Connect with us

ACTUALITATE

Schimbarea sezonieră a orei în Europa ar putea să mai fie permisă doar în 2019!

Publicat

pe

FOTO ARHIVĂ (Sursa: https://media.rtv.net)

Comisia Europeană a propus renunțarea la schimbarea sezonieră a orei în Europa în 2019, oferind statelor membre libertatea de a decide o dată pentru totdeauna dacă doresc să aplice în mod permanent ora de vară sau de iarnă – informează Centrul Europe Direct Târgovişte.

Pentru a permite o tranziție fără probleme, conform propunerii Comisiei, fiecare stat membru ar trebui să comunice, până în aprilie 2019, dacă intenționează să aplice în mod permanent ora de vară sau pe cea de iarnă.

Ultima trecere obligatorie la ora de vară ar avea loc duminică, 31 martie 2019. Ulterior, statele membre care doresc să revină permanent la ora de iarnă ar putea să mai facă o ultimă schimbare sezonieră a orei duminică, 27 octombrie 2019. De la acea dată, schimbarea sezonieră a orei nu va mai fi posibilă. Acest calendar este condiționat de adoptarea de către Parlamentul European și Consiliu a propunerii Comisiei până cel mai târziu în martie 2019.

Comisia a organizat o consultare publică în vara anului 2018, care a primit 4,6 milioane de răspunsuri – cel mai mare număr de răspunsuri primite vreodată în cadrul oricărei consultări publice organizate de Comisia Europeană. 84 % dintre respondenți au fost în favoarea renunțării la schimbarea sezonieră a orei.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Unul dintre alpiniștii prăbușiți în Bucegi a decedat. VIDEO

Publicat

pe

Echipele de intervenție au reușit să-i extragă pe ei patru alpiniști, care s-au prăbușit în Bucegi, în această după-amiază, în zona Valea Albișoarei (Bușteni), după ce coarda de asigurare s-a rupt.

Din păcate, una dintre victime a fost declarată decedată. Alte două persoane vor fi transportate la București cu elicopterul Black Hawk, care va ateriza pe Stadionul Dinamo – ne informează ISU Prahova. Cel de-al patrulea alpinist a fi dus la Spitalul Județean de Urgență Brașov, cu unitatea de terapie intensivă SMURD Brașov.

VIDEO

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

5 greșeli care pot face mai mult rău decât bine până la sosirea ambulanței

Publicat

pe

Serviciul Județean de Ambulanță Dâmbovița continuă să publice, pe rețelele de socializare, materiale informative care să ajute populația atunci când se confruntă cu o problemă medicală. Tema de astăzi: 5 greșeli care pot face mai mult rău decât bine până la sosirea ambulanței.  

1. Obiectele în gură în timpul unei crize de epilepsie. 
Mit: „Să nu-și înghită limba”.
Realitate: Limba NU se înghite. Introducerea degetelor sau a lingurilor în gură poate duce la ruperea dinților sau la mușcături severe.
Ce facem: Îndepărtăm obiectele dure din jur, protejăm capul cu ceva moale și întoarcem persoana pe lateral (poziția de siguranță) DOAR după ce criza s-a terminat.

2. Spirtul sau oțetul pe piele în caz de febră mare. 
Mit: „Îi scade febra imediat”.
Realitate: Alcoolul se absoarbe prin piele și poate provoca intoxicații, mai ales la copii. În plus, produce o răcire bruscă ce duce la frisoane.
Ce facem: Împachetări cu apă călduță (nu rece!), antitermice calculate corect conform vârstei și hidratare corespunzătoare.

3. Datul cu ulei sau făină pe arsuri. 
Mit: „Calmează usturimea”.
Realitate: Acestea distrug țesutul mai adânc și cresc enorm riscul de infecție. Medicul va trebui să curețe acea zonă, provocând dureri suplimentare.
Ce facem: Apă de la robinet (călduță spre rece) timp de cel puțin 10-15 minute. Nimic altceva!

4.Bătaia pe spate când cineva se îneacă, dar încă poate tuși. 
Mit: „Să-l ajutăm să scoată obiectul”.
Realitate: Dacă persoana tușește puternic, înseamnă că are cale aeriană parțial deschisă. Loviturile pe spate pot face obiectul să alunece și mai adânc.
Ce facem: Încurajăm victima să tușească. Loviturile pe spate se dau doar dacă nu mai poate tuși sau respira (obstrucție totală).

Reclama

5. Mutarea victimelor de la accidente rutiere. 
Mit: „Să-l scoatem repede din mașină”.
Realitate: Orice mișcare greșită poate secționa măduva spinării dacă există o fractură de coloană, lăsând persoana paralizată pe viață.
Ce facem: Doar dacă există risc iminent de incendiu sau explozie. Altfel, stabilizăm capul manual și așteptăm echipajele de descarcerare.

Reține! Sănătatea începe cu informația corectă, nu cu panica.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite