SOCIAL
100 de hectare de pădure salvate de pompierii din Teleorman. Focul a fost pus intenționat!

Pompierii de la Detașamentul din Videle, județul Teleorman, sprijiniți de autoritățile din comuna Poieni și reprezentanții Ocolului Silvic, au acționat, ieri – 25 august 2026, pentru stoparea unui incendiu de vegetație care se extinsese la litiera pădurii Galbene. Misiunea a fost una dificilă. Pentru localizarea și lichidarea flăcărilor, care cuprinseseră vegetația uscată pe o suprafață de circa 3 hectare și pătrunseseră și în interiorul pădurii, pe o lungime de circa 30 de metri, echipajele de militari și membrii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU) au acționat cu o autospecială de stingere de mare capacitate, două autocisterne cu apă și un buldoexcavator.
Operațiunea de stingere a fost îngreunată de vântul puternic, care favoriza extinderea rapidă a flăcărilor, dar și de accesul dificil al autospecialelor în apropierea focarelor, în special în zona împădurită. După aproximativ două ore, forțele de intervenție au stins incendiul în totalitate, reușind astfel să salveze peste 100 de hectare de pădure.
Cauza probabilă a incendiului a fost folosirea intenționată a sursei de aprindere. Ținând cont și de faptul că a fost afectată o suprafață importantă de teren agricol și pădure, pompierii au preluat și transmis coordonatele geospațiale către APIA și GNM, în vederea identificării proprietarului și a dispunerii măsurilor legale.
Argeș
Autoturism în flăcări. Șoferul găsit semiconștient. Reușise să iasă din mașină!

Un tânăr de 21 de ani a scăpat ca prin minune cu viață în urma unui accident produs pe un drum de pe teritoriul comunei Bălilești, județul Argeș. Autoturismul în care se afla a părăsit carosabilul, intrând într-un copac de pe marginea drumului.
La sosirea echipajelor de pompieri și a celor de la Serviciul de Ambulanță Județean, tânărul era în stare de semiconștiență și incoerență, în exteriorul autovehiculului care fusese cuprins de flăcări. Victima a primit îngrijiri medicale la fața locului, ulterior fiind transportată la spital.
SOCIAL
Tamponare violentă în Alexandria. Două persoane rănite

Două persoane au fost rănite în urma unui accident rutier produs astăzi, pe DJ 504, pe teritoriul municipiului Alexandria. În evenimentul rutier au fost implicate două autovehicule, respectiv o autoutilitară și un autoturism.
Un tânăr de circa 23 de ani, șoferul autoutilitarei, a suferit un traumatism la nivelul membrului superior drept. Este conștient și cooperant, neîncarcerat. Celălalt șofer, un bărbat de aproximativ 30 de ani, prezenta traumatisme la nivelul toracelui și la membrul inferior drept, conștient și cooperant.
Ambele victime, după ce au primit primul ajutor calificat, au fost transportate la Spitalul din Alexandria.

ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăRăzvad, singura comună din Dâmbovița care asigură gratuit servicii de recuperare pentru pensionari. VIDEO
ACTUALITATEacum o săptămânăTârgoviște. Două concerte de „Zilele Cetății” 2026. Vezi programul integral aici!
Dâmboviţaacum o săptămânăTârgoviște. Incendiu de vegetație cu degajări mari de fum în zona Romlux
ACTUALITATEacum o săptămânăDoliu în Baroul Dâmboviţa. Avocata Flory Săndulescu a trecut la cele veșnice
ACTUALITATEacum o săptămânăCălătorii reclamă din nou Grup Atyc. Microbuze supraaglomerate, șoferi recalcitranți, toalete insalubre în autogară
Prahovaacum 4 zileCasă de 200 mp a fost distrusă de foc
ADMINISTRAŢIEacum 2 zileVoinești. Așa da! Confort și civilizație până-n vârf de deal, lângă pădure
ADMINISTRAŢIEacum 2 zileTransport gratuit în Târgoviște, în fiecare zi de vineri, începând cu luna septembrie 2026



























