburanți

Bătaie ca-n filme în noaptea de 3 mai 2026, în jurul orei 00:50, într-o stație de carburanți din orașul Bolintin Vale, județul Giurgiu. Totul a pornit de la o șicanare în trafic. Trei tineri cu vârste cuprinse între 20 și 29 de ani, din Găiseni, au fost agresați fizic de patru tineri, cu vârste între 18 și 24 de ani, din Bolintin Vale și București. Atacatorii au fost reținuți de polițiști pentru 24 de ore, iar astăzi, 5 mai 2026, procurorul de caz a dispus măsura controlului judiciar pentru 60 de zile.
Comunicat IPJ Giurgiu
„La data de 3 mai a.c., în jurul orei 00.50, Poliția oraș Bolintin Vale a fost sesizată prin apel 112, de către un tânăr, de 29 de ani, cu privire la faptul că ar fi fost agresat fizic, în incinta unei stații de alimentare cu carburant.
Din primele cercetări, a reieșit faptul că, în urma unui conflict spontan generat de o șicanare în trafic, 3 tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 29 de ani, toți din comuna Găiseni, județul Giurgiu, ar fi fost agresați fizic, de către mai multe persoane, pe platoul unei stații de alimentare cu carburant, din orașul Bolintin Vale.
Polițiștii au constatat faptul că, prin modul de desfășurare a evenimentului, respectiv blocarea și ocuparea părții carosabile, ar fi fost îngreunată și împiedicată circulația pe drumurile publice, afectând desfășurarea normală a traficului rutier.
De asemenea, prin acțiunile persoanelor bănuite de săvârșirea infracțiunilor, a fost creată o stare de temere și indignare persoanelor aflate în împrejurimi, fiind tulburată ordinea și liniștea publică.
La data de 4 mai a.c., pe baza probatoriului administrat, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului Bolintin Vale, 4 tineri, cu vârste cuprinse între 18 și 24 de ani, din municipiul București și orașul Bolintin Vale, au fost reținuți, pentru 24 de ore.
Astăzi, 5 mai, unitatea de parchet competentă a dispus, față de aceștia, măsura controlului judiciar, pentru 60 de zile”, se precizează într-un comunicat de presă transmis de IPJ Giurgiu.
Giurgiu
Incendiu urmat de explozie într-o gospodărie din Bolintin Deal

Incendiu, urmat de explozia a două butelii, în această după-amiază, într-o gospodărie din Bolintin Deal, județul Giurgiu. Din fericire, nu au fost persoane rănite – ne informează ISU Giurgiu. Datorită intervenției rapide, pompierii au reușit să oprească propagarea focului și să salveze un câine.
La fața locului au fost alocate o autospecială de stingere, o cisternă și o ambulanță SMURD. Incendiul a izbucnit într-o bucătărie de vară și exista risc de extindere la casă. Anexa respectivă a ars pe o suprafață de aproximativ 50 mp, iar o altă încăpere a fost inundată cu fum. Incendiul s-a produs se pare din cauza aragazului defect.
Recomandări pentru prevenirea incendiilor în bucătării:
– verificați periodic aragazul și instalația de alimentare cu gaz, cu ajutorul personalului autorizat;
– înlocuiți furtunurile uzate sau deteriorate;
– nu lăsați aragazul nesupravegheat în timpul utilizării, mai ales când folosiți ulei pentru a găti sau grăsimi;
– curățați grătarul și arzătoarele, pentru a evita acumularea de reziduuri inflamabile;
– instalați detectoare de gaz și fum în locuință.
Giurgiu
Percheziții la persoane cercetate pentru înșelăciune și spălare de bani. Prejudiciu de 3 milioane de lei!

Polițiștii de la Serviciul de Investigații Criminale din cadrul IPJ Giurgiu, sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Județean Giurgiu, au efectuat 9 percheziții la domiciliile unor persoane din municipiu bănuite de săvârșirea infracțiunilor de înșelăciune și spălare de bani.
Din anchetă a reieșit faptul că, în perioada martie 2023 și până în prezent, persoanele implicate ar fi indus în eroare mai mulți cetățeni, creând aparența că oferă diferite servicii, în acest sens solicitând acestora diferite sume de bani, cu titlu de avans. Prejudiciul cauzat este de aproximativ 3.000.000 de lei.
La sediul poliției au fost conduse pentru audieri 27 de persoane. Acțiunea a beneficiat de sprijinul Direcției de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate București, Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Giurgiu, Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Giurgiu, Serviciului Criminalistic Giurgiu, Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Giurgiu, al luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Giurgiu, precum și cel al jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Giurgiu și al jandarmilor din cadrul Grupării de Jandarmi Mobilă „Matei Basarab” Ploiești.
ACTUALITATEacum 6 zileEveniment de excepție la Târgoviște. Se deschide centrul comercial „Galeriile Iris”
Dâmboviţaacum 7 zileI s-a făcut rău la volan. S-a întâmplat pe DN72A, în Voinești
ACTUALITATEacum 7 zile„Visuri la cheie” poposește în Poiana. Urmăriți povestea fraților rămași singuri pe lume! VIDEO
Prahovaacum 4 zileDoi adulți și un copil de 6 ani s-au răsturnat cu ATV-ul. Un bărbat a decedat
ACTUALITATEacum 7 zile8 mai 2026. Bursa locurilor de muncă, în municipiul Târgoviște
Dâmboviţaacum 6 zileTânăr din Găești s-a spânzurat în pădurea de la Arsuri
ACTUALITATEacum 5 zileVIDEO. Georgian Alexandru Dinu, multiplu campion național pe care România l-a ignorat!
Dâmboviţaacum o săptămânăPercheziții în Răzvad, Gura Ocniței, Dragomirești și Târgoviște la persoane implicate în camătă, șantaj și proxenetism























