Connect with us

ADMINISTRAŢIE

CJ Dâmboviţa asfaltează drumul Colacu-Ghergani

Publicat

pe

Astăzi, de „Ziua Europei”, preşedintele CJ Dâmboviţa, Alexandru Oprea, a efectuat, împreună cu deputata Carmen Holban şi senatorul Titus Corlăţean, o vizită la Răcari, unde se toarnă covor bituminos pe DJ 711A, sectorul Colacu-Gherghani, o investiţe de 2.294.038 lei finanţată de administraţia judeţeană. Tronsonul de drum aflat în reabilitare are o lungime de 5 km. S-au modernizat până acum 3 km.

„Un alt obiectiv finalizat de curând din bugetul CJD este cel de pe DJ 711C, din comuna Nucet (sector DN 71 – calea ferată Nucet). De asemena, prin bugetul CJ Dâmboviţa și al societății din subordine, SC Lucrări Drumuri și Poduri Dâmbovița, se derulează lucrări de reabilitare și modernizare a unor drumuri județene din localitățile Tărtășești, Ciocănești, Cornești, Vișinești, Valea Lungă, Ludești, Cobia, Șelaru și Vișina.

Pentru anul 2019, Consiliul Județean Dâmbovița are asigurat un buget suficient pentru reabilitarea și modernizarea prin covoare bituminoase, pentru aproximativ 100 km de drumuri județene”, se precizează într-un comunicat transmis de CJ Dâmboviţa.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ADMINISTRAŢIE

Primăria Găești a redeschis Centrul Cultural „Gheorghe Zamfir”, lăsat în degradare de fosta administrație locală

Publicat

pe

Centrul Cultural „Gheorghe Zamfir” din Găești este din nou funcțional, începând de astăzi, 10 iulie 2026. Vorbim despre o clădire pe care primarul Alexandru Iorga a găsit-o într-o stare avansată de degradare, ca urmare a faptului că fosta administrație publică locală a oprit sistemul de încălzire, în iarna 2024-2025, fără ca instalația să fie golită de apă, ceea ce a dus la înghețarea conductelor și caloriferelor și la stricarea pereților și a parchetului. Așadar, a fost nevoie de lucrări consistente de reparație!

„Redăm comunității un spațiu dedicat culturii, educației și evenimentelor care aduc oamenii împreună. Aici vor avea loc spectacole, concerte, conferințe, festivități și activități pentru toate generațiile.

Investim nu doar în clădiri, ci și în viața comunității. Un oraș se dezvoltă prin infrastructură, dar prinde suflet prin cultură. Continuăm să construim un Găești modern, în care fiecare investiție înseamnă un pas înainte pentru oameni”, a declarat Alexandru Iorga – actualul primar al orașului Găești.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

ADMINISTRAŢIE

Titu: Săli de clasă complet schimbate la Liceul „I.C. Vissarion” și Școala Nr. 2. FOTO

Publicat

pe

Primarul orașului Titu, Laurențiu Costache, a verificat, astăzi – 9 iulie 2026, stadiul lucrărilor care se execută la Liceul Teoretic „I.C. Vissarion” și la Școala Gimnazială Nr. 2 Titu Târg.

Edilul își dorește ca, în toamnă, la începutul anului școlar, fiecare copil să intre în săli de clasă renovate și echipate cu mobilier nou, un obiectiv care este tot mai aproape de a fi înfăptuit în orașul Titu.

„Mă bucur să văd cum, zi de zi, sălile de clasă se transformă și prind viață. Fiecare investiție în educație este o investiție în viitorul copiilor noștri și al comunității noastre, iar noi vom continua să transformăm promisiunile în fapte”, a precizat primarul orașului Titu – Laurențiu Costache.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite