ACTUALITATE
Procuror din Piteşti îi cere demisia ministrului Justiţiei, Tudorel Toader!

Fostul prim-procuror al Parchetelor de pe lângă Judecătoriile Piteşti şi Topoloveni, Antonia Diaconu, actualmente procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Piteşti, a comentat acid, pe pagina sa de Facebook, ultimele afirmaţii ale ministrului Tudorel Toader, căruia îi cere, în final, demisia.
„Ministrul justiției anunță că va chema procurori la MJ să-i întrebe de ce au răspuns unor invitații venite de la ambasade. Ministrul justiției anunță epurări în DNA. Ministrul justiției îndeamnă condamnaţii penal să se pregătească de formularea de cereri de revizuire în baza unor reglementări ce vor intra în vigoare în viitor.
Ministrul justiției cere instanţelor să ia măsuri pentru respectarea egalității armelor, asta constând în accepţiunea domniei sale în poziția fizică a procurorului în sala de judecată. Între noi fie vorba, în majoritatea instantelor din țara, biroul procurorului este la același nivel cu cel al avocatului sau apropiat, in funcție de structura sălii, condițiile de desfășurare a ședințelor nefiind dintre cele mai bune, chiar deloc, dar asta nu preocupa. Pe de alta parte, egalitatea armelor se referă la instrumentele procedurale si la echilibrul participanților, dar e tentant sa mai poți umili niste oameni incomozi.
Ministrul justiției amenință voalat Procurorul general al României si Presedintele Înaltei Curți.
Ministrul justiției anunța ca va afla despre cele 300 de dosare privind magistrații, existente la DNA, se va interesa de structura acelor magistrați, presupune ca majoritatea sunt judecători, presupune ca majoritatea sunt de penal si apoi anunța ca va face evaluări.
Ce nu spune domnul ministru este ca dosare cu magistrați sunt la toate cele 15 Parchete de pe lângă Curțile de Apel din țara, dar ne e mai bine sa vorbim despre cele de la DNA pentru ca la anumite televiziuni suntem adorați si nu ni se pun întrebări incomode. E posibil ca dosarele de la curțile de apel sa fie mai multe sau mai putine. Daca un magistrat are formulata împotriva sa o plângere penală nu înseamnă ca are probleme cu legea. Intr-un dosar sunt cel puțin doua părți, la sfârșit una e nemulțumita, uneori dintre acestea unele aleg sa formuleze plângeri penale magistraților. De cele mai multe ori, fără temei. E o țara liberă, încă. E voie sa faci plângeri penale. Așa cum unitățile de parchet sunt obligate sa le înregistreze si sa le dea curs. Intr o țara in care toată lumea se judeca cu toată lumea, va dați seama ca se strâng ceva plângeri. Asta nu înseamnă ca magistrații sunt corupți, ca respectivele dosare sunt instrumente de șantaj fata de judecătorii din penal, ca e un nou fenomen privind infracționalitatea magistraților care trebuie combătut. Si apoi sunt sigura ca domnul ministru știe diferența dintre un dosar in care cercetările se fac “in rem” si dosarele in care exista suspecți sau inculpați.
De ce anume face domnul ministru toate aceste afirmații, nu înțeleg. Nu face niciun serviciu justiției pe care ar trebui sa o susțină.
Din punctul meu de vedere pot sa pun concluzii din spatele sălii de judecată si sa ma dau eventual si jos de pe tocuri când fac asta, dar, hai sa fim sinceri si corecți, manipularea ar trebui sa înceteze, mai ales la acest nivel.
Cred ca e timpul sa cerem demisa domnului ministru. Știu ca nu se va întâmpla, dar pentru pastrarea reperelor mele morale, simt nevoia sa fac măcar asta”, a scris procurorul Antonia Diaconu.
ACTUALITATE
Deputat Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Independenței Naționale (10 mai)

10 Mai marchează una dintre datele fundamentale ale statului român modern. În această zi, în 1877, actul Independenței a fost consfințit prin semnătura lui Carol I al României, după proclamarea din Parlament susținută de Mihail Kogălniceanu.
Astăzi, prin Legea nr. 189/2021, 10 Mai este recunoscută oficial drept Ziua Independenței Naționale a Românie i- momentul în care statul român și-a afirmat, juridic și politic, suveranitatea și a făcut un pas decisiv spre consolidarea sa ca stat european modern, tot mai conectat la Europa Occidentală.
Independența a însemnat nu doar desprinderea de tutela otomană, ci și accelerarea drumului României spre Occident. După 1877, România și-a întărit instituțiile, și-a dezvoltat infrastructura, economia și administrația publică.
Aurelian Cotinescu,
Deputat PNL Dâmbovița
ACTUALITATE
Biserica unicat din Argeș a fost vandalizată. Era singura care avea pictată pe un perete moartea râzând!

Biserica Sfântul Nicolae, din satul Ciocănăi, comuna Moșoaia, județul Argeș, construită în 1840, devenită celebră datorită picturii exterioare care înfățișează moartea râzând, a fost ținta unei act de vandalism.
Freasca de pe așezământul ortodox aflat în patrimoniul istoric național a fost distrusă în noaptea de 9 spre 10 mai de un bărbat de 49 de ani, de fel din Constanța. Suspectul a fost identificat cu ajutorul camerelor de supraveghere. Se pare că individul, într-un act de furie, s-a folosit de o sapă cu care, pur și simplu, a ras de pe peretele exterior respectiva pictură.

Poliţiştii l-au găsit pe răufăcător în Piteşti şi l-au condus la secţie în vederea audierii. Din primele informaţii, se pare că individul nu ar avea discernământ. Potrivit unor surse, și-ar fi explicat gestul, spunând că, prin acțiunea sa, biserica nu mai este a morții, ci a vieții. Respectivul așezământ creștin ortodox datorită celebrei picturii devenise un loc de pelerinaj. Săptămânal, biserica era vizitată de sute de credincioși.
Prahovaacum o săptămânăDoi adulți și un copil de 6 ani s-au răsturnat cu ATV-ul. Un bărbat a decedat
ACTUALITATEacum o săptămânăVIDEO. Georgian Alexandru Dinu, multiplu campion național pe care România l-a ignorat!
ADMINISTRAŢIEacum 3 zilePucheni, între tradiție, pitoresc și modernitate
ACTUALITATEacum 3 zileUrs la plimbare prin centrul satului Siliștea (Dâmbovița). VIDEO
ACTUALITATEacum o săptămânăColegiul Economic „Ion Ghica” Târgoviște – Locul 1 la nivel regional. XP ADVERTISING SA – CREATIVITATEA CARE VINDE!
ACTUALITATEacum o săptămânăHotel Peștera Wellness & Spa a fost inclus pe prestigioasa platformă internațională „Haute Grandeur Global Awards”
Dâmboviţaacum o săptămânăFemeie din Crevedia, arestată pentru viol asupra unui minor. Și-a abuzat fiica de 11 ani
Giurgiuacum o săptămânăAu făcut diferența dintre viață și moarte. Doi polițiști din Giurgiu au salvat o femeie din locuința care ardea. VIDEO
























Nelu Dreptu
6 august 2018 at 9:02
Doamna procuror exista institutii/cabinete specializate (si) pentru tratamentul FRUSTRARILOR si a crizelor de personalitate…Poate si la Pitesti!