Connect with us

ACTUALITATE

Terenul de sport de la Corbii Mari-Ungureni a fost deschis publicului

Publicat

pe

Încă un proiect de interes pentru comunitatea locală a fost finalizat astăzi în comuna Corbii Mari, judeţul Dâmboviţa. Este vorba despre terenul de sport din satul Ungureni. Investiţia are o valoare de 247.501 lei, din care 183.139 lei fonduri nerambursabile asigurate de AFIR, prin Grupul de Acţiune Locală Titu.

Semnalul pozitiv pentru materializarea acestui obiectiv a fost dat în aprilie 2018, odată cu semnarea contractului de finanţare, iar în luna august, după consumarea procedurilor legale, a fost emis ordinul de începere a lucrărilor.

Săptămâna trecută a fost recepţioonat şi terenul de sport din Bărăceni

Terenul de sport amenajat în imediata apropiere a şcolii din Ungureni este destinat tuturor locuitorilor acestei aşezări care îşi doresc să facă mişcare, să practice activităţi sportive de masă.

Suprafaţa acoperită cu gazon sintetic are o dimensiune de 989 mp şi este împrejmuită în totalitate. Accesul este gratuit. Iubitorii de mişcare în aer liber au doar obligaţia de a întreţine şi de a nu deteriora amplasamentul.

Primarul Ionuţ Bănică a mulţumit întregii echipe de implementare, reprezentanţilor AFIR Dâmboviţa, celor de la GAL Titu, consultanţilor şi consilierilor locali ai PSD care i-au fost alături, susţinând şi votând pentru derularea şi materializarea acestor proiecte care reprezintă un factor de civilizaţie în mediul rural.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Președintele Camerei de Comerț Dâmboviţa a fost prezent la nZEB Expo

Publicat

pe

Președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița – Valentin Calcan a fost prezent alături de reprezentanții societății Constant Energy SRL, membră a CCIA Dâmboviţa, companie care participă, în aceste zile, la cel mai important eveniment dedicat construcțiilor cu consum de energie aproape zero: nZEB Expo, organizat la Romexpo București.

„Susținem inovația, sustenabilitatea și inițiativa membrilor noștri”, a spus Valentin Calcan și îi îndeamnă pe românii care sunt interesați de confortul locuinței, eficiență energetică și un climat interior sănătos să descopere soluțiile Constant Energy SRL, precum sistemele de ventilație cu recuperare de căldură și umiditate, dedicate mediului rezidențial.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Comunicat CNAS: Tratamente ţintite pentru bolnavii oncologici. Extinderea subprogramului naţional de testare genetică

Publicat

pe

De

CNAS a publicat, în secţiunea “Transparenţă decizională”, pe site-ul instituției, www.cnas.ro, o versiune actualizată a proiectului de Ordin pentru modificarea Normelor tehnice de realizare a programelor naţionale de sănătate curative, aprobate prin Ordinul Președintelui CNAS nr. 180/2022.

Prin modificările propuse în colaborare cu comisiile de specialitate din cadrul Ministerului Sănătății, subprogramul național de testare genetică, parte a programului național de oncologie derulat de către CNAS, va fi extins pentru a include testări specifice unor noi tipuri de tumori maligne:
• carcinom esofagian;
• carcinom gastric sau de joncţiune gastro-esofagiană;
• carcinom urotelial;
• carcinom de col uterin (cervical).

Această inițiativă urmărește sprijinirea pacienților diagnosticați cu anumite tumori solide maligne, precum și a profesioniştilor din domeniu, prin facilitarea accesului la testări genetice esențiale în stabilirea tratamentului personalizat.

Printre testele menționate se numără: testarea PD-L1 şi HER2 în carcinomul de esofag şi în carcinom gastric sau de joncțiune gastro-esofagiană, testarea PD-L1 în carcinomul urotelial şi în carcinomul de col uterin.

„Casa Națională de Asigurări de Sănătate își reafirmă angajamentul de a susține accesul echitabil la inovații terapeutice care pot contribui semnificativ la creșterea șanselor de vindecare a pacienților și a calității vieții acestora. Astfel, de noile teste genetice vor putea beneficia circa 7.300 de pacienți anual. Totodată, asemenea măsuri se înscriu în eforturile curente ale CNAS de eficientizare a cheltuielilor din sănătate, respectiv de utilizare a banilor în mod transparent și cu impact maxim asupra sănătății pacienților” – declară conf. univ. dr. Horațiu-Remus Moldovan, președintele CNAS.

Biroul de presă al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite