ACTUALITATE
A început Piteşti Street Food Festival, o călătorie culinară în jurul lumii!

Între 17 și 21 mai, în Piața Primăriei din Pitești, se vor aduna cele mai bune food truck-uri din România, la Pitești Street Food Festival. Timp de 5 zile, iubitorii de street food vor face o călătorie culinară în jurul lumii și vor testa infinite combinații de arome si gusturi.
La Piteşti Street Food Festival vă puteţi potoli poftele de burgeri, pulled pork, hot-dogs, sandvișuri, tacos, burritos, paste, grills și barbeques, clătite, înghețată și ne oprim aici, că poate v-am făcut deja poftă!
Experiența culinară inedită va fi completată de concerte live și o atmosferă de sărbătoare. Vor urca pe scenă: Șuie Paparude (17 mai), Les Elephants Bizarres (18 mai) și Mr.jurjak (19 mai).
Pitești Street Food Festival face parte din turneul național care va ajunge până în această toamnă și în București și Ploiești.
ACTUALITATE
La numai 6 ani, un băiețel din Răcari a devenit campion mondial la Freestyle Kickboxing

Albert Dumitru Ioan, elev în clasa pregătitoare la Școala din Răcari, județul Dâmbovița, la numai 6 ani, a devenit Campion Mondial 2026 la Freestyle Kickboxing! Albert a obținut acest titlul la competiția World Cup Judgement Day, organizată de Federația Română de Freestyle Kickboxing.
Micul campion a concurat la categoria Freestyle K1 LIGHT – 35 kg, fiind pregătit de antrenorii Iulian Badea și Marius Barbu, fondatorii clubului „Albert Badea Academy”.
„Sunt foarte bucuros că am devenit campion mondial 2026. Mi-am dorit foarte mult această medalie și am muncit pentru ea la fiecare antrenament. Le mulțumesc antrenorilor mei că m-au învățat și m-au ajutat să cred în mine, părinților mei că mă susțin mereu și tuturor celor care m-au încurajat. Sunt mândru că am reușit și promit să mă antrenez în continuare ca să devin și mai bun”, a declarat Albert Dumitru Ioan după obținerea acestui titlu mondial.
ACTUALITATE
Târgoviște, 1 – 10 iunie 2026. Acțiune de dezinsecție pe domeniul public

Primăria Municipiului Târgoviște, prin Direcția de Salubritate, informează că, în perioada 01.06.2026 – 10.06.2026, se va desfășura cea de-a doua acțiune de dezinsecție pe domeniul public.
Acțiunea va avea loc în intervalul orar 23:00 – 06:00 și va viza parcurile, locurile de joacă, cimitirele, spațiile verzi din microraioane și aliniamentele stradale din Municipiul Târgoviște.
Dezinsecția va urmări combaterea insectelor zburătoare și târâtoare, în stadiile de larvă și de adult (țânțari, muște, căpușe etc.), prin utilizarea unor substanțe chimice specifice.
În cadrul acțiunii vor fi utilizate substanțele K-OTHRINE SC 25 (FLOW), SOLFAC TRIO EC 140 NF și CYMINA ULTRA, substanțe omologate de Ministerul Mediului și Ministerul Sănătății.
Apicultorii sunt rugați să ia măsurile necesare, iar deținătorii de animale de companie să evite aceste zone pe perioada derulării programului.
Programul se va putea modifica în funcție de condițiile meteorologice.
ACTUALITATEacum 4 zileProiectele cu finanțare europeană au pus pe picioare agricultura românească
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăInvestiții prioritare la Găești. Interviu cu primarul Alexandru Iorga
ACTUALITATEacum 4 zileFraudă uriașă cu fonduri pentru micii fermieri! Consultant din Dâmbovița a folosit acte false
ACTUALITATEacum 7 zileUrs văzut lângă Târgoviște, în Pădurea Priseaca
ADMINISTRAŢIEacum 5 zilePrimăria Târgoviște restaurează Casa Fusea-Pârvulescu. Proiectul se implementează cu fonduri europene
ADMINISTRAŢIEacum 3 zileVot pentru modernizarea drumului județean Glod – Sanatoriul Moroeni – Bolboci – Padina – Peștera
Dâmboviţaacum o săptămânăA spart 11 taxiuri într-o săptămână, în municipiul Târgoviște!
Dâmboviţaacum 7 zileO mașină a luat foc în parcarea Kaufland Magrini, Târgoviște. VIDEO























