ACTUALITATE
Silviu Iosif, eroul din Găești care și-a dat viața pentru a salva doi copii!
Tânărul care a murit înecat, sâmbătă – 31 august 2019, în stațiunea Olimp, salvând viețile a doi copii, este din Găești, județul Dâmbovița. Silviu Iosif era căsătorit și avea doi copii. Bărbatul a murit sub privirile soției. Dumnezeu să-l odihnească în pace pe acest erou!
Silviu era membru al Pro România și participa la Tabăra de Vară organizată de partid. Urmare acestei tragedii, Victor Ponta a anulat toate acțiunile de la malul mării. De asemenea, senatorul Adrian Țuțuianu a contramandat conferința de presă programată pentru duminică, 1 septembrie, la sediul Pro România Dâmbovița.

„Suntem toti socati si devastati din cauza tragediei care a avut loc azi la Olimp / suntem alaturi de familia si prietenii colegului nostru cu adevarat erou – care azi si-a sacrificat viata pentru a salva doi copii (nu erau copiii sai nici macar nu ii cunostea – pur si simplu i-a vazut in pericol si, alaturi de Octavian , un alt coleg al nostru la fel de curajos, le-a sarit in ajutor)!
Am anulat imediat toate evenimentele pe care le mai aveam programate in cadrul Scolii de Vara a tinerilor ProRomania / ne dorim ca Dumnezeu sa il primeasca pe colegul nostru erou – si noi toti sa invatam ce este bun din sacrificiul lui! Dumnezeu sa il odihneasca”, a scris Victor Ponta pe pagina sa de Facebook.
ACTUALITATE
Cristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița

În perioada în care a activat la conducerea CJAS Dâmbovița, Cristina Sima a schimbat total modul de comunicare instituțională și, cel mai important, cu cetățenii și cu entitățile cu care Casa de Asigurări are relații de colaborare permanentă.
După o perioadă de interimat, în care în fruntea instituției s-au aflat mai mulți profesioniști din cadrul instituției, Cristina Sima revine la conducerea CJAS Dâmbovița începând cu data de 1 iulie 2026 pentru un mandat de patru ani, după ce a câștigat concursul pentru ocuparea acestei poziții profesionale organizat de Casa Națională de Asigurări de Sănătate.
O felicităm pentru această reușită și îi dorim spor și putere de muncă. Pentru Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Dâmbovița, pentru cetățenii acestui județ este un mare câștig.
ACTUALITATE
„Ziua iei” va fi sărbătorită la Casa de Cultură Titu

Locuitorii din orașul Titu, județul Dâmbovița, sunt invitați, mâine – 24 iunie 2026, de la ora 17:30, să celebreze împreună „Ziua universală a iei” la Casa de Cultură, unde va o organizat un eveniment dedicat valorilor și tradițiilor autentice românești.
Programul include activități culturale pentru toate vârstele:
- Film documentar despre ie
- Dansuri populare
- Muzică populară
- Ateliere de cusut și colorat
- Expoziție de ștergare, ii și costume populare
Dâmboviţaacum o săptămână62 de descinderi într-un caz de furt de produse petroliere
ACTUALITATEacum 4 zileTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Dâmboviţaacum o săptămânăPrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
ACTUALITATEacum o săptămânăAgricultura românească, în pericol. Semnal de alarmă tras de reprezentanții Cooperativei Caprirom Sud Muntenia
Dâmboviţaacum 4 zileTârgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital
Dâmboviţaacum o săptămână24 de șoferi de autocisterne petroliere, reținuți de polițiștii dâmbovițeni
ACTUALITATEacum o săptămânăModalitățile de plată a facturilor către Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița
ACTUALITATEacum o săptămână„Vara campionilor”, maraton cultural, artistic și sportiv la Gura Ocniței!
























Matei
2 septembrie 2019 at 15:23
Ar merita macar o decoratie post-mortem. Daca era ofiter la ISU ar fi fost inaintat in grad post-mortem iar familia sa ar fi beneficiat de posibilitatea accederii intr-un post la MAI sau la scolile acestui minister (pentru copii sai). Cu ce e mai putin pretioasa fapta sa comparativ cu a unui salvator profesionist?