Dâmboviţa
Primarul Constantin Pătru a fost reales președinte al PSD Tătărani

Consecvența în politică este absolut necesară mai ales atunci când scopul esențial al liderului, al echipei este binele comunității. PSD Dâmbovița este una dintre puținele entități politice din județ care nu renunță, indiferent de vremuri, de conjuncturi economice, sociale și politice, la acțiunile de comunicare cu cetățenii, cu membrii partidului. În această perioadă, în localitățile din Dâmbovița, se desfășoară conferințe de alegeri a structurilor de coordonare a filialelor PSD. Astăzi, după amiază, președintele social-democraților dâmbovițeni, Corneliu Ștefan, s-a aflat la Tătărani. Întâlnirea cu membrii și simpatizanții partidului s-a desfășurat la Căminul Cultural din satul Gheboieni. La prezidiu, alături de Corneliu Ștefan, s-au aflat: fostul prefect Marian Tănase, președintele de zonă Mihai Istrate – vicepreședinte, deputații Carmen Holban și Laurențiu Neculaescu, secretarul general al organizației PSD Dâmbovița – Cristian Daniel Stan, primar al municipiului Târgoviște, și Cristian Avanu – trezorierul PSD Dâmbovița. Gazdele evenimentului politic: primarul comunei Tătărani – Constantin Pătru și viceprimarul Virginia Ivașcu. Cuvântul de deschidere a aparținut edilului localității, care le-a vorbit celor de față despre scopul întâlnirii, respectiv alegerea conducerii filialei locale a PSD. După ce responsabilul de zonă, Mihai Istrate, a făcut o prezentare largă a echipei PSD Dâmbovița aflate la ședința de la Tătărani și a detaliat obiectivele conferinței, i-a dat cuvântul primarului Constantin Pătru pentru a expune raportul de activitate. A spus edilul că social democrații de la Tătărani și cei care activează în structurile administrației publice locale, toți membrii filialei, și-au făcut datoria, în primul rând față de comunitate și apoi față de partidul pe care îl reprezintă.

Ca întotdeauna, cu o sinceritate tăioasă, cu un discurs așa cum îl definește, necenzurat, Constantin Pătru i-a recomandat liderului PSD Dâmbovița, care îndeplinește și funcția de prim-vicepreședinte la nivel național, să nu accepte ca reprezentanții Partidului Social Democrat să mai intre la guvernare alături de USR. Pătru a vorbit celor de față despre rezultatele administrative și politice, despre rolul important al comunicării directe cu cetățeanul, așa cum a spus el, „din poartă în poartă, din ușă în ușă”, pentru inventarierea problemelor cu care se confruntă oamenii și, evident, în măsura posibilităților legale, a rezolvării lor.
A mai spus Constantin Pătru că majoritatea primarilor vor ca PSD să revină la guvernare. Edilul de la Tătărani, ca lider reales al filialei locale, le-a cerut celor din sală să fie tari, uniți, devotați comunității și partidului, mai ales acum, când situația socio-politică din România este una deosebit de complicată. A mai cerut Constantin Pătru ca, odată cu revenirea PSD la guvernare, să se mărească pensiile, care în guvernarea Bolojan au înghețat, să fie reluată acordarea alocațiilor și indemnizațiile persoanelor cu dizabilități, tot ceea ce Bolojan a eliminat.
Opinia primarului Constantin Pătru, cu referire la Ilie Bolojan, este că un politician care vine la putere doar cu gândul să taie și nu cu soluții viabile, care să nu afecteze cetățeanul de rând, nu mai are ce căuta acolo. A amintit Constantin Pătru de realizările pe tărâmul investițional ale primarului municipiului Târgoviște, Cristian Daniel Stan, și ale președintelui Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, despre implicarea acestuia în dezvoltarea tuturor comunităților locale.

Primarul municipiului Târgoviște, Cristian Daniel Stan, secretar executiv al PSD Dâmbovița, a precizat că administrațiile coordonate de social democrați știu să-și facă treaba. Niciodată în istoria acestui județ nu au existat atât de multe investiții de interes comunitar. A mai vorbit Cristian Daniel Stan despre alegerile locale din 2028, pentru care organizația PSD Dâmbovița trebuie să fie pregătită. Secretarul executiv al PSD Dâmbovița a precizat că reprezentanții social democrați vor face ceea ce știu mai bine, să fie în slujba oamenilor. Cristian Daniel Stan l-a felicitat pe Constantin Pătru pentru tot ceea ce a realizat la Tătărani, pentru rezultatele politice obținute la ultimele alegeri locale, dovadă că cetățenii au încredere în PSD, în modul de implicare în treburile comunității ale social democraților.
A urmat la cuvânt președintele PSD Dâmbovița, Corneliu Ștefan. Liderul organizației județene a spus că în toate localitățile a început, în mod democratic, statutar, procesul de reorganizare a filialelor comunale, orășenești și municipale. Până duminică, a precizat Corneliu Ștefan, se vor organiza conferințe de alegeri în toate comunele de pe Valea Dâmboviței. A făcut liderul PSD Dâmbovița un remember politic. A vorbit despre rezultatele obținute la alegerile din 2024 de PSD Tătărani. 80% din numărul total de alegători l-au votat atunci pentru primarul PSD Constantin Pătru.
Corneliu Ștefan a precizat că anul electoral 2024 este unul etalon, din care trebuie învățat cum se face politică și ceea ce înseamnă alegeri locale, dar și parlamentare. A mulțumit președintele PSD Dâmbovița celor prezenți în sală pentru sprijinul acordat edilului Constantin Pătru în definitivarea investiților de interes pentru comunitate.

„Trebuie să înțelegem foarte bine ceea ce avem de făcut pentru 2028. Echipa care tocmai a fost aleasă are o misiune foarte clară, aceea pe care o am și eu la nivelul județului Dâmbovița, pe care o are și primarul Târgoviștei, până la urmă toți primarii din județ, de a câștiga alegerile din 2028”.
A trecut în revistă președintele Consiliului Județean Dâmbovița proiectele elaborate și materializate la Tătărani prin Programul Județean de Dezvoltare Locală, respectiv, modernizarea drumurilor comunale. Prin Programul Național Anghel Saligny, la Tătărani sunt în diferite faze de implementare două proiecte, unul cu o valoare de 13 milioane de lei, privind reabilitarea și modernizarea drumurilor locale, celălalt de aproape 10 milioane de lei care vizează realizarea rețelei de gaze naturale la Tătărani. Cu finanțare prin Programul Operațional Infrastructură Mare, derulat prin Compania de Apă Târgoviște – Dâmbovița, se lucrează la rețelele de apă și canalizare. Printr-un proiect al CJD, Școala gimnazială din Tătărani a fost dotată cu mobilier și material didactic în valoare de peste 800.000 de lei. De asemenea, instituția de învățământ a primit și un microbuz electric.
A făcut Corneliu Ștefan și o prezentare sintetică a marilor investiții de interes comunitar realizate în ultimii ani la nivelul județului Dâmbovița. Au fost deblocate toate marile proiecte, respectiv cele două drumuri naționale DN 7 și DN 71, Bâldana – Titu și Bâldana -Târgoviște. Deja se lucrează intens pentru modernizarea la patru benzi a DN 71, iar tronsonul la patru benzi din DN7, Bâldana-Titu, este aproape gata. Cele două investiții majore, a spus Corneliu Ștefan, au fost blocate din anul 2004, de toate guvernele de dreapta. Se lucrează la centura orașului Găești, primul obiectiv rutier de acest tip care se realizează în județul Dâmbovița din 1989 încoace. Se află în procedură de achiziție publică centura ocolitoare a municipiului Târgoviște, drum expres pe patru benzi.
A mai dezvăluit președintele CJD că, în maximum o lună și jumătate, vor demara lucrările la centura ocolitoare a orașelor Pucioasa și Fieni. Nu a uitat Corneliu Ștefan de prioritatea zero a echipei PSD care a fost și este sănătatea dâmbovițenilor. La acest capitol, liderul social democrat a vorbit despre investițiile realizate la Spitalul Județean de Urgență din Târgoviște, cele mai mari făcute vreodată în această unitate medicală. Ambulatoriul de specialitate finalizat, extinsă secția de cardiologie și instalarea celui mai modern angiograf din România. Peste 1.000 de dâmbovițeni care suferă de anumite afecțiuni cardiace nu mai trebuie transferați în unități medicale din Capitală. Datorită acestui angiograf intervențiile pe cord se pot efectua la Târgoviște. Se extinde Unitatea de Primiri Urgențe. În maximum două luni, lucrările se vor încheia. De asemenea, Secția de Recuperare este gata și urmează să demareze investițiile la Secția Boli Infecțioase de la Dealu Mare. Acum sunt relocați pacienții în alte spații sanitare disponibile pe toată perioada desfășurării lucrărilor de reabilitare și modernizare. Se lucrează la Secția de copii de la Gura Ocniței și tot aici, a adăugat Corneliu Ștefan, se va construi o secție de paleative.
A amintit președintele Consiliului Județean Dâmbovița și de cel mai important proiect medical. Construirea de la zero în municipiul Târgoviște a unui spital de pediatrie. Proiectul a fost deja depus la Ministerul Investiților. Urmează procedurile de evaluare.
A mai spus Corneliu Ștefan că va fi în permanență alături de comunitatea de la Tătărani, de echipa politică și administrativă care conduce destinele localității. A vorbit liderul PSD de unitate, esențială în aceste momente dificile pentru echipa unui partid politic, pentru membrii unei comunități. A insistat pe componenta de comunicare directă, față în față, nu pe relația rece tip Facebook și TikTok.
Ultimul cuvânt l-a avut primarul Constantin Pătru, reales președinte al PSD Tătărani. Aceasta a prezentat raportul său de activitate. A enumerat investițiile realizate și pe cele care se află în curs de implementare. Școli, grădinițe, sală de sport, drumuri comunale etc.
Echipa de conducere a PSD Tătărani
Președintele: Constantin Pătru, primar
Vicepreședinți: Virginia Ivașcu – viceprimar, Maria Anton, Adrian Dumitru
Secretar executiv: Viorel Ivașcu.
ADMINISTRAŢIE
Turiștii au motive în plus să viziteze Pucioasa. A fost finalizat și proiectul de modernizare și amenajare peisagistică a zonei de centru

Un oraș încadrat în categoria stațiunilor balneoclimaterice are nevoie printre alte elemente esențiale ale atractivității, de natură, de verdeață, de mediu relaxant. Altfel, nu se poate. Tocmai de aceea, primarul Pucioasei, Constantin Ana, a gândit și promovat un proiect care a avut în vedere „Modernizarea și amenajarea peisageră în zona centrală a stațiunii balneoclimatice oraș Pucioasa”. Prin materializarea acestui proiect, are s-a încheiat oficial, astăzi – 26 iunie 2026, printr-o conferință de presă, centrul orașului Pucioasa s-a transformat într-o oază de verdeață, într-un spațiu în care modernul se îmbină armonios cu verdele inconfundabil al naturii. Un areal citadin dedicat sportului, odihnei și relaxării. Tradiția locurilor este completată cu standardele moderne ale conceptului „wellness”.
Inima acestui proiect de strategie pentru prezentul și viitorul orașului stațiune Pucioasa este Parcul Central, care a fost transformat radical. Totul vibrează în această oază de verdeață și liniște profundă. Au fost create noi plantaje de plante ornamentale, alei pietonale, a fost montat mobilier urban adecvat grădinilor publice. Pe aleea principală, în anumite puncte, au fost instalate fântâni arteziene care au în componență instalații speciale de lumini ce produc un efect vizual deosebit.

Parcul dispune de iluminat ambiental și ornamental, ceea ce contribuie la siguranța vizitatorilor care vor să recreeze și pe timp de noapte. Jocuri de apă crează o adevărată feerie. Perimetrele de promenadă sunt numeroase, contribuind astfel la încurajarea mișcării in aer liber
După cum a spus primarul Constantin Ana, investiția nu a avut ca scop doar factorul estetic, de înfrumusețare a centrului orașului. S-a pus accent deosebit și pe sport, pe mișcare. În acest sens, a fost creat un perimetru sportiv pe care au fost edificate un teren de tenis și un teren de minifotbal, dotate cu vestiare.
Zonele de recreere și agrement au fost extinse pe o suprafață de peste 26.000 mp. A apărut și o parcare nouă care să asigure accesul vizitatorilor în zona centrală fără prea multe probleme de trafic.
Proiectul a prevăzut și reabilitarea și modernizarea infrastructurii rutiere. Au fost efectuate astfel de lucrări pe un tronson de 2,2 km de drumuri. De asemenea, au fost refăcute trotuarele și rețelele de canalizare, insistându-se pe segmentul de drum DJ 710.
„Noi, de când am venit la conducerea primăriei, în 2016, am spus-o de multe ori. Am încercat să construim un răspuns la întrebarea „ce aș căuta eu ca turist în Pucioasa?”. Și este adevărat că din punct de vedere al turismului balnear, Pucioasa are niște condiții excepționale. Numai că în România nu am ajuns încă în momentul în care să lucrăm foarte mult la prevenție, să spunem așa, să verificăm starea de sănătate înainte să ajungem să venim la tratament. Până una alta, astăzi, stațiunea Pucioasa este plină de pensionari care vin la băi, dar noi vrem să realizăm și un alt fel de turism. Iar din tot ceea ce am realizat și din tot ceea ce vom realiza în perioada următoare, vrem să devenim atractivi, exact cum am spus și mai devreme, în primul rând pentru turismul de weekend, pentru că suntem foarte aproape de localitățile mari. Avem o zonă verde, curată, sănătoasă și chiar liniștită și prietenoasă. Ne bazăm pe toate aceste argumente și, împreună cu toate investițiile pe care le-am realizat, cred eu că Pucioasa își va recăpăta locul pe hartă, loc pe care l-a avut atâta vreme în turismul românesc”, a precizat primarul Constantin Ana.
ADMINISTRAŢIE
Primăria Răzvad a inaugurat un centru de recuperare pentru persoanele vârstnice, primul în mediul rural din județul Dâmbovița. VIDEO

Astăzi – 26 iunie 2026, s-au împlinit 10 ani de la momentul când primarul Emanuel Spătaru a depus jurământul de credință în calitate de edil al comunei Răzvad. Și cum s-ar fi putut marca mai potrivit un astfel de moment, dacă nu prin finalizarea unei noi investiții în folosul comunității locale? De această dată, vorbim despre un centru de asistență și recuperare pentru persoanele vârstnice – cu echipă mobilă de îngrijire la domiciliu, proiect implementat cu fonduri europene nerambursabile în satul Valea Voievozilor, vizavi de școală. Este prima unitate de acest tip construită în mediul rural din județul Dâmbovița. Imobilul este compartimentat și dotat după ultimele standarde.
„Este o zi foarte specială pentru mine, pentru că, în urmă cu 10 ani, depunem jurământul pentru prima dată în funcția de primar. Sigur, atunci, îmi închipuiam că vor fi foarte multe lucruri de făcut în comuna Răzvad, nu știam însă câte vom reuși să facem, dacă o să facem și nini nu mi-am imaginat că vom ajunge la borna aceasta de 10 ani. Le mulțumesc răzvedenilor pentru încrederea pe care mi-au acordat-o, nu o dată, nu de două ori, ci de trei ori. Îi asigur că sunt același tânăr energic, dornic de a face lucruri bune în comuna Răzvad. Sunt convins că, împreună, avându-vă alături, vom reuși să facem foarte multe lucruri bune și de acum înainte”, a transmis primarul Emanuel Spătaru.

Cât privește Centrul de asistență și recuperare Valea Voievozilor, a spus edilul de la Răzvad că investiția a fost finalizată cu șase luni mai devreme, față de termenul asumat prin contract. Emanuel Spătaru a enumerat apoi câteva dintre proiectele care urmează să fie implementate în comună: extindere Școala Valea Voievozilor cu cinci săli de clasă – investiție în licitație; amenajare centru civic (curtea Primăriei) – a fost dat ordinul de începere a lucrărilor; construire creșă lângă Grădinița cu program prelungit Răzvad – contractul de finanțare a fost semnat săptămâna trecută.
„Ar fi multe de spus, însă mă opresc aici. Vă mulțumesc fiecăruia în parte pentru ajutorul pe care mi l-ați dat, ieri, astăzi, în fiecare zi în ultimii 10 ani pe care i-am petrecut la Primăria Răzvad”.

Prezent la inaugurarea Centrului de asistență și recuperare Valea Voievozilor, președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a spus că locuitorii comunei Răzvad au făcut o alegere foarte bună atunci când l-au votat primar pe tânărul Emanuel Spătaru, un edil care nu se dă niciodată bătut.
„Comuna Răzvad, în acești ultimi 10 ani, s-a schimbat cu adevărat. S-au făcut foarte multe investiții, care au schimbat localitatea și nu ne oprim aici. Vom avea în continuare proiecte importante pentru Răzvad. Îl felicit pe domnul primar Emanuel Spătaru, pentru că este genul de primar care, dacă îl dai afară pe ușă, intră pe geam. Vă spun cu toată sinceritatea că a știut întotdeauna foarte bine să atragă toate sursele de finanțare pentru proiectele pe care le-a gândit pentru comunitatea locală”.

Centrul de asistență și recuperare pentru persoanele vârstnice Valea Voievozilor a fost realizat cu fonduri PNRR, obținute printr-un proiect depus în parteneriat cu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Dâmbovița – instituție aflată în subordinea Consiliului Județean. Unitatea va asigura servicii pentru 75 de persoane, dintre care 25 vor beneficia de servicii de îngrijire la domiciliu, prin echipa mobilă. Reamintim faptul că, în comuna Răzvad, funcționează cu succes și un Centru de zi pentru copii.
VIDEO
ACTUALITATEacum 2 zileCompania de Apă Târgoviște Dâmbovița, anunț important pentru asociațiile de proprietari
ACTUALITATEacum 6 zileTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Dâmboviţaacum o săptămânăPrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
Dâmboviţaacum 2 zileAccident rutier mortal în comuna Moțăieni
ACTUALITATEacum 3 zileCristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița
ACTUALITATEacum o săptămânăAgricultura românească, în pericol. Semnal de alarmă tras de reprezentanții Cooperativei Caprirom Sud Muntenia
Dâmboviţaacum 6 zileTârgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital
ACTUALITATEacum o săptămânăModalitățile de plată a facturilor către Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița























