Connect with us

ACTUALITATE

Virusul pestei porcine africane, confirmat în comuna Poiana, judeţul Dâmboviţa

Publicat

pe

Centrul Local de combatere a bolilor din județul Dâmbovița s-a întrunit, în această după-amiază, pentru a aproba planul de măsuri privind controlul şi combaterea pestei porcine, după ce Institutul de Diagnostic și Sănătate Animală București a confirmat apariția virusului în comuna Poiana.

S-a dispus uciderea porcinelor din gospodăria afectată, urmând a se realiza supravegherea clinică și catagrafierea tuturor porcinelor de la nivelul întregii localități.

De asemenea, s-au stabilit:
– o zonă de protecție, pe o rază de 3 km și
– o zonă de supraveghere, pe o rază de 10 km in jurul focarului.

„Solicităm sprijinul și înțelegerea cetățenilor pentru respectarea măsurilor dispuse, având în vedere gravitatea bolii și consecințele acesteia. Orice suspiciune de boală trebuie anunțată imediat medicului veterinar din localitate, Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Dâmbovița și autorităților locale.

Reamintim că pesta porcină africană(PPA) nu afectează oamenii, neexistand nici ce mai mic risc de inbolnavire , ea avand un puternic impact la nivel economic si social.
De asemenea, precizăm că proprietarii ai căror animale sunt ucise vor fi despăgubiți de către stat”, se arată într-un comunicat remis de Prefectura Dâmboviţa.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Nu rata! Sesiuni de instruire pentru antreprenori la Camera de Comerț Dâmboviţa

Publicat

pe

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița organizează, pe parcursul lunii mai 2026, două sesiuni de instruire dedicate celor care își doresc să folosească instrumentele digitale pentru promovare, eficientizare și dezvoltarea afacerii.

Workshopurile vor fi susținute de Alexandru Tomescu – CEO Coders Lab – Academia de IT, în format fizic, la sediul Camerei de Comerț Dâmbovița – Calea Câmpulung, Nr. 6A, Târgoviște.

Participanții vor descoperi exemple practice, soluții aplicabile și direcții utile pentru creșterea vizibilității online, atragerea clienților și utilizarea tehnologiei în activitatea de business.

Informații suplimentare puteți obține la adresa de email info@ccidb.ro sau la numărul de telefon 0751.153.708.


Joi – 14 mai, 10:00-12:00. Social Media: Transformă vizualizările în clienți

Un workshop despre cum poți trece de la simpla prezență online la rezultate concrete pentru afacerea ta.

Speaker: Alexandru Tomescu – CEO Coders Lab – Academia de IT

Înscrieri: https://forms.gle/Phds6gCyRKceWjXr9

Tarif de participare: 200 lei, TVA inclus
Gratuit pentru membrii Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița.


Joi – 28 mai, 10:00-12:00. Puterea AJ în business: De la idee la automatizare

O sesiune practică despre modul în care inteligența artificială poate sprijini activitatea unei afaceri, de la generarea de idei până la automatizarea proceselor.

Speaker: Alexandru Tomescu – CEO Coders Lab – Academia de IT

Înscrieri: https://forms.gle/QdHzq4xUF5veqZvNA

Tarif de participare: 200 lei, TVA inclus
Gratuit pentru membrii Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Direcția Silvică Dâmbovița organizează licitație pentru vânzare plante medicinale

Publicat

pe

Direcția Silvică Dâmbovița organizează, la sediul său din municipiul Târgoviște, B-dul Regele Carol I nr. 68, în data de 19 mai 2026, ora 10:00, licitaţie, cu prezentarea ofertelor scrise în plic închis și sigilat, în vederea vânzării de plante medicinale, din producția anului 2026 și recoltate din fondul forestier de stat sau administrat de ocoalele silvice ale Direcției, urmată de negociere.

Caietele de sarcini pot fi procurate gratuit de la sediul Direcției Silvice Dâmbovița.

Ofertele agenților economici se vor depune într-un plic închis și sigilat, marcat cu denumirea (numele) firmei și adresa ofertantului, plic care se va depune în urnă, în fața comisiei de licitație, în data de 19 mai 2026, ora 10:00, la începutul ședinței de licitație.

Pentru participarea la licitație, solicitantul trebuie să anexeze la cererea de înscriere și să depună, până la data de 18 mai 2026, ora 14:00, următoarele documente, în copii conforme cu originalul, certificate de către reprezentantul legal al persoanei juridice:

– Actul constitutiv al persoanei juridice și certificatele de mențiuni (dacă există) la actul constitutiv;
– Documentele care atestă înregistrarea persoanei juridice la Oficiul Registrului Comerțului și certificatul constatator;
– Declarația pe propria răspundere a reprezentantului legal al persoanei juridice că nu are datorii restante față de Regia Națională a Pădurilor -Romsilva și față de unitățile și subunitățile acesteia;
– Certificatul de atestare fiscală, eliberat de organul de administrare fiscală al unității administrativ teritoriale pe raza căreia ofertantul își are sediul;
– Celelalte solicitări conform caietului de sarcini.

Persoanele juridice care nu au sediul în România vor depune documentele de înscriere la licitație atât în limba oficială a țării de domiciliu cât și traduceri autorizate ale acestora în limba română, autentificate la notarul public.

Cantitățile de plante medicinale oferite spre vânzare sunt următoarele:

Cantitățile care nu se adjudecă în urma licitației din data de 19 mai 2026 se oferă la negociere, iar cele contractate se pot modifica în plus sau în minus, funcție de fructificație, de conjunctura pieței și de evoluția vremii, pe parcursul sezonului.

Pentru informații suplimentare agenții economici se vor adresa la sediul Direcției, la telefon 0245.612.672, fax 0245.611.004 sau la office@targoviste.rosilva.ro.

Director,
ing. BÎLCAN ADRIAN

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite