Connect with us

Prahova

Primar din Prahova, relaţie de amor cu o minoră pe care o şantaja!

Publicat

pe

FOTO ARHIVĂ (Sursa: realitateaoltului.ro)

Poliţiştii de la Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate Ploieşti şi procurorii DIICOT au efectuat, astăzi – 25 octombrie 2018, două percheziţii (una la o instituţie publică) în comuna Şotrile, judeţul Prahova, într-un dosar penal care vizează un bărbat bănuit de şantaj, act sexual cu un minor și pornografie infantilă prin sisteme informatice. Individul a fost condus la sediul DIICOT – Biroul Teritorial Ploieşti. Surse din rândul anchetatorilor declară că este vorba despre primarul localităţii.

„În fapt, s-a reținut faptul că, în perioada 2016 – 2017, suspectul a început o relație de concubinaj cu o minoră care la acea dată avea vârsta de aproximativ 13-14 ani, iar relaţiile sexuale pe care le-a întreţinut cu acesta au avut loc începând cu vârsta de 16 ani, în mod constant, victima fiind dependentă financiar și influențată de autoritatea suspectului.

Întrucât persoana vătămată a refuzat să mai continuie respectiva relaţie, suspectul a început să o șantajeze, amenintând-o că va face publice mai multe imagini sau înregistrări de natură compromițătoare cu caracter pornografic, reperezentând-o pe minoră, ori că le va prezenta părinților acesteia în cazul în care nu va continua relația de concubinaj”, se arată într-un comunicat remis de DIICOT.

În urma perchezițiilor,au fost ridicate mai multe sisteme informatice și medii de stocare a datelor informatice în vederea continuării cercetărilor.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Prahova

Incendiu la o grădiniță din Prahova. 29 de copii și 3 cadre didactice s-au autoevacuat

Publicat

pe

Grădinița din Țărculești, județul Prahova – comuna Gornet-Cricov a luat foc, în această dimineață. Incendiul s-a manifestat pe o suprafață de aproximativ 50 mp la nivelul acoperișului. Cele 3 cadre didactice și 29 de copii s-au autoevacuat în siguranță – ne informează ISU Prahova. Nicio persoană nu a necesitat îngrijiri medicale. Copiii au fost transportați acasă cu microbuzul școlar.

La fața locului au fost mobilizate două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD de la Garda de Intervenție Urlați, o autospecială de stingere de la Punctul de Lucru Apostolache, precum și o autospecială de stingere și o autospecială de primă intervenție și comandă de la Detașamentul Mizil.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Prahova

Mașini de lux furate, vândute în România cu acte false! 30 de percheziții în 6 județe!

Publicat

pe

Percheziții de amploare, astăzi – 4 iunie 2026, executate de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești, împreună cu polițiștii Serviciului Investigații Criminale din cadrul IPJ Prahova, în locații din județele Ialomița, Argeș, Teleorman, Argeș, Bistrița Năsăud și în municipiul București, la domiciliile unor persoane și la sediile unor societăți comerciale.

Oamenii legii au în lucru un dosar privind săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat, înșelăciune, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals. Din anchetă a reieșit faptul că, în perioada 2024 – iunie 2026, pe teritoriul județului Prahova, s-a constituit și a acționat o grupare de criminalitate organizată, în scopul obținerii unor importante beneficii financiare din vânzarea de autoturisme de lux, furate din diferite țări ale Uniunii Europene sau dintre cele achiziționate în sistem leasing, cărora le-au fost modificate datele de identificare cu a altor autoturisme similare. Sub conducerea liderului, membrii grupului infracțional organizat au achiziționat astfel de autovehicule, pe care le-au comercializat în România pe baza unor documente falsificate.
„Probatoriul administrat a reliefat că aceștia au utilizat ca documente de proveniență ale autoturismelor blancuri ale unor documente originale din Spania și Austria, falsificând doar transcrise.

Autoturismele țință au fost sustrase fie prin descuiere electronică, duplicat chei sau relay attack, fie obținute prin înșelăciune și transportate în România sau în statele vecine, unde s-a realizat modificarea elementelor de identificare și gravarea unei noi serii corespunzătoare unui autoturism „curat” , de aceeași marcă, culoare și an de fabricație (clone).

Autovehiculele clonate au fost prezentate, de către diferite persoane, la diverse puncte de lucru ale RAR, iar pe baza documentelor eliberate au fost înmatriculate. Ulterior, autoturismele erau scoase la vânzare, preponderent pe rețele de socializare, fiind comercializate către cumpărători de bună credință. Plata se realiza cash sau prin transfer bancar, suma obținută fiind împărțită între membri grupării.

De regulă, membrii grupării de criminalitate organizată au folosit diverși interpuși (familie sau anturaj apropiat) pentru a primi sumele de bani.

Investigațiile au arătat că doar pe parcursul unui an (perioada 2024-2025) grupul infracțional organizat a prejudiciat mai multe persoane vătămate cu peste 800.000 euro”, se precizează într-un comunicat transmis de DIICOT.

Audierile persoanele reținute se desfășoară la sediul DIICOT Ploiești.

Cele 30 de descinderi au fost efectuate cu sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciului Criminalistic Prahova și al luptătorilor Serviciului Acțiuni Speciale Prahova, al Inspectoratelor Județene de Poliție Bistrița-Năsăud, Argeș, Teleorman, Ialomița , Ilfov , Direcției Generale de Poliție a Municipiului București și jandarmilor Grupării Mobile de Jandarmi ”Matei Basarab ”Ploiești.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite