ADMINISTRAŢIE
Finanţare europeană pentru modernizarea mai multor drumuri judeţene din Dâmboviţa

Consiliul Judeţean Dâmboviţa a semnat cu ADR Sud Munte nia, miercuri – 5 decembrie 2018, două contracte de finanţare în valoare de 31 de milioane de lei pentru proiectele „Reabilitare și modernizare infrastructură rutieră în județul Dâmbovița”, respectiv „Modernizare DJ702 în comuna Cândești și DJ710 în comuna Bezdead, județul Dâmbovița”. Valoarea eligibilă nerambursabilă este de 26 de milioane de lei, alte 4 milioane de lei constituie contribuţie de la bugetul de stat şi 346 de mii de lei va fi cota de cofinanţare a administraţiei judeţene.
„Prin realizarea proiectelor „Reabilitare și modernizare infrastructură rutieră în județul Dâmbovița” (perioadă de implementare de 48 de luni) și „Modernizare DJ702 în comuna Cândești și DJ710 în comuna Bezdead, județul Dâmbovița” (perioadă de implementare de 12 luni), județul Dâmbovița, în calitate de beneficiar de fonduri Regio, are în vedere creșterea gradului de accesibilitate la rețeaua TEN-T a zonelor rurale aflate pe traseul drumurilor din județul Dâmbovița, reabilitate sau modernizate prin proiect. În total, vor fi modernizați peste 31 de km de drum și se estimează că de această infrastructură rutieră modernizată vor beneficia peste 24 de mii de persoane”, se arată într-un comunicat remis de Consiliul Judeţean Dâmboviţa.
ADMINISTRAŢIE
Primăria Găești a redeschis Centrul Cultural „Gheorghe Zamfir”, lăsat în degradare de fosta administrație locală

Centrul Cultural „Gheorghe Zamfir” din Găești este din nou funcțional, începând de astăzi, 10 iulie 2026. Vorbim despre o clădire pe care primarul Alexandru Iorga a găsit-o într-o stare avansată de degradare, ca urmare a faptului că fosta administrație publică locală a oprit sistemul de încălzire, în iarna 2024-2025, fără ca instalația să fie golită de apă, ceea ce a dus la înghețarea conductelor și caloriferelor și la stricarea pereților și a parchetului. Așadar, a fost nevoie de lucrări consistente de reparație!
„Redăm comunității un spațiu dedicat culturii, educației și evenimentelor care aduc oamenii împreună. Aici vor avea loc spectacole, concerte, conferințe, festivități și activități pentru toate generațiile.
Investim nu doar în clădiri, ci și în viața comunității. Un oraș se dezvoltă prin infrastructură, dar prinde suflet prin cultură. Continuăm să construim un Găești modern, în care fiecare investiție înseamnă un pas înainte pentru oameni”, a declarat Alexandru Iorga – actualul primar al orașului Găești.

ADMINISTRAŢIE
Titu: Săli de clasă complet schimbate la Liceul „I.C. Vissarion” și Școala Nr. 2. FOTO

Primarul orașului Titu, Laurențiu Costache, a verificat, astăzi – 9 iulie 2026, stadiul lucrărilor care se execută la Liceul Teoretic „I.C. Vissarion” și la Școala Gimnazială Nr. 2 Titu Târg.
Edilul își dorește ca, în toamnă, la începutul anului școlar, fiecare copil să intre în săli de clasă renovate și echipate cu mobilier nou, un obiectiv care este tot mai aproape de a fi înfăptuit în orașul Titu.
„Mă bucur să văd cum, zi de zi, sălile de clasă se transformă și prind viață. Fiecare investiție în educație este o investiție în viitorul copiilor noștri și al comunității noastre, iar noi vom continua să transformăm promisiunile în fapte”, a precizat primarul orașului Titu – Laurențiu Costache.

ACTUALITATEacum o săptămânăSpecializare în premieră națională la Colegiul Economic din Târgoviște
ACTUALITATEacum o săptămânăRotire de colan la Rotary Club Târgoviște. Noul președinte este Ionuț Popescu, patronul Complexului Turistic „Potcoava”
ACTUALITATEacum o săptămânăPrimar Tătărani: După furtună, au apărut „atotștiutorii” care aruncă cu noroi, inepții și minciuni!
ACTUALITATEacum 3 zilePrimăria Titu: Anunț important pentru proprietarii de autovehicule
Ialomiţaacum o săptămânăDoi morți într-un accident feroviar în Ialomița. În mașina lovită de tren erau și doi copii, are au fost grav răniți
ACTUALITATEacum o săptămânăÎnvățătoarea lovită de fulger a ajuns la spital. Cei 14 copii din grupul surprins de furtună în Bucegi sunt în siguranță
Dâmboviţaacum o săptămânăTânăr de 19 ani din IL Caragiale, arestat preventiv pentru proxenetism
ACTUALITATEacum 4 zileAJOFM Dâmbovița, informare importantă pentru absolvenții din promoția 2026


























