Connect with us

ACTUALITATE

Paula Seling, recital extraordinar la Pucioasa!

Publicat

pe

Foto: wikimedia.org

Vineri, 19 aprilie 2019, de la ora 13:00, va fi vernisată, la Centrul Cultural European Pucioasa, expoziția de icoane pe sticlă ”Culorile Credinței” – autor pictorița Elena Băniceru, din Moreni.

Urmează, de la ora 19:00, un concert special Paula Seling. Artista a declarat că este extrem de fericită că va susține acest recital cu muzică ce vorbește despre legătura dintre om și divinitate.

„Este un show cu totul și cu totul special din punctul meu de vedere, de fapt nu este un show, este o audiție cu implicare. Va fi un spectacol cu cântece sfinte de Paște – o parte dintre ele sunt pricesne, o parte sunt cântece sfinte, sunt cântece de înălțare. De mică am avut chemarea asta, să cânt cântecele acestea, pentru că mă preocupă relația dintre oameni și Dumnezeu”, mărturiseşte Paula Seling.

Tot în cinstea sărbătorilor pascale, se va organiza şi anul acesta concursul ”Căutătorii Oului de Ciocolată” – vineri, 26 aprilie, de la ora 12:00, în Parcul Central.

Cele trei evenimente sunt organizate de Primăria Pucioasa şi Centrul Cultural European din localitate.

Reclama
Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Specialiștii Universității „Valahia” din Târgoviște au reluat cercetările arheologice la poalele Ceahlăului

Publicat

pe

În luna august, sub coordonarea prof. univ. dr. Mircea Anghelinu, specialiștii Departamentului de Istorie din cadrul Facultății de Științe Umaniste a Universității „Valahia” din Târgoviște au reluat cercetările arheologice sistematice în situl preistoric de la Bistricioara-Lutărie III, județul Neamț, aflat la poalele muntelui Ceahlău. Așezarea paleolitică de la Bistricioara, descoperită în anul 2007, conservă o secvență arheologică excepțională, cu numeroase niveluri de locuire din paleoliticul superior, datate între 28.000 și 12.000 de ani – se precizează într-un comunicat de presă transmis de Universitatea „Valahia” din Târgoviște.

Cercetările de la Bistricioara, finanțate de Fundația Germană pentru Cercetare Științifică și Universitatea „Valahia” din Târgoviște, se desfășoară în cadrul unui colectiv interdisciplinar, care reunește, alături de studenți și doctoranzi, specialiști de la Institutul de Arheologie al Academiei Austriece din Viena (Austria), universitățile din Köln, Erlagen-Nürnberg și Aachen (Germania), Institutul de Arheologiei al Academiei de Științe a Ucrainei din Kiev, Muzeul Național de Științe Naturale Paris (Franța), Institutul de Arheologie al Academiei Române din Iași și Institutul de Speologie „Emil Racoviță” al Academiei Române din Cluj-Napoca.

Săpăturile de la poalele Ceahlăului le oferă studenților prilejul de a se familiariza nu doar cu metodele de săpătură arheologică de înaltă rezoluție, ci și cu tehnicile de conservare și de procesare primară a materialului arheologic. Programul este completat de seminarii susținute de specialiștii din echipă, pe diverse teme precum arheozoologia, tehnologia litică și analiza urmelor de uzură. Participarea la activitățile de teren și la aceste seminarii transformă cercetarea de la Bistricioara într-un adevărat șantier-laborator, oferindu-le studenților o introducere completă în specificul studiului epocii paleolitice.

Situl de la Bistricioara-Lutărie III reprezintă un important punct de referință pentru cercetarea paleoliticului și, în același timp, un cadru valoros pentru pregătirea practică a viitorilor specialiști în domeniu.

Pentru cei care aleg să studieze Istoria la Universitatea „Valahia” din Târgoviște, astfel de experiențe pot însemna mai mult decât pregătirea teoretică oferită în cadrul cursurilor. Implicarea în investigațiile de teren le oferă ocazia de a descoperi, încă de la începutul parcursului universitar, dimensiunea practică a studiilor, diversitatea perspectivelor și profunzimea unei discipline care contribuie la o mai bună înțelegere a trecutului.

Reclama

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Festivitate de premiere pe 15 august 2026 în orașul Răcari, județul Dâmbovița

Publicat

pe

Sâmbătă – 15 august 2026, Răcari îmbracă haine de sărbătoare. Manifestările cultural-artistice prilejuite de „Ziua orașului” se vor desfășura în sala de festivități a Liceului Teoretic „Ion Ghica”.

În cadrul acestui eveniment, primarul Marius Caravețeanu a pregătit o suită de premii ce vor fi acordate cuplurilor care au depășit bariera celor 50 de ani de căsnicie. De asemenea, vor fi recompensați cu distincții educatoarea anului, învățătoare anului, profesoara anului, polițistul anului, pompierul anului și jandarmul anului.

Primarul orașului Răcari îi va premia totodată și pe elevii care au obținut cele mai bune rezultate la învățătură. De Ziua orașului Răcari, administrația publică locală are pregătite spre a fi înmânate și premii speciale.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite