Dâmboviţa
Preşedintele PNL Târgovişte joacă tare! Ce condiţii pun liberalii administraţiei locale

Preşedintele PNL Târgovişte, Aurelian Cotinescu, joacă tare din punct de vedere al imaginii electorale. Vrea să împuşte doi iepuri dintr-o lovitură, dacă nu chiar mai mulţi.
Liderul liberal pare că a căzut la pace cu puterea locală, respectiv cu administraţia PSD condusă de Cristian Daniel Stan, pentru a vota în şedinţa de Consiliu Local de mâine, 15 februarie, acordul privind preluarea de către Primăria Târgovişte a transportului public local de la AITT, astfel încât proiectul privind modernizarea acestui sector de deservire a cetăţenilor deosebit de important să meargă înainte. Dar votul nu va fi dat oricum!
Cotinescu condiţionează aprobarea proiectului de hotărâre de acceptarea de către PSD a trei amendamente, între care achiziţionarea a patru autobuze noi.
„Pentru lipsa de transparenţă, pentru felul cum a fost gestionat transportul public, pentru modul arbitrar cum au rezolvat negocierea cu AITT, ar trebui să nu votăm. Dar asta ar presupune să lăsam Târgoviştea fără singurul proiect de dezvoltare. Şi, atunci, noi, liberalii, am hotărât să acordăm votul nostru, dar cu trei cerinţe la care ţinem neapărat şi vrem să fie îndeplinite”, a declarat Aurelian Cotinescu.
Autovehiculele de transport călători achiziţionate în regim de urgenţă, după cum vor liberalii, ar trebui să fie primele care deschid calea modernizării transportului de călători în Târgovişte şi, bineînţeles, devin mobile electorale ale PNL.
Mai impun liberalii gratuitate pentru anumite categorii socio-profesionale, respectiv elevi, studenţi, pensionari şi persoane cu dizabilităţi (două călătorii pe zi), precum şi înfiinţarea a două tresee noi, special pentru elevi şi studenţi.
Jocul făcut de liberali este interesant şi le aduce plus valoare la capitolul imagine. Condiţiile impuse de ei vor fi, probabil, acceptate de Executivul Primăriei fiindcă nu are încotro. Dacă liberalii nu votează pentru, pică proiectul şi e jale! Presupunem că a existat o negociere politică la mijloc şi fiecare a reuşit să-şi tragă juma de spuză pe turtoi.
Aurelian Cotinescu este convins că, în câteva luni, Târgoviştea va avea patru autobuze noi. Pentru cele patru maşini dorite de PNL, administraţia va plăti circa 1 milion de euro. Nu vor rezolva problema transportului de călători, dar e un început.
Liderul PNL Târgovişte a spus că a aruncat această momeala în cadrul conferinţei de presă de astăzi, deşi suntem convinşi că lucrurile erau deja tranşate. Nu ar fi lăsat Cristian Daniel Stan un asemenea proiect neacoperit, în incertitudine. Şi apoi, liberalii au spus că, dacă nu votează acest proiect, vor fi consideraţi oaia neagră a politicii locale, cei care se opun dezvoltării. Adică, nu este exclusă posibilitatea de a vota şi fără să le fie îndeplinite condiţiile. Dacă nu mâine, poate în altă şedinţă! Şi din patru autobuze, poate vor mai renunţa la două!
Dâmboviţa
Deputat Aurelian Cotinescu: Adevărata problemă este că nici PSD, nici AUR nu vor să-și asume guvernarea!

Deputatul PNL Aurelian Cotinescu susține, într-o declarație de presă, că Ilie Bolojan, premierul interimar al României, nu se ține de scaun, așa cum invocă în ultimul timp reprezentanții PSD și AUR. Spune parlamentarul liberal că Bolojan asigură interimatul până la învestirea unui nou guvern. Adevărata problemă a mai precizat Aurelian Cotinescu este că nici PSD, nici AUR nu vor să-și asume guvernarea.
„AUR și-ar demonstra rapid lipsa de competență, iar PSD, rămas fără lideri și soluții, preferă opoziția comodă, păstrându-și însă oamenii plantați în instituțiile statului. Multă retorică și nicio asumare”, a adăugat deputatul PNL.
A mai menționat Aurelian Cotinescu că Ilie Bolojan este un premier care conduce cu titlu interimar un guvern demis.
„De ce nu poate pur și simplu să plece? Pentru că un guvern demis rămâne în funcție pentru a asigura conducerea interimară a țării, cu atribuții limitate, până la învestirea unui nou guvern. Evită astfel ca România să rămână neguvernată.
De ce nu se grăbește AUR să guverneze? Pentru că și-ar demonstra foarte repede incapacitatea de a conduce România. Nu are suficienți oameni pregătiți, este măcinat de propriile diviziunii. Produce foarte mult zgomot, dar puține soluții. În opoziție AUR își poate păstra mai ușor procentele electorale.
De ce nu se grăbește PSD să guverneze? După ce a contribuit la demiterea Guvernului Bolojan PSD ar fi trebuit, în mod normal, să formeze o nouă majoritate parlamentară. Lipsa de leadership și credibilitatea scăzută, inclusiv în relația cu AUR, au făcut ca toate planurile sale să eșueze lamentabil.
PSD pur și simplu nu mai are lideri. Deși este împins de partid să preia guvernarea și să ajungă din nou la butoane, Sorin Grindeanu nu vrea să își asume funcția de premier. Nu are soluții nici pentru formarea unei majorități parlamentare, nici pentru problemele reale ale României. Așa că a anunțat cu seninătate că PSD trece în opoziție, dar cu oamenii săi vechi plantați în ministere, instituții ale statului și în deconcentratele din județe. Așa speră PSD să își recâștige voturile”, conchide deputatul PNL Dâmbovița Aurelian Cotinescu.
ADMINISTRAŢIE
Găești. Consilierii PNL au vrut să mărească tarifele la serviciile de salubritate! Oare, de ce?

În ultima ședință a Consiliului Local Găești, pe ordinea de zi s-a aflat și un proiect de hotărâre privind majorarea tarifelor de salubrizare, conform unei solicitări a operatorului specializat pentru activitățile de măturat și curățat străzile din Găești.
Transparent, primarul Alexandru Iorga s-a opus vehement votării acestui proiect, care, a susținut edilul, nu își are rostul într-o perioadă în care costul vieții este tot mai ridicat. A precizat Alexandru Iorga că rolul administrației este să protejeze cetățenii, nu să le impună noi costuri. De asemenea, trebuie insistat pe investiții care să îmbunătățească viața cetățenilor, să asigure condiții optime, civilizate de studiu în instituțiile de învățământ.
„În aceeași ședință, am aprobat și actualizarea indicatorilor tehnico-economici pentru proiectul european de construire a Corpului C4 al Școlii Gimnaziale „Șerban Cioculescu”. Este un nou pas pentru modernizarea educației din Găești. Vom continua să susținem investițiile care dezvoltă Găeștiul și să ne opunem oricărei majorări de taxe și tarife care nu este justificată și care pune presiune pe găeșteni”, a spus Alexandru Iorga.
Primarul orașului Găești a prezentat și lista aleșilor locali, toți liberali, care au fost de acord cu majorarea tarifelor de salubrizare. Oare, de ce?
„Au votat pentru majorare cei 6 consilieri locali PNL: Irinel Badea, Gabriel Dumitrescu, Petre Gheorghe Zamfir, Eugeniu Stan, Ștefan Șchiopu și Ioana Dincă. Găeștenii au dreptul să cunoască modul în care votează fiecare ales local. Noi am spus nu” a precizat Alexandru Iorga.
ACTUALITATEacum o ziAtenție! S-a oprit din nou apa în Târgoviște și în șase comune limitrofe
Dâmboviţaacum o săptămânăUPDATE. Ei sunt tinerii care este posibil să se fii înecat în râul Argeș, la Ionești
ACTUALITATEacum o săptămânăAstăzi, ați făcut un copil fericit! Mesajul unei mămici către un polițist din Târgoviște
ACTUALITATEacum o săptămânăAu fost găsiți înecați! Dumnezeu să-i odihnească în pace!
Dâmboviţaacum o săptămânăDoi tineri, posibil înecați în râul Argeș în zona satului Ionești. VIDEO
ACTUALITATEacum 3 zileAVARIE MAJORĂ. Se oprește apa în Târgoviște și în comunele limitrofe. Intervenția va dura între 12 și 24 ore!
ACTUALITATEacum o săptămânăAvertizare de vreme severă în Argeș, Dâmboviţa și Prahova, la noapte (22 iulie 2026). S-a emis și cod roșu de inundații
ACTUALITATEacum o săptămânăComisar de poliție din Giurgiu, arestat pentru luare de mită împreună cu fratele său
























