ADMINISTRAŢIE
Sesiune de finanţare de proiecte, deschisă fix în campanie electorală!

Joi – 2 mai 2019, la ora 10:00, se deschide sesiunea de depunere a cererilor de finanţare din Fondul de Dezvoltare şi Investiţii şi prin Programul „gROwth – Investim în copii, investim în viitor”. Atenţie! Solicitările de finanţare depuse până în prezent vor trebui retransmise.
Toate informaţiile privind condiţiile care trebuie îndeplinite în vederea obţinerii finanţării şi modul de completare a documentelor necesare, în limba română, se regăsesc pe pagina de internet a Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoză – www.cnp.ro.
Fondul de Dezvoltare și Investiții este destinat finanțării proiectelor de dezvoltare care cuprind investiții sau lucrări de întreținere și reparații curente ale primăriilor, asociațiilor de dezvoltare intercomunitară în domenii prioritare precum sănătate, educație, apă și canalizare, rețea de energie electrică și rețea de gaze, înfrastructura de transport, salubrizare, rețea de iluminat public, precum și în alte domenii. Fondul se utilizează și pentru proiecte de investiții ale universităților: construcția și modernizarea infrastructurii didactice, de cercetare, a spațiilor de masă și cazare pentru studenți și a centrelor de conferință.
Schema de ajutor de minimis „gROwth – Investim în copii, investim în viitor” a fost instituită prin OG 114/2018 şi presupune acordarea de finanţare pentru construcţia şi/sau înfiinţarea, amenajarea şi dotarea grădiniţelor cu profil sportiv şi pentru asigurarea în cadrul acestora a învăţământului preşcolar de specialitate. Beneficiari pot fi persoane juridice de drept privat, inclusiv organizaţii neguvernamentale, asociaţii, fundaţii şi/sau grupuri fiscale, precum şi Comitetul Olimpic şi Spoirtiv Român, federaţiile sau cluburile sportive, care iau iniţiativa construirii de grădiniţe cu profil sportiv.
ADMINISTRAŢIE
Mănești, județul Dâmbovița. Investiții pentru prezent, investiții pentru viitor. FOTO

Una dintre localitățile pitorești din apropierea municipiului Târgoviște, la mai puțin de 20 de kilometri, este Mănești, o comună străbătută de la nord la sud de râul Dâmbovița, străjuită de păduri, dealuri și pământuri mănoase acoperite cu livezi de pomi fructiferi îngrijite acum după cele mai noi tehnologii.
De cum intri pe teritoriul acestei unități administrativ teritoriale, îți dai seama că aici veghează la bunul mers al comunității un om gospodar. Drumuri puse la punct, trotuare, podețe de acces în gospodării. Pe la porți se văd semnele transformării și adaptării la nou: contoare pentru consumul de gaze naturale, indicii despre rețelele de apă și canalizare și, ceea ce arată că procesul de integrare în ceea ce înseamnă concept al comunității de tip european, modernă și civilizată, continuă. La Mănești șantierele sunt în toi.

Ne-am pornit incursiunea de la Primărie, punctul zero al localității. O clădire elegantă, spațioasă, compartimentată util și primenită. Se vede de la o poștă că imobilul a trecut printr-un program de reabilitare, modernizare și dotare. Un proiect care a primit finanțare prin Administrația Fondului de Mediu. S-au investit 5.823.913 lei pentru această instituție, carte de vizită a unei localități care se respectă. Mai bine de doi ani, cât timp au durat lucrările, administrația locală a funcționat în căminul cultural. Acum, totul arată impecabil, iar activitatea curge șnur.

Nu am zăbovit prea mult în biroul primarului Constantin Alexandru. Edilul ardea de nerăbdare să ne arate, concret, ce se întâmplă în comună, care sunt schimbările, ce urmează să realizeze pentru oameni. Ne-a mărturisit că se simte el cel mai bine, împăcat, liniștit, atunci când vede că locuitorii Măneștiul, consătenii săi, sunt mulțumiți. Și fiindcă tot ne-am aflat în inima localității, am mers să vedem și dispensarul medical. Ridicat de la zero, la o aruncătură de băț de Primărie. Investiția a fost realizată printr-un proiect finanțat de Compania Națională de Investiții (CNI). 3.207.000 lei au fost alocați pentru această instituție de interes general, care are în structură două cabinete pentru medicii de familie, sală de tratament, sală de așteptare, cabinet stomatologic. La etaj, a fost amenajată chiar și o locuință, un tip de garsonieră destinată cadrelor care lucrează în unitate sau, la nevoie, poate fi folosită pentru oaspeții comunei. Noul centru medical a fost dat în folosință în luna ianuarie a acestui an.

Și cum nu suntem adepții dialogului de birou, mai ales când ne aflăm în misiuni de documentare și dorim să reliefăm musai ceea ce se face bun într-o localitate, cum se implică edilii, fără să ne intereseze prea mult talentul lor discursiv, am pornit prin comună. L-am avut ca ghid responsabil pe primarul Constantin Alexandru. Am mers mai întâi pe șantierul unde se lucrează la rețeaua de canalizare. Investiția, realizată prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM), este derulată de Compania de Apă Târgoviște -Dâmbovița și a ajuns la un procent de realizare de 80%.

Vor beneficia de avantajele rețelei de canalizare locuitorii din Drăgăești-Pământeni, Drăgăești-Ungureni și cei din Mănești, cu gospodării aflate de-a lungul drumului județean care străbate localitatea. Rețeaua măsoară 24 de kilometri, o investiție care se ridică la 6 milioane de euro. Pentru ulițele adiacente din satul de centru, va intra în derulare un proiect cu finanțare prin Administrația Fondului de Mediu. 4 milioane de euro se vor investi pentru ca și locuințele de pe aceste străzi să beneficieze de canalizare! Proiectul se află în procedură de licitație pentru proiectare și execuție, după care se dă drumul la treabă.
Centrul civic al comunei Mănești, în curând, va avea o altă înfățișare. Printr-un proiect derulat prin Programul Județean de Dezvoltare Locală (PJDL), va fi amenajat un parc cu tot ceea ce are nevoie un asemenea obiectiv: locuri de promenadă, bănci, locuri de joacă, ba chiar și un amfiteatru dedicat organizării unor manifestări culturale.

În proiectul cu o valoare de 2.577.000 de lei este cuprinsă și reamenajarea târgului săptămânal. Aici, deja se lucrează. Au fost asfaltate aleile, se construiesc imobilele tip module în care își vor etala și vinde produsele, în condiții de igienă maximă, producătorii și comercianții de lapte, brânzeturi și alte tipuri de alimente. De asemenea, vor fi montate tarabe noi pentru legumicultori și comercianții de diferite produse de uz casnic și gospodăresc.

Fiindcă tot eram în incursiune prin localitate, a amintit primarul Constantin Alexandru și de un alt proiect aflat în curs de derulare. Este vorba de iluminatul public. La Mănești, există și funcționează din plin, iar acum urmează să fie modernizat și extins. Finanțarea de 1 milion de lei este asigurată prin Administrația Fondului de Mediu. Vor fi instalate lămpi cu eficiență sporită, cu un consum redus de energie, fotocelule care vor asigura curentul electric necesar funcționării. Extinderea iluminatului public are în vedere zona de intravilan unde oamenii vor începe, cu siguranță, să-și construiască case. Și fiindcă tot vorbeam de energie electrică, ne-a spus primarul că, la Mănești, urmează să fie montate stații de încărcare pentru autovehiculele electrice. Proiectul are finanțare tot prin Administrația Fondului de Mediu și se ridică la 1.837.000 de lei. Trebuie să spunem că în comună sunt deja funcționale două astfel de componente ale viitorului. Una în centru, lângă sala de sport, iar cealaltă la Ungureni, în apropierea podului peste râul Dâmbovița.

Dintr-o localitate care se respectă și care vrea să fie în rând cu restul Europei civilizate nu poate să lipsească pistele de biciclete. Acest proiect este în plină derulare. Finanțarea, ne-a precizat primarul Constantin Alexandru, este asigurată prin PNRR .Este vorba de un traseu de circa 5,5 km. Și lucrurile în ceea ce privește pistele de biciclete nu se opresc aici. Toată comuna va beneficia de avantajele asigurării unor condiții de mers sănătos, pe bicicletă. S-a încheiat licitația pentru realizarea unei piste de 7,5 km care pornește de la ieșire din comuna Mănești până la Drăgăești, la intrare în Dragomirești. Investiția este finanțată prin Administrația Fondului de Mediu. Ne-a spus primarul Constantin Alexandru că lucrările vor demara în următoarele săptămâni.

Am ajuns în satul Ungureni unde au pornit deja lucrările pentru construirea unei creșe. Acum se toarnă fundația. Ne-a informat primarul de la Mănești că această unitate va avea trei săli, dormitor, spațiu de joacă și va putea deservi 45 de copii. Proiectul va fi derulat prin Compania Națională de Investiții. Valoarea investiției este de 2 milioane de euro.
„Aveam nevoie în comuna noastră de un astfel de așezământ. Mulți localnici lucrează în Târgoviște, pe platformele industriale sau în alte instituții. Trebuie să le asigurăm condiții pentru supravegherea și educația copiilor cât timp ei sunt plecați la slujbe. Este datoria noastră, ca administrație publică, să gândim și să materializăm astfel de proiecte care să ușureze viața zi cu zi a concetățenilor noștri”, ne-a spus Alexandru Constantin.

Lângă viitoarea creșă funcționează o grădiniță, dar și această instituție va intra într-un proces de extindere și modernizare, urmând ca, la final, să fie transformată într-o grădiniță cu program prelungit. Valoarea proiectului: 12,8 milioane de lei.
Și fiindcă tot suntem la capitolul educație și grija față de cele mai tinere vlăstare ale comunei, ne-a mărturisit primarul Constantin Alexandru că, prin ADR Sud Muntenia, urmează să realizeze un proiect care privește Școala Mănești. Este vorba de reabilitare, extindere, modernizare, amenajări interioare și exterioare, gard împrejmuitor. O investiție deosebit de importantă. Ne-a spus edilul că pe lângă cele cinci săli de clasă existente, prin acest proiect, vor fi adăugate încă cinci clase și o cancelarie modernă. Practic, lângă școala veche, se mai construiește o clădire nouă. Se așteaptă pașii procedurali. Finanțarea, semnarea contractelor de proiectare și execuție și, gata, la treabă! Valoarea acestei investiții deosebit de importante pentru comunitate este de 22.330.000 lei.

Pentru realizarea unei autonomii din punct de vedere al consumului de energie electrică și reducerea facturilor la acest serviciu indispensabil, primarul Constantin Alexandru a pregătit un proiect privind realizarea de capacități proprii de producere a energiei electrice nepoluante. Se are în vedere montarea unor panouri fotovoltaice pe clădirile aflate în administrarea primăriei. Proiectul, aflat în faza de licitație, are o valoare de 800.000 de euro. Va fi dezvoltat și finanțat prin Ministerul Energiei. Curentul electric produs va alimenta sistemul de iluminat public stradal și va asigura necesarul de energie în școli, grădinițe, sală de sport, cămine culturale, biserică, primărie. Se vor face astfel economii substanțiale la bugetul local.
Despre proiectele care urmează, idei de mai bine, primarul Constantin Alexandru nu a vrut să ne vorbească. Ne-a spus că el este un om al concretului. Despre viitor, la timpul lui. Cert este că nu stă pe loc nici timpul și nici atât primarul comunei Mănești, Constantin Alexandru.


ADMINISTRAŢIE
Corneliu Ștefan: Împreună facem din Dâmbovița un județ care se dezvoltă prin fapte, nu prin vorbe!

La împlinirea a doi ani de la preluarea celui de-al doilea mandat de președinte al Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan a spus că tot ce s-a realizat în plan investițional este rezultatul muncii în echipă, al responsabilității și dăruirii față de oameni și comunitățile din județ.
„Am spus încă din prima zi că biroul meu este județul Dâmbovița. De atunci, alături de colegii mei din Consiliul Județean Dâmbovița, lucrăm și mergem pe teren în fiecare zi pentru a transforma proiectele în investiții concrete și pentru a aduce beneficii în fiecare comunitate”, a precizat președintele CJD.
A enumerat Corneliu Ștefan o serie de proiecte pe care le-a avut cu indicativul prioritar: modernizarea și dotarea Spitalului Județean de Urgență din Târgoviște, reabilitarea și modernizarea infrastructurii rutiere care străbate județul, modernizarea unităților de învățământ.
De asemenea, un deziderat important a fost reprezentat de realizarea și extinderea rețelelor de apă și canalizare, prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM), unul dintre cele mai mari proiecte de acest tip care se implementează în România. Totodată, sistemele de gestionare a deșeurilor sunt prinse în programe de dezvoltare în ton cu cerințele europene. Nu a fost lăsat la o parte nici turismul, prin implicare permanentă în dezvoltarea Stațiunii Turistice Peștera – Padina.
„În același timp, privim înainte cu responsabilitate și pregătim noi proiecte. Rezultatele de până acum ne obligă să continuăm în același ritm susținut, cu o direcție clară dezvoltarea județului Dâmbovița. Le mulțumesc tuturor dâmbovițenilor pentru încredere și colegilor pentru implicare. Împreună facem din Dâmbovița un județ care se dezvoltă prin fapte, nu prin vorbe – un județ în care ne simțim acasă”, a transmis Corneliu Ștefan – președintele Consiliului Județean Dâmbovița la împlinirea a doi ani de la alegerile locale din 2024.
ADMINISTRAŢIEacum 3 zileMănești, județul Dâmbovița. Investiții pentru prezent, investiții pentru viitor. FOTO
ACTUALITATEacum 6 zileAdministratorii a șapte firme aduși la audieri în Dâmbovița, într-un dosar de evaziune fiscală
Dâmboviţaacum 3 zileBătrânul dispărut a fost găsit căzut într-o groapă mascată de vegetație!
ACTUALITATEacum o săptămânăA început BABEL. Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului de la Târgoviște a ajuns la cea de-a 14-ediție
ADMINISTRAŢIEacum 6 zileApa potabilă, prima prioritate a administrației publice locale de la Pietrari. Muncitorii au revenit pe șantier
ACTUALITATEacum 6 zileJudecătorii din Dâmbovița au amânat oprirea integrală a activității instanței. Comunicat de presă
Dâmboviţaacum o zi62 de descinderi într-un caz de furt de produse petroliere
ACTUALITATEacum o săptămânăZilele județului Dâmbovița 2026. Retroparadă, mult sport și muzică de calitate























