ACTUALITATE
TÂRGOVIŞTE: „Nunta lui Figaro”, o nouă premieră la Teatrul Tony Bulandra!
Sâmbătă, 24 februarie 2018, începând cu ora 19:00, are loc o grandioasă premieră la Sala Mare a Teatrului Tony Bulandra din Târgoviște: „Nunta lui Figaro” de Pierre Beaumarchais, un spectacol de Mc Ranin, cu participarea Corului Appassionato, dirijor prof. Florin Badea. Montarea respectă, prin costume, decor și muzică, atmosfera baroc a perioadei în care Pierre Beaumarchais a scris și amplasat povestea, iar prin mesajul regizoral și stilul de joc face referire întrucâtva la teatrul absurdului, la tehnica caricaturii care scoate la iveală esențialul.
Sâmbătă, 24 februarie 2018, începând cu ora 19:00, are loc o grandioasă premieră la Sala Mare a Teatrului Tony Bulandra din Târgoviște: „Nunta lui Figaro” de Pierre Beaumarchais, un spectacol de Mc Ranin, cu participarea Corului Appassionato, dirijor prof. Florin Badea. Montarea respectă, prin costume, decor și muzică, atmosfera baroc a perioadei în care Pierre Beaumarchais a scris și amplasat povestea, iar prin mesajul regizoral și stilul de joc face referire întrucâtva la teatrul absurdului, la tehnica caricaturii care scoate la iveală esențialul.
Căsătoriile se țin lanț. După ce Contele Almaviva s-a însurat cu Rosina, ajutat de istețul său servitor Figaro, acum a venit și rândul acestuia să-și unească destinul cu aleasa inimii lui, Suzanne, camerista Rosinei, devenită Contesa de Almaviva. Contele, însă, după numai trei ani de viață de familie, încearcă să-l împiedice pe valetul său să-și împlinească visul, pentru că dorește ca Suzanne să-i revină tot lui, ca o salvare împotriva plictiselii. Prin iscusință și onestitate, Figaro pune capăt planurilor necinstite ale stăpânului său, devenind o emblemă pentru oamenii de starea a treia, privați de dreptate și tratați cu indolență de către clasa privilegiată. Situațiile comice se țin lanț pe tot parcursul piesei, pentru că, așa cum se întreba însuși Beaumarchais, „pot oare liniștea și dragostea să conviețuiască în aceeași inimă?”
Pierre Beaumarchais s-a născut la 24 ianuarie 1732, la Paris, în familia unui ceasornicar bogat. Devenind profesorul de muzică al fiicelor lui Ludovic al XV-lea, reușește mai târziu să ocupe poziția de secretar al monarhului. Dragostea pentru teatru l-a îndemnat să scrie. Succesul răsunător al Bărbierului din Sevilla i-a insuflat autorului ideea de a da piesei o continuare și a scris Nunta lui Figaro, completând apoi trilogia cu melodrama Mama vinovată. În baza pieselor lui Beaumarchais, Rossini a compus opera Bărbierul din Sevilla, iar Mozart opera Nunta lui Figaro.
La Teatrul Tony Bulandra veți vedea o comedie care, dincolo de povestea sprințarului Figaro, amintește din nou de proprietățile binefăcătoare ale teatrului, prin oglindirea societății de azi și dintotdeauna. Beaumarchais spunea: Viciile și abuzurile nu se schimbă, ci iau mii de forme, punându-și masca obiceiurilor dominante; ruperea acestei măști și înfățișarea lor în lumina realității – iată sarcina nobilă a omului care se ocupă cu teatrul. Acest nobil rol îl îndeplinește și echipa târgovișteană.
Nunta lui Figaro, de Beaumarchais
Contele Almaviva – Bogdan Farcaș
Contesa Almaviva – Iulia Verdeș
Figaro – Sebastian Bălășoiu
Suzanne – Ioana Farcaș
Marcelline – Magda Catone
Antonio – Corneliu Jipa
Fanchette – Camelia Varga
Cherubin – Emanuel Bighe
Bartholo – Radu Câmpean
Bazile – Nicodim Ungureanu
BRID`OISON – Mircea Silaghi
Grippe-Soleil – Ilie Ghergu
Pedrille – Răzvan Teodorescu
Cu participarea Corului Appassionato, dirijor prof. Florin Badea
Un spectacol de Mc Ranin
Realizare costume: RaLuca Frățiloiu
Realizare peruci: Anca Răduță
Durata: 2h 10 min (fără pauză)
ACTUALITATE
Dâmbovița: Echipele de cateheză parohială au fost premiate de mitropolitul Nifon

Mitropolitul Nifon a premiat, astăzi – 28 aprilie 2025, la Mănăstirea Stelea din Târgoviște, echipele de cateheză parohială care au luat parte la etapa eparhială a Concursului Național Catehetic „Mărturisirea jertfelnică a dreptei credințe – moștenirea unui secol de Patriarhat pentru copii și tineri”, organizat în cadrul ”Anului omagial al Centenarului Patriarhiei Române” și al ”Anului comemorativ al duhovnicilor și mărturisitorilor ortodocși români din secolul al XX-lea” – ne informează Arhiepiscopia Târgoviștei.
„Locul I a fost câștigat de grupul de cateheză parohială al Parohiei Titu-Sălcuța, Protoieria Titu; locul al II-lea a fost câștigat de grupul de cateheză parohială al Parohiei Vulcana Pandele, Protoieria Pucioasa, iar locul al III-lea a fost câștigat de grupul de cateheză parohială al Parohiei Butoiu de Sus, Protoieria Găești.
Cu acest prilej, au fost acordate și 12 mențiuni, pentru grupurile de cateheză reprezentând și celelalte parohii participante la această etapă, care au reunit 312 de tineri dâmbovițeni.
Tinerii au primit premii constând în bani, icoane și volume tipărite recent la Editura Arhiepiscopiei Târgoviștei, iar echipa câștigătoare a locului I, va beneficia de o tabără de vară la Mânăstirea Peștera, din Eparhia noastră. Cu acest prilej, au fost oferite diplome, membrilor comisiei de evaluare, responsabililor cu cateheza de la nivelul protoieriilor și profesorilor coordonatori care au sprijinit echipele de la parohii în elaborarea portofoliilor”, se precizează într-un comunicat de presă transmis către mass-media.
Părintele Mitropolit Nifon i-a îndemnat pe tinerii prezenți ”să aprofundeze în viețile lor principiile nemuritoare ale Evangheliei lui Hristos și să devină misionari ai valorilor noastre creștine, românești și europene”. De asemenea, a arătat că ”a cunoaște istoria, a respecta măreția trecutului și a face totul pentru mai binele comunității noastre locale, precum și al țării noastre, reprezintă un adevărat gest de patriotism”.
ACTUALITATE
Votează UNTOLD în „Top 100 Festivals”! Anul trecut s-a clasat pe locul 3

Fanii Festivalului UNTOLD de la Cluj, ajuns anul acesta la ediția aniversară cu numărul 10, au ocazia să-l voteze în „Top 100 cele mai mari festivaluri ale lumii” (link aici) – cel mai mare poll dedicat industriei de evenimente, realizat de publicația DJ Mag. Procedura de votare pentru ediția 2025 a „Top 100 Festivals” a început pe data de 16 aprilie și se va încheia pe 28 mai.
„România se află pe harta globală a marilor evenimente datorită festivalului UNTOLD, care a obținut o performanță extraordinară în clasamentul celor mai mari 100 de festivaluri din întreaga lume în 2024. Festivalul UNTOLD, organizat în Cluj-Napoca, a marcat o urcare spectaculoasă, pe locul 3, după Tomorrowland și EDC Las Vegas. UNTOLD a devansat festivaluri cu zeci de ani de tradiție precum Glastonbury, Coachella, Burning Man și ULTRA Music.
Un lineup diversificat, care include artiști mainstream și undergorund, show-uri vizuale impresionante, fiecare ediție a festivalului UNTOLD se transformă într-un univers, care atrage anual zeci de mii de fani din toate colțurile lumii, pentru că muzica are o magie unică, cu puterea de a transmite senzații pe care cuvintele pur și simplu nu le pot reda. În 2024, peste 427.000 de fani din 100 de țări au venit în Cluj-Napoca pentru UNTOLD.
Anul acesta, UNTOLD își invită fanii să celebreze cea mai spectaculoasă ediție de până acum. Pe lângă cei mai mari DJ din lume, organizatorii aduc, în premieră în România, superstaruri globale precum Post Malone, una dintre cele mai influente figuri ale muzicii contemporane, și Metro Boomin, creatorul sunetului hip-hop și trap al ultimului deceniu. La ediția aniversară UNTOLD X, artistul american va oferi fanilor un show exclusiv care marchează singura sa apariție la un festival din Europa în acest an.
Alți artiști de top completează lineup-ul unei ediții legendare UNTOLD: Becky Hill, Rag’n’Bone Man, Martin Garrix, Armin van Buuren, Fisher, Tiesto, Alan Walker, Steve Angello, Hugel, Alok, Don Diablo, Black Coffee, Marco Carola, Dom Dolla, Adriatique și mulți alții”, se precizează într-un comunicat transmis către mass-media.
UNTOLD X are loc în perioada 7-10 august, în Cluj-Napoca, iar festivalul UNTOLD Dubai va avea loc în Dubai Parks and Resorts între 6 și 9 noiembrie 2025.
-
Dâmboviţaacum 3 zile
Târgoviște: Accident rutier în zona sensului giratoriu de la ieșirea spre Ulmi. Un TIR a intrat în gardul unui imobil
-
Argeșacum 7 zile
Adolescentă de 15 ani a decedat după ce a căzut de pe o trotinetă electrică
-
SOCIALacum 3 zile
Șofer nevinovat a murit într-un accident rutier provocat de un tânăr de 22 de ani
-
POLITICacum 3 zile
Alexandra Mădălina Savin face alianță cu cetățenii orașului Bușteni
-
Dâmboviţaacum o săptămână
Un bărbat de 35 de ani a decedat într-un accident în Pitaru, comuna Potlogi
-
Argeșacum o săptămână
Incendiul de pădure de la Cetățeni s-a extins. 150 de oameni sunt mobilizați la fața locului
-
ACTUALITATEacum 7 ore
Dr. Horațiu Remus Moldovan este noul șef al Casei Naționale de Sănătate
-
ADMINISTRAŢIEacum 5 zile
Ion Cursureanu, primar Hulubești: Fără infrastructură nu avem cum să vorbim de confort și dezvoltare