FOTBAL: Chindia Târgovişte, 2-1 cu Luceafărul Oradea

Publicat

pe

Sursa foto: Facebook / ChindiaTârgovişte

Chindia a încheiat cu o victorie, 2-1, meciul cu Luceafărul Oradea, contând pentru etapa cu numărul 25 a Ligii 2 şi rămâne pe locul 3 în clasament, cu 49 de puncte. Târgoviştenii au fost conduşi, pe teren propriu, din minutul 50, după ce Luceafărul a deschis scorul prin Vlad Rusu, din penalty. Chindia a egalat în minutul 76, când Liviu Mihai a înscris aproape sub transversală după un şut de la 35 de metrilateral dreapta.

Golul victoriei a venit în minutul 84, după un contraatac în flancul drept, cu mai multe un-doi-uri, centrare Nisipeanu în faţa careului, acolo de unde Balea alunecă şi respinge greşit în faţă, direct la Cristian Cherchez, care îi pasează scurt în stânga lui Cristian Neguţ, iar acesta, din postură de singur cu Gudea, îl învinge cu un şut plasat, pe jos, în dreapta – scrie Liga2.prosport.ro.

► Chindia: I. Popescu – D. Ciobotariu, Ov. Morariu (Cr. Neguţ 66′), Vătavu, Martac – Licu (Nisipeanu 68′), Rogoveanu, L. Mihai, Crinel Stoica – D. Florea (Dumitraşcu 83′), Cherchez (cpt.)
Rezerve neutilizate: Meilă – Jurj, Pencea, Acasandrei
Antrenor: Nicolae Croitoru

► Luceafărul: Gudea – Balea, Oroş, Tînc, Trif – Ţegle, Feher (cpt.) – Al. Neacşa (Antohi 54′), Codoban, Rocha (Vas. Pop 46′) – Vl. Rusu (Al. Dulca 69′)
Rezerve neutilizate: Goia – Torişte, A. Mutu, Ban
Antrenor: Cristian Dulca

În etapa următoare, Chindia întâlneşte în deplasare Ripensia Timişoara, sâmbătă – 24 martie, de la ora 14:30, iar la jumătatea săptămânii viitoare, pe 28 martie, de la ora 15:00, târgoviştenii vor juca acasă împotriva Ştiinţei Miroslava. Meciul contează pentru etapa 23, care a fost reprogramată din cauza vremii nefavorabile.

Chindia Târgovişte – Luceafărul Oradea 2-1

Meciul CS Mioveni – ASU Politehnica Timişoara se va disputa astăzi, de la ora 18:00.

SPORT

Patru sportivi participanţi la Naţionale, patru medalii adjudecate!

Publicat

pe

Campionatul Naţional de Wushu Kung Fu Sanshou Box Chinezesc a însemnat un nou succes pentru Clubul Sportiv Marin Marius Mihai Marţial Arts Târgovişte. Mai precis, patru sportivi participanţi, patru medalii câştigate, trei de aur şi una de argint.

Au urcat pe prima treaptă a podiumului: Marin Ovidiu David (pentru prima dată ca senior – 75 kg),Bucur Lunia Carla (juniori – 60 kg) şi Marin Alexandru Gabriel (juniori – 65 kg. Argintul a fost adjudecat de Minescu Mihai (juniori – 52 kg).

Pentru sportivii pregătiţi de târgovişteanu Marin Marius Mihai urmează mondialele, de unde, suntem convinşi, se vor întoarce învingători, aşa cum au făcut-o de fiecare dată.

Citește în continuare

SPORT

Chindia Târgovişte, la cea de-a treia înfrângere consecutivă în Liga 1

Publicat

pe

de

CFR Cluj s-a impus, sâmbătă – 3 august, cu 4-1 în deplasarea cu Chindia Târgoviște, după ce a fost condusă cu 1-0 la pauză. Apărarea dâmbovițenilor a fost în suferință. Portarul Aioani și fundașii Martac, Benga și Leca au avut evoluții modeste în repriza secundă, fiind simpli spectatori la asediul campioanei din a doua parte a meciului – a scris Gazeta Sporturilor.

Pentru Chindia, nou-promovată în Liga 1, rezultatele întârzie să apară. Echipa lui Viorel Moldovan a înregistrat până acum o remiză, 2-2, contra lui Gaz Metan Mediaş, în prima etapă, şi trei înfrângeri, cu Viitorul, Universitatea Craiova şi CFR Cluj. Târgoviştenii se află pe 13 în clasament.

Sâmbătă – 10 august, de la ora 15:30, Chindia va întâlni Academica Clinceni, în etapa a 5-a a Ligii 1.