Connect with us

ADMINISTRAŢIE

Infrastructura turistică din Pucioasa, modernizată cu fonduri europene

Publicat

pe

Un proiect de excelență promovat și susținut de primarul Constantin Ana a vizat „Dezvoltarea infrastructurii turistice în stațiunea balneoclimatică orașul Pucioasa”, o investiție cofinanțată prin Programul Operațional Regional 2014-2020, menită să sporească gradul de atractivitate al stațiunii balneare Pucioasa.

Proiectul a avut ca elemente de bază mobilitatea, spațiile verzi și agrementul. Peste 6 kilometri de drumuri au fost modernizate, respectiv străzile Avram Iancu și Aleea Ardealului; Bulevardul Gării și Strada Libertății; Străzile 1 Decembrie, Stadionului, Dacia, Moțăieni și Carierii. De asemenea au fost refăcute trotuarele și sistemele de preluare a apelor pluviale. Grădina Gării – 2.569 mp și Grădina Stadionului – 4.527 mp, două perimetre de relaxare importante, au fost complet reamenajate.

Pentru a da culoare și o notă optimistă orașului stațiune a fost achiziționat și un trenuleț turistic cu 40 de locuri. Doritorii de plimbare prin oraș și împrejurimi pot admira acum, din mers, stațiunea.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ADMINISTRAŢIE

Primăria Doicești a inaugurat un centrul de asistență și recuperare pentru persoanele vârstnice

Publicat

pe

Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, s-a aflat ieri, 21 august 2026, în comuna Doicești, unde a ost inaugurat un Centru de zi de asistență și recuperare pentru persoanele vârstnice. Investiția a fost promovată și dusă la capăt de administrația publică locală din această localitate. De precizat că instituția de sprijinire a bătrânilor din Doicești dispune și de o echipă mobilă specializată în îngrijirea la domiciliu a vârstnicilor.

Valoarea obiectivului pus în folosință ieri la Doicești este de 7.300.000 de lei. În cadrul centrului au fost create compartimente destinate recuperării și reabilitării, kinetoterapie și fizioterapie, la care se mai adaugă consiliere și monitorizarea stării de sănătate. Nu lipsesc din Centrul de la Doicești componentele destinate unor activități recreative și de socializare.

„Centrele de zi sunt de un real ajutor pentru comunitate, pentru că oferă persoanelor vârstnice susținerea de care au nevoie, dar și un loc în care pot socializa, se pot recupera și pot participa la viața localității. Pentru noi, grija față de seniorii comunității înseamnă recunoștință și responsabilitate. Astfel de investiții arată că oamenii rămân în centrul proiectelor pe care le dezvoltăm în județul Dâmbovița”, a precizat Corneliu Ștefan.

Alături de președintele Consiliului Județean Dâmbovița și de primarul comunei Doicești, Cosmin Stana, la deschiderea Centrului destinat persoanelor vârstnice s-au aflat: vicepreședinte CJD Antonel Jîjîie, secretarul de stat Ionuț Săvoiu, deputații Carmen Holban și Laurențiu Neculaescu, administratorul public Marian Tănase și mai mulți consilieri județeni membri ai Partidului Social Democrat.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

ADMINISTRAŢIE

Primăria Poiana urmează să lanseze licitația pentru construirea unei grădinițe noi

Publicat

pe

Primăria Poiana, județul Dâmbovița, este aproape de a finaliza procedurile legale în vederea lansării licitației publice pentru desemnarea constructorului care va edifica noua grădiniță din comună pentru care s-a obținut finanțare europeană nerambursabilă prin Agenția de Dezvoltare Regională Sud Muntenia. Vorbim despre un imobil cu două săli de grupă, spații auxiliare și dotări de ultimă generație.

Potrivit edilului Marian Șerban, proiectul are o valoare de 5.182.000 de lei, din care administrația publică locală de la Poiana va acoperi 2%, plus cheltuielile neeligibile, respectiv autorizații, avize etc. Unitatea de învățământ preșcolar va avea o suprafață de 240 mp și va deservi 40 de copii. Lucrările propriu-zise vor demara după finalizarea licitației pentru desemnarea constructorului, etapă care durează aproximativ 5 luni, dacă nu apar contestații.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite