ACTUALITATE
Federația Sindicatelor din Silvicultură pichetează Camera Deputaţilor

Marţi – 12 martie 2019, Federația Sindicatelor din Silvicultură Silva, singura organizație sindicală reprezentativă pentru sectorul de activitate agricultură, acvacultură, pescuitul, silvicultură și economia vânatului, care are peste 15.000 de membri, va picheta, între orele 10:00-14:00, sediul Camerei Deputaţilor.
Revendicări:
1. Se solicită plenului Camerei Deputaților și Comisiei pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară şi servicii specifice respingerea Proiectului de lege PL-x nr. 9/2019 de modificare și completare a Legii nr. 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole și celor forestiere, prin care se urmărește legiferarea împroprietăririi fără drept cu terenuri agricole sau forestiere a formelor asociative ale comunităților din fostele regiuni grănicerești, respectiv împroprietărirea fără drept cu terenuri forestiere în suprafață de până la 30 de hectare din fondul forestier proprietate publică a statului, a unităților de cult care au deținut în folosință sau administrare și nu în proprietate astfel de suprafețe.
„Proiectul de lege Pl-x nr. 9/2019 încalcă Constituția României, care statuează la art. 136 că proprietatea publică este garantată și ocrotită prin lege și aparține statului sau unităților administrativ-teritoriale.
Proiectul de lege Pl-x nr. 9/2019 încalcă Legea nr. 46/2008 – Codul Silvic, care la art. 34 prevede că terenurile forestiere proprietate publică a statului nu fac obiectul constituirii dreptului de proprietate sau al vreunui dezmembrământ al acestuia.
Proiectul de lege Pl-x nr. 9/2019 transformă o lege de reconstituire a dreptului de proprietate (Legea nr. 1/2000), a cărui scop este acela de a înfăptui un act reparatoriu față de proprietarii cărora regimul comunist le-a confiscat proprietățile sau urmașii acestora, într-o lege neconstituțională de împroprietărire fără drept a unităților de cult și a formelor asociative ale comunităților din fostele regiuni grănicerești.
Proiectul de lege Pl-x nr. 9/2019 creează posibilitatea ca orice persoană juridică să formuleze cereri de constituire a dreptului de proprietate, chiar dacă titlurile de proprietate au fost anulate prin hotărâri judecătorești rămase definitive.
În urma evaluării impactului pe care propunerea legislativă de modificare și completare a Legii nr. 1/2000 îl va avea asupra fondului forestier proprietate publică a statului, a rezultat o diminuare cu peste 650.000 ha a fondului forestier proprietate publică a statului și dispariția a peste 3.000 locuri de muncă”, explică liderul Silviu Geană.
2. Se solicită Parlamentului României înființarea unei comisii parlamentare pentru cercetarea retrocedărilor abuzive de păduri și luarea de măsuri pentru stoparea retrocedărilor ilegale de păduri. Pădurile sunt și trebuie să rămână un bun de interes strategic pentru România.
3. Se solicită plenului Camerei Deputaților respingerea propunerii legislative PL-X nr. 16/2019 prin care drumurile forestiere, lucrările de corectare a torenţilor și terenurile forestiere aferente acestora, care deservesc fondul forestier proprietate publică a statului, sunt trecute cu titlu gratuit din domeniul public al statului și din administrarea Regiei Naţionale a Pădurilor – Romsilva în domeniul public al unor unităţi administrativ teritoriale şi în administrarea consiliilor locale ale acestora. Guvernului României nu susține adoptarea acestei inițiative legislative.
4. Se solicită Camerei Deputaților respingerea Proiectului de lege adoptat de Senat în data de 06.03.2019 (L415/2018) pentru aprobarea O.U.G nr. 56/2018 de completare a Legii nr. 15/1990 privind reorganizarea unităților economice de stat ca regii autonome și societăți comerciale, prin care se urmărește transformarea unor regii în societăți pe acțiuni. Federația Silva a solicitat Guvernului României a nu se da curs unui astfel de act normativ prin care inclusiv regiile naționale pot fi reorganizate ca societăți comerciale.
5. Se solicită Parlamentului României ca prin propunerea legislativă înregistrată la Senat cu nr. B32/2019 privind modificarea și completarea Statutului personalului silvic să se țină seama de necesitatea asigurării unei protecții reale a personalului silvic cu atribuții de pază a pădurilor, asigurarea unei salarizări corespunzătoare pentru personalul silvic și introducerea unor activități din silvicultură în categoria condițiilor speciale de muncă.
6. Se solicită Parlamentului României consultarea tuturor sindicatelor, federațiilor și confederațiilor sindicale la modificarea și completarea Legii nr. 62/2011 a dialogului social.
7. Se solicită Parlamentului României, Guvernului României, Ministerului Apelor și Pădurilor ca legislația silvică să fie elaborată cu consultarea specialiștilor silvici din cadrul Academiei Române, Academiei de Științe Agricole și Silvice, Regiei Naționale a Pădurilor-Romsilva, Societății inginerilor silvici din România ”Progresul Silvic”, Federației pentru Apărarea Pădurilor, Confederației Consilva, Federației Sindicatelor Silva, Asociației Pensionarilor Silvici din România și Asociației Proprietarilor de Păduri din România. Solicităm respectarea și aplicarea Legii nr. 52/2003 privind transparența decizională.
8. Se solicită Parlamentului României elaborarea și adoptarea de legi coerente și aplicabile, conforme cu realitățile și necesitățile sectorului silvic. Sectorul silvic din România are nevoie mai mult ca oricând de legislație pentru restabilirea echilibrului între cele trei funcții ale pădurilor – funcția ecologică, funcția economică și funcția socială.
9. Se solicită Parlamentului și Guvernului României să elaboreze legi pentru întărirea autorității personalului silvic, având în vedere creșterea presiunii asupra pădurii. Apărând pădurea, în ultimii ani, 4 pădurari au fost omorâți de infractorii surprinși în pădure furând lemn, iar alți peste 650 pădurari, tehnicieni și ingineri silvici au suferit vătămări corporale grave din partea infractorilor (numai în anii 2017 și 2018 au fost înregistrate peste 70 de cazuri de agresiuni deosebite îndreptate împotriva personalului silvic, din care peste 30 de cazuri au necesitat îngrijiri medicale speciale).
„Revendicările susținute de Federația Sindicatelor din Silvicultură Silva au ca scop salvarea pădurilor României de la distrugere, consolidarea activității administratorului fondului forestier proprietate publică a statului, garantul asigurării unei gestionări durabile a pădurilor statului, precum și reconsiderarea rolului silvicultorilor în societate.
În situația nesoluționării revendicărilor, Federația Sindicatelor din Silvicultură Silva va continua în perioada următoare acțiunile de protest la Camera Deputaților”.
ACTUALITATE
UPDATE: 20.000 de abonați Electrica, afectați de incendiul de la punctul de transformare

Aproape întregul oraș Pucioasa a rămas fără energie electrică din cauza incendiului izbucnit, în această după-amiază, în jurul orei 17:00, la punctul de transformare de pe strada Independenței. Potrivit Electrica Distribuție, au fost afectați 20.000 de utilizatori.
Echipele de mentenanță ale DEER au avut acces în stație pentru evaluarea instalațiilor afectate, identificarea cauzelor și remedierea defecțiunilor după finalizarea intervenției echipajelor ISU și asigurarea condițiilor de siguranță.
În jurul orei 20:00, primarul Constantin Ana a anunțat că aproximativ 5.000 de utilizatori au fost realimentați cu energie electrică.
ACTUALITATE
Apelul fals la 112 pune vieți în pericol. Sună responsabil!

Inspectoratul de Poliție Județean Teleorman derulează până la finalul lunii septembrie 2026, prin Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității, o campanie de informare privind utilizarea responsabilă a numărului unic de urgență, intitulată „112 – Doar pentru urgențe reale!”.
„Demersul are ca scop creșterea gradului de conștientizare a cetățenilor cu privire la importanța utilizării responsabile a numărului unic de urgență 112 și la consecințele apelurilor false sau abuzive.
Apelurile false și cele abuzive afectează grav capacitatea de intervenție a instituțiilor de urgență, consumând resurse umane și logistice importante și întârziind acordarea ajutorului persoanelor aflate în situații reale de pericol.
Fiecare apel nejustificat poate însemna o intervenție întârziată pentru cineva a cărui viață, sănătate sau bunuri sunt în pericol.
Prin această campanie, Inspectoratul de Poliție Județean Teleorman urmărește informarea cetățenilor cu privire la situațiile care reprezintă cu adevărat urgențe și la modul responsabil de utilizare a numărului unic de urgență.
Reamintim cetățenilor că numărul 112 trebuie apelat numai în situații care necesită intervenția imediată a poliției, pompierilor, serviciilor medicale de urgență sau altor structuri specializate”, se precizează într-un comunicat de presă transmis către mass-media.
ACTUALITATEacum 5 zileTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Dâmboviţaacum o săptămânăPrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
Dâmboviţaacum o ziAccident rutier mortal în comuna Moțăieni
ACTUALITATEacum 2 zileCristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița
ACTUALITATEacum o săptămânăAgricultura românească, în pericol. Semnal de alarmă tras de reprezentanții Cooperativei Caprirom Sud Muntenia
Dâmboviţaacum 5 zileTârgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital
ACTUALITATEacum o săptămânăModalitățile de plată a facturilor către Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița
Argeșacum 4 zileGreșeală fatală! A vrut să schimbe o butelie și a fost cuprins de foc!























