Connect with us

SOCIAL

Canicula persistă! Sfaturi care te ajută să previi evenimentele neplăcute

Publicat

pe

FOTO ARHIVĂ (Sursa: https://all4romania.eu)

Meteorologii anunţă că valul de căldură va persista şi se va intensifica în următoarele zile, în toate zonele de câmpie și de podiș, unde disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unităţi.

Temperaturile maxime, cu mult mai mari decât mediile climatologice specifice perioadei, se vor situa frecvent între 33 și 36 de grade, mai ridicate până spre 37…38 de grade. Pe arii restrânse, nopţile vor fi tropicale (temperaturi minime ce nu vor coborî sub 20 de grade).

Pentru prevenirea evenimentelor neplăcute cauzate de caniculă, ISU Argeş le recomandă românilor să ţină cont de următoarele sfaturi:
– Deplasările sunt recomandate în primele ore ale dimineții sau seara, pe cât posibil prin zone umbrite, alternând deplasarea cu repausul, în spații dotate cu aer condiționat (magazine, spații publice);

– Evitați aglomerațiile, expunerea la soare, efortul fizic intens între orele 11.00 – 18.00;

– Purtați haine lejere, subțiri, deschise la culoare, pălării și ochelari de soare;

– Beți 1,5 – 2 litri de lichide pe zi, nu prea reci, apă, sucuri naturale din fructe și ceaiuri călduțe (soc, mușețel, urzici); evitați consumul băuturilor alcoolice sau al celor cu cafeină sau zahăr (carbogazoase);

– Mâncați fructe și legume (pepene, prune, roșii) sau iaurt (echivalentul uni pahar cu apă); mâncați echilibrat și variat insistând pe produsele cu valoare calorică mică;

– Evitați băuturile ce conțin cafeină (cafea, ceai, cola) sau zahăr (sucurile carbogazoase) în cantitate mare;

– Evitați alimentele cu un conținut sporit de grăsimi, în special de origine animală;

– Nu consumați alcool – vă deshidratează și vă transformă într-o potențială victimă a caniculei;

– Mențineți legătura cu persoanele în vârstă (rude, vecini, persoane cu dizabilități), interesâdu-vă de starea de sănătate a acestora și oferiți-le asistență ori de câte ori au nevoie;

– Cereți sfatul medicului de familie la cel mai mic semn de suferință, manifestat de dumneavoastră sau copilul dumneavoastră;

– Persoanele care suferă de diferite afecțiuni își vor continua tratamentul, conform indicațiilor medicului. Este foarte util ca în perioada caniculară să se consulte medicul curant, în vederea adaptării schemei terapeutice la condițiile existente;

– Pentru ameliorarea condițiilor la locul de muncă se va reduce intensitatea și ritmul activităților fizice, se va alterna efortul dinamic cu cel static și alternarea perioadelor de lucru cu perioadele de repaus, în locuri umbrite ori ventilate corespunzător.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Argeș

Accident rutier urmat de incendiu. În mașini se aflau doi copii și trei adulți. VIDEO

Publicat

pe

Accident rutier, astăzi – 25 iunie 2026, în comuna Stâlpeni, județul Argeș – sat Rădești. A fost vorba despre o coliziune între două autoturisme, în care se aflau cinci persoane, dintre care doi copii.

După impact, una dintre mașini a luat foc. Potrivit ISU Argeș, un adult a vrut nevoie de îngrijiri medicale, însă a refuzat transportul la spital.

La fața locului au acționat pompierii, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean.

VIDEO

Cititi mai mult

Argeș

Casă de 400 mp, distrusă de foc în Berevoiești

Publicat

pe

Neglijența, neatenția, instalațiile electrice sau termice improvizate pot conduce la producerea unor incendii devastatoare, în urma cărora oamenii își pierd agoniseala de-o viață. Așa s-a întâmplat noaptea trecută în comuna Berevoiești, județul Argeș.

O casă a fost cuprinsă de flăcări, iar alte imobile din apropiere au fost în pericol de a fi și ele „mușcate” de foc. La fața locului au intervenit pompierii de la ISU Argeș, cu trei autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD.

Locuința, pe o suprafață de aproximativ 400 mp, a fost distrusă de incendiu. Flăcările s-au extins și la o anexă gospodărească a unui imobil învecinat, pe o suprafață de aproximativ 32 mp. În cele din urmă, cu eforturi deosebite, incendiul a fost lichidat de militari.

Din fericire, în urma nedoritului eveniment, nu au fost înregistrate victime. Cauza probabilă care a condus la producerea acestui incendiu devastator a fost un scurtcircuit la rețeaua electrică.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite