ADMINISTRAŢIE
Primarii din Dâmboviţa, sfătuiţi să se judece cu Consiliul Judeţean fiindcă nu le-a împărţit toţi banii!
![](https://incomod-media.ro/wp-content/uploads/2018/10/consiliul-judetean-dambovita.jpg)
Senatorul de Dâmboviţa Adrian Ţuţuianu, vicepreşedinte PRO România la nivel naţional, îi sfătuieşte pe primarii din Dâmboviţa, indiferent de culoarea politică, să atace hotărârea Consiliului Judeţean prin care au fost împărţite sumele din cote defalcate din TVA. Susţine parlamentarul blocarea a 20 de milioane de lei, pentru a fi distribuite ulterior, discreţionar, constituie un abuz.
„Mă aștept ca și consilierii județeni ai PNL să facă același lucru. De asemenea, mă aștept ca, la prima ședință de consiliu județean, să propună un proiect de hotărâre privind repartizarea banilor reținuți (NELEGAL). E suficientă o sumă de rezervă de 3-4 milioane de lei pentru situații deosebite (cum s-a procedat întotdeauna).
E de noaptea minții cum niște impostori care nu au nicio treabă cu județul ăsta își fac jocurile lor murdare pe seama muncii altora (primari, consilieri etc). Din acest motiv, am continuat să mă bat cu ei până la capăt”, a scris pe pagina sa de Facebook fostul preşedinte al Consiliului judeţean Dâmboviţa Adrian Ţuţuianu.
Acesta a exemplificat, cu declaraţiile unor primari PSD, că nu este de joacă cu ceea ce se întâmplă cu administraţiile publice locale din România, din cauza bugetului care le-a fost alocat, din cauza greutăţilor fiscale care li s-a pus pe umeri.
A publicat senatorul Ţuţuianu declaraţiile punctele de vedere ale trei edili PSD, printre care şi Constantin Ana – de la Pucioasa, recunoscut pentru imparţialitatea sa, pentru faptul că nu îi este frică de nimeni şi că, întotdeauna, a spus lucrurilor pe nume.
• „Suntem în prag de colaps în momentul de față, vă spun foarte sincer. Nu putem să asigurăm cheltuielile nici de salarizare, nici de funcționare mai mult de trimestrul III al acestui an. Am avut o întâlnire cu asistenții personali pentru a-i convinge să renunțe la salarizare și să revină la indemnizație, pentru că altă soluție nu avem.
Mă pregătesc pentru o vizită la ANFP săptămâna viitoare, o să facem o restructurare masivă la nivelul primăriei. Sunt costuri foarte mari, atât umane, cât și pentru mine, electorale. Toate astea se întorc ca un bumerang, dar nu am ce să fac. Am anul ăsta cel mai fierbinte scaun pe care l-a avut vreun primar în orașul Pucioasa pentru că totul merge anapoda în această țară, îmi pare rău că spun asta.
Va fi un an foarte greu, mai greu decât mă gândeam vreodată. Cred că e un concurs, vor să ne chinuie de la an la an și mai tare. Lucrurile n-au scăpat, încă, de sub control, dar dacă nu voi lua niște decizii radicale, vor scăpa. În situația de astăzi, nu pot decât să plătesc salarii și eu nu de asta am venit. O să trecem la măsuri dramatice, dramatice. dacă va fi nevoie, o să reducem și orele de iluminat public noaptea. În momentul de față, lucrurile arată foarte rău” – Constantin Ana, primarul orașului Pucioasa
• „Sunt probleme cu însoțitorii persoanelor cu handicap, cu prioritizarea plății către aceștia în dauna celorlalte cheltuieli” – Nicolae Barbu, primarul municipiului Giurgiu.
• „Ni se bagă contribuția, adică să plătim noi contribuția socială pentru persoanele cu dizabilități, de exemplu, și pe ianuarie, februarie și martie, ceea ce consider că este profund în neregulă. Nu ne dau banii pe primele 3 luni, dar ni-i iau pentru contribuțiile plătite pe ianuarie, februarie…” – Robert Negoiță, primarul Sectorul 3, București.
ADMINISTRAŢIE
Consilierul local Alexandru Iorga a obținut o victorie importantă pentru Găești. Parcul Central rămâne intact!
![](https://incomod-media.ro/wp-content/uploads/2025/01/PSX_20250124_085522.jpg)
Demersurile consilierului PSD Alexandru Iorga de la Găești pentru a menține intact Parcul Central al orașului au avut succes, iar administrația publică locală a fost obligată să revoce hotărârea adoptată în 6 decembrie 2024, prin care aleșii PNL aprobaseră dezmembrarea unei suprafețe de 30.596 mp (3 hectare și 596 mp).
Primarul Grigore Gheorghe a susținut atunci că dorește să modernizeze parcul, însă liderul PSD Găești, consilierul local Alexandru Iorga, a demonstrat că, de fapt, proiectul viza lărgirea și asfaltarea unei străzi care să faciliteze accesul către un supermarket construit de un influent om de afaceri local. Autoritățile județene, respectiv Prefectura Dâmbovița și Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară, au confirmat că hotărârea prin care se aprobase dezmembrarea Parcului Central Găești, adoptată în luna decembrie 2024, conține elemente de nelegalitate și trebuie revocată. Asta înseamnă că parcul nu va fi diminuat!
„Este o victorie importantă împotriva abuzurilor primarului Grigore Gheorghe și a consilierilor săi, care au încercat să ia un bun public pentru a-l pune în slujba intereselor unui apropiat. Orașul nostru nu este o marfă de negociat! Nu vom permite nimănui, niciodată, să trateze bunurile publice ca pe o proprietate personală și să ne sfideze cu neadevăruri și aroganță.
Grigore Gheorghe a susținut că vrea să reabiliteze parcul, dar nu a putut prezenta nicio dovadă că există vreun proiect în acest sens. În realitate, dezmembrarea parcului nu avea nicio legătură cu dezvoltarea orașului. Găeștiul este al găeștenilor! Este adevărul pe care trebuie să-l afle și Grigore Gheorghe”, este mesajul transmis de consilierul local PSD Alexandru Iorga către locuitorii orașului Găești, împreună cu promisiunea că va lupta în continuare pentru protejarea patrimoniului public.
ADMINISTRAŢIE
Ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Voinești din data de 30 ianuarie 2025
![](https://incomod-media.ro/wp-content/uploads/2021/12/PSX_20211212_205856.jpg)
Se convoacă în ședință ordinară Consiliul Local Voinești, pe data de 30.01.2025, ora 16:00, la sediul acestuia, cu următoarea ordine de zi:
1. Proiect de hotărâre privind alegerea președintelui de ședință;
2. Proiect de hotărâre pentru aprobarea vânzării proprietății imobiliare teren situat între Blocul 1 și blocul 2 în suprafață de 254 mp domeniu privat al UAT Voinești, sat Voinești – centru civic;
3. Proiect de hotărâre privind inițierea demersurilor de actualizare a Planului Urbanistic General și Regulamentului Local de Urbanism al comunei Voinești, județul Dâmbovița;
4. Proiect de hotărâre privind aprobarea proiectului de investiție „Înființare parc în satul Oncești, comuna Voinești, județul Dâmbovița”, prin POR 2021- 2027;
5. Proiect de hotărâre privind modificarea Inventarului domeniului public al comunei Voinești;
6. Proiect de hotărâre privind aprobarea proiectului de investiție Construire Casa Mortuară în satul Manga, comuna Voinești, județul Dâmbovița;
7. Proiect de hotărâre privind aprobarea taxei de salubrizare pentru utilizatorii casnici începând cu 1.02.2025 la nivelul comunei Voinești, conform Hotărârii nr. 452/20.12.2024 a ADI Management integrat al deșeurilor în județul Dâmbovița;
8. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificărilor taxei de habitat cu destinație specială de salubrizare pentru solicitările depuse la Primăria Voinești, conform anexelor emise de ADI Management integrat al deșeurilor în județul Dâmbovița pentru luna februarie 2025;
9. Proiect de hotărâre privind aprobarea cotizației anuale a UAT Comuna Voinești în cadrul Asociației Grupul de Acțiune Locală Valea Ialomiței pentru anul 2025;
10. Proiect de hotărâre privind asigurarea serviciului de asistență juridică și reprezentare în instanță în anul 2025;
11. Proiect de hotărâre privind modificarea organigramei Aparatului de specialitate al Primarului Comunei Voinești, precum și a serviciilor și instituțiilor subordonate Consiliului Local Voinești;
12. Proiect de hotărâre privind modificarea HCL nr 96/16.12.2024 privind modificarea Inventarului bunurilor aparținând domeniului public al comunei Voinești;
13. Proiect de hotărâre privind modificarea Inventarului aparținând domeniului privat al comunei Voinești.
PRIMAR,
SANDU GABRIEL
-
Dâmboviţaacum 2 zile
Percheziții la Primăria Lungulețu. Utilaje agricole furate din Europa au fost înregistrate ilegal
-
ACTUALITATEacum 3 zile
Șofer din Dâmbovița a devenit „vedetă” pe internet
-
Argeșacum o săptămână
Două case s-au făcut scrum azi-noapte în județul Argeș
-
Dâmboviţaacum o săptămână
Un bărbat din Lăculețe, județul Dâmbovița, își duce traiul într-o troiță în mijlocul pădurii
-
Prahovaacum 4 zile
Accident rutier mortal în Valea Călugărească, județul Prahova
-
Prahovaacum 5 zile
Un tânăr motocliclist a decedat într-un accident rutier în Prahova. Alte patru persoane au fost rănite
-
Dâmboviţaacum 2 zile
Târgoviște: O femeie din Micro 9 a rămas blocată în apartament
-
Argeșacum o săptămână
Trei răniți într-un accident rutier în Țițești, Argeș. Șoferul vinovat era băut