ACTUALITATE
Comisia Europeană pregăteşte schimbări în evaluarea investiţiilor prin politica de coeziune

Comisarul european pentru politică regională, Corina Creţu, a participat, joi – 20 iunie, la cea de-a 8-a Conferinţă în domeniul evaluării politicii de coeziune a Uniunii Europene. Evenimentul a fost organizat la Bucureşti şi a permis schimbul de bune practici şi discuţii despre instrumentele tehnologice ce pot sprijini cel mai bine evaluarea investițiilor prin politica de coeziune – informează Centrul Europe Direct Târgovişte.
„Avem dovezi clare că, de-a lungul timpului, cultura și tradiția procesului de evaluare în domeniul politicii de coeziune au mărit impactul acestei politici și, mai mult decât atât, au inspirat accentul pus pe performanțe în numeroase politici publice naționale. Acest lucru reprezintă o nouă poveste de succes cu care ne putem mândri în domeniul politicii de coeziune.
La conferință, vom discuta despre cum putem perfecționa în continuare metodele de evaluare, pentru a obține rezultate și mai bune în cadrul următorului buget UE pe termen lung. Este de datoria noastră să facem acest lucru, în beneficiul tuturor cetățenilor europeni”, a declarat comisarul Corina Crețu înaintea conferinței.
Îmbunătățirea modului în care investițiile prin politica de coeziune sunt evaluate se înscrie în obiectivul Comisiei de a avea o mai bună reglementare, bazată pe dovezi și un proces transparent, precum și pe implicarea de-a lungul întregului proces a cetățenilor și părților interesate: mediu de afaceri, administrații publice și cercetători.
ACTUALITATE
Polițiștii din Pitești, acuzați că au omorât un bărbat când îl imobilizau. VIDEO

Un bărbat, în vârstă de 63 de ani, a intrat în stop cardio-respirator și a murit la puțin timp după ce a fost imobilizat de polițiștii din Pitești.
Potrivit unor martori, acesta a refuzat să iasă dintr-un local în bucătăria căruia izbucnise un incendiu, astfel că oamenii legii l-au luat pe sus și l-au scos afară.
Apoi, bărbatul se tot apropia de zona de intervenție, moment în care polițiștii l-au pus la pământ, ba chiar s-au urcat peste el.
VIDEO – Momentul încătușării
ACTUALITATE
Prima doză de vaccin anti-COVID în străinătate, rapelul în România?

Românii care au primit prima doză de vaccin anti-COVID în străinătate pot efectua rapelul în țară – a decis Comitetul Național de Coordonare. Aceeași regulă se aplică și cetățenilor străini cu drept de ședere în România.
În acest sens, persoanele în cauză trebuie să contacteze reprezentanții centrului de vaccinare ales, de preferat cu cel puțin 72 de ore înainte de data la care ar trebui să li se administreze rapelul.
Apoi, trebuie să se prezinte la vaccinarea cu a doua doză având asupra lor actul de identitate care să ateste legalitatea șederii în România și să facă dovada efectuării primei doze de vaccin, prin prezentarea adeverinței de vaccinare.
După administrarea vaccinului, datele sunt introduse în Registrul Electronic Național al Vaccinărilor (RENV), iar pe adeverința de vaccinare se vor completa olograf informațiile privind imunizarea, inclusiv documentele doveditoare.
-
Dâmboviţaacum o săptămână
Un bărbat a fost strivit între două betoniere, într-o gospodărie din Voinești
-
ACTUALITATEacum 5 zile
Atentie! Programul transportului public în Târgoviște și zonele limitrofe a fost modificat
-
Dâmboviţaacum 4 zile
Violată în pădurea Dragodana de un bărbat cunoscut pe Facebook!
-
Dâmboviţaacum o săptămână
Accident în centrul Târgoviştei. Doi tineri au ajuns la spital
-
Dâmboviţaacum 4 zile
Biserica a strâns 65.500 de lei pentru tratamentul tânărului tată Răducu Florea
-
ACTUALITATEacum 3 zile
Șef nou la Serviciul Ordine Publică din cadrul Poliției Dâmboviţa
-
ACTUALITATEacum 5 zile
Doi copii de 13 ani, dați dispăruți în județul Dâmbovița
-
Dâmboviţaacum o săptămână
Urmărire ca-n filme la Conțești. Conducea cu 182 km/oră în localitate