Connect with us

Dâmboviţa

Caravana „Vrem respect” a Partidei Romilor a ajuns la Ungureni-Dragomireşti

Publicat

pe

Campania „Vrem respect”, inițiată de Partida Romilor PRO Europa, continuă în judeţul Dâmbovița. Președintele Partida Romilor Dâmboviţa, Tudorică Răducanu, împreună cu membrii echipei de conducere şi cu mai mulţi tineri din organizație, se află de ieri în comuna Dragomirești, satul Ungureni, unde există o comunitate de romi puternică. Tudorică Răducanu a dialogat cu cetățenii pe teme de educație, cultură, sănătate, dar și despre alte probleme ce țin de viaţa de zi cu zi, precum colaborarea cu administrația locala şi cu celelalte autorități ale statului.

CITEŞTE ŞI: Vrem respect, campanie de identificare a problemelor din comunităţile de romi!

Liderul Partidei Romilor Dâmboviţa a mers chiar și la sediul Primăriei Dragomirești, unde a purtat un dialog cu edilul Dragoș Vladulescu. Problemele abordate în discuție au fost legate de nevoile romilor care trăiesc pe teritoriul comunei, de implicarea și rolul pe care aceștia îl au în comunitate, de modul în care reprezentanții administrației publice locale îi sprijină în satisfacerea anumitor doleanțe etc.

Ca și la Băleni, reprezentanții Partidei Romilor PRO Europa vor zăbovi la Ungureni de Dragomirești pe parcursul a trei zile. În această perioadă, vor merge din poartă în poartă, din casă în casă, consecvenți în a susține dialogul de la om la om, cel mai util pentru aflarea tuturor problemelor familiilor de romi din localitate.

Alături de președintele filialei Dâmbovița a Partidei Romilor – Tudorică Răducanu, se află coordonatorul regional Andrei Ionescu.

„Continuăm acțiunile noastre lansate sub egida «Vrem respect», care au rolul de a arata membrilor tuturor comunităților de romi din județ că nu sunt singuri, că îi sprijinim și că vom interveni ori de câte ori este nevoie pentru a-i ajuta în rezolvarea problemelor ce țin de integrare, de educație, sănătate, cultură, de viaţă în general.

Am avut la Dragomirești un dialog constructiv, deschis, cu primarul comunei, Dragoș Vladulescu, care ne-a asigurat că se va implica în rezolvarea tuturor problemelor care apar în comunitatea romilor din localitate. L-am asigurat de tot sprijinul nostru, al celor din Partida Romilor, ori de câte ori are nevoie. Vom media, dacă situația o va impune, toate problemele ce pot să apară între autoritatea publică și membrii comunității noastre.

Vrem să fim, prin liderii noștri locali, un sprijin pentru membrii comunității noastre, un sprijin pentru reprezentanții administrației publice”, ne-a declarat Tudorică Răducanu – președintele Partidei Romilor PRO Europa Dâmbovița.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Dâmboviţa

Deputat Aurelian Cotinescu: Armata Română este dotată și bine instruită

Publicat

pe

Deputatul PNL Aurelian Cotinescu a vizitat, cu satisfacție, expoziția internațională de armament organizată la București sub titulatura „Black Sea Defense & Aerospace – BSDA Exhibition & Conference”. Consideră parlamentarul liberal că România are o armată dotată și bine instruită. Ca dovadă stă participarea de-a lungul anilor a celor peste 30.000 de militari români pe teatrele de operații din Afganistan, Irak, Africa și Balcanii de Vest.

Cu regret, deputatul Aurelian Cotinescu spune însă că există forțe de influență care nu își doresc ca România să devină, după Polonia, a doua mare putere militară de pe Flancul Estic al NATO. Tocmai de aceea, nu trebuie să ne lăsăm pe tânjeală, investițiile în domeniul apărării trebuie continuate fără ezitare. Prezintă deputatul liberal o serie de rezultate obținute pe linia înzestrării de Armata Română la mai multe capitole.

La aeronave de luptă F-16, au fost modernizate peste 50 de unități. F-35 pentru trecerea la generația a V-a; în curând va fi gata prima escadrilă.

La Sisteme Patriot, HIMARS și SHORAD/VSHORAD pentru apărare antiaeriană și lovituri de precizie la mare distanță, au sosit deja sau sunt în curs de livrare.

La Transportoare și vehicule blindate. Piranha V, câteva sute livrate din producție românească.Vehicule blindate 4×4 Cobra II, câteva sute livrate. Urmează ca aceste vehicule militare să fie fabricate și în România, la Mediaș.

De asemenea, vehiculul blindat 4×4 Vlah va fi fabricat la Moreni, în județul Dâmbovița. Viitoarele mașini de luptă ale infanteriei, inclusiv cu producție și integrare în România, la Mediaș , MLI cu tun de 30 mm.

La capitolul tancuri și artilerie, vorbim de Abrams SEPv3, în curând, va fi format primul batalion.

Obuziere moderne K9 Thunder, aflate în curs de livrare și integrare operațională, fabricate și în România, la Petrești, Dâmbovița.

Marina militară va dispune de rachete de coastă NSM (Naval Strike Missile).

Programul de modernizare a navelor de luptă continuă. O corvetă nouă va fi livrabilă anul acesta.Noi capabilități navale pentru securitatea Mării Negre, astfel 4 nave vor fi construite pe șantierul de la Mangalia.

Drone Bayraktar, Watchkeeper X și dezvoltarea capacităților ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance), fabricate parțial în România, cu soft integrat românesc.

Aeronave C-130 Hercules și C-27J Spartan pentru transport militar și logistică strategică.

Program nou pentru elicoptere multirol și de atac, inclusiv H215M/H225M Airbus, pentru înlocuirea treptată a flotei Puma.

Camioanele Iveco cu un total final de peste 2500 de unități, fabricate la Petrești, în județul Dâmbovița.

„Avem programe pentru armament individual NATO modern, pușcă de asalt, pistol, optică, termoviziune și echipamente C4ISR, destinate creșterii capacității de luptă a infanteriei, fabricate la Cugir și Sadu. S-au făcut investiții în producția națională de muniții, simulatoare de instruire, drone și tehnologii integrate în industria românească de apărare”, a spus deputatul PNL Aurelian Cotinescu.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Dâmboviţa

Colegiul Economic „Ion Ghica” Târgoviște oferă viitorilor absolvenți vizite ghidate de orientare la universități

Publicat

pe

45 de elevi din clasele a 12-a, selectați în cadrul proiectului pilot PNRR e:53 ”COLEGIUL ECONOMIC ION GHICA – Angajament pentru performanță în educație”, însoțiți de cadrele didactice Dumitrache Monica și Claudia Ilinca, au vizitat, joi – 14 mai 2026, Facultatea de Antreprenoriat, Ingineria și Managementul Afacerilor din cadrul Universității Politehnice București.

A fost o zi în care viitorii absolvenți s-au simțit valorizați, au aflat ultimele detalii legate de oferta educațională din acest an și de modul în care pot face admiterea anticipată. Toate informațiile le-au fost oferite chiar de către doamna prodecan, conf. dr. ing. Cristina Petronela Simion, căreia îi mulțumim pentru disponibilitate și profesionalism!

În vizita prin campusul universitar, elevii noștri au avut oportunitatea de a participa la un amplu eveniment organizat de către Politehnica: INTERNATIONAL Fest, un festival dedicat studiilor de inginerie în limbi străine, ce sărbătorește uniunea educațională prin diversitate culturală, promovează schimburi interculturale și parteneriate internaționale. Elevii au fost entuziasmați și captivați de roboțeii prezenți la expoziția tehnologică, de parada drapelurilor internaționale și de multitudinea de concursuri și joculețe la care au luat parte. Efervescența acestui eveniment le-a creat sentimentul plăcut de a se simți studenți pentru o zi și de a-și face planuri mărețe de viitor!

Avem încredere în voi, dragi viitori absolvenți ai Colegiului Economic „Ion Ghica” și vă dorim mult succes la examenele care se apropie cu pași repezi!

O activitate similară a avut loc și luni, 11 mai 2026, la ASE București.

A consemnat,
Prof. Mădălina Zamfir

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite