Connect with us

ACTUALITATE

Diaspora cere să nu mai fie folosită ca masă de manevră în luptele interne!

Publicat

pe

Foto: InquamPhotos/Octav Ganea

Federaţia Asociaţiilor de Români din Europa – FADERE solicită să fie urgentate procedurile de depistare a persoanelor care au provocat violenţele din timpul mitingului din data de 10 august. De asemenea, Diaspora vrea să ştie cine a fost în spatele campaniilor de instigare la violenţă, începute cu câteva luni înainte pe reţelele de socializare.

„Rugăm toată clasa politică să nu mai folosească Diaspora ca monedă de schimb în luptele lor interne!”, se arată într-un comunicat remis de FADERE.

„Știm supărările pe care românii din diaspora le-au strâns în dreptul clasei politice, în toți anii pe care i-au petrecut departe de țară. Înțelegem si nemulțumirile pe care le au față de actualul Guvern. Ele sunt legitime, iar Statul Român trebuie să înțeleagă că are o responsabilitate și o datorie față de acești români care au pârâsit țara din cauza proastei administrări a țării.

Poate că acesta este momentul ca Statul Român să se trezească. Cerem președintelui, primulului ministru, instituțiilor statului, să creeze urgent o strategie pentru stoparea plecării românilor din țară şi de întoarcere acasă a celor care sunt plecați”.

ACTUALITATE

Elevi și profesori din Polonia, în vizită la Liceul „Petru Cercel” din Târgoviște

Publicat

pe

De

Liceul Teoretic „Petru Cercel” Târgoviște a găzduit, săptămâna aceasta, un grup format din paisprezece elevi polonezi de la Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im.gen. Władysława Andersa, din orașul Chełm, însoțiți de profesorii Paweł Ciesielczuk și Małgorzata Barszczewska, în cadrul unui proiect Erasmus+ care se află în cel de-al patrulea an de implementare.

„Obiectivele proiectului sunt îmbunătățirea competențelor de comunicare în limba engleză, oportunitățile de dezvoltare atât a educației culturale, cât și a abilităților IT. Astfel, elevii sunt implicați în activități școlare sau extrașcolare alături de voluntarii Erasmus din cadrul instituției de învățănânt, muncesc, învață și colaborează frumos, uniți în diversitate”, ne-a transmis responsabilul Comisiei pentru programe și proiecte europene, – Firescu Ana, profesor al Liceului Teoretic „Petru Cercel” Târgoviște.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Îmbracă un copil cu haine noi de Sfintele Paști! Camera de Comerț Dâmboviţa s-a alăturat din nou acestui proiect

Publicat

pe

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița susține și anul acesta proiectul caritabil „Îmbracă un copil cu haine noi de Sfintele Paști!”, inițiat de Asociația Centrul Diaconal Casa Creștină din cadrul Arhiepiscopiei Târgoviștei.

Sunt propuse spre spre sprijin cazurile a 219 de copii cu vârste cuprinse între 0 si 17 ani, din județul Dâmbovița, proveniți din familii care se află în dificultatea de a le asigura haine noi de Sfintele Paști. Se acceptă numai haine noi, personalizate pe măsurile copilului selectat, conform datelor descrise pe site. Detalii aici!

„Donațiile pentru acest proiect se pot face și în contul Asociației Centrul Diaconal “Casa Creștină” RO85RNCB0128045415040001 (cont în LEI), sau RO31RNCB0128045415040003 (cont în EURO) specificând la detaliile de plată: Proiect Paști și numărul cazului cu inițialele copilului selectat pentru donație. (exemplu: Proiect Paști caz 1 SF)

Pentru detalii suplimentare sau pentru oferirea pachetelor cu donații (până cel târziu 10 aprilie) ne puteți contacta direct la sediul Asociației Centrul Diaconal “Casa Creștină”, situat în mun. Târgoviște, Calea Domnească, nr. 261,

Ne puteți contacta pe pagina oficială de facebook Asociația Centrul Diaconal “Casa Creștină”, pe pagina web www.casacrestina.ro, sau la numerele de telefon:

0245.217.936 Centrul Social Creștin

0762.222.304 Pr. Adrian Rada – Director executiv

0733.114.905 Ceapă Cătălina – Asistent social

0766.472.897 Șerbănescu Luminița – Lucrător social”, este mesajul transmis de Centrul Diaconal Casa Creștină Târgoviște.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite