Ialomiţa
Pompierii te învață cum să acționezi atunci când vezi că o persoană se îneacă

În perioada următoare, se anunță temperaturi ridicate, ceea ce înseamnă că tot mai mulți oameni vor alege să-și petreacă timpul liber în apropierea cursurilor de apă și să se îmbăieze, fapt care poate conduce la adevărate tragedii, în cazul nerespectării măsurilor minime preventive.
În scopul preîntâmpinării unor evenimente ce se pot solda cu pierderi de vieţi omeneşti, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița face următoarele precizări:
Înecul este o variantă a asfixiei, cauzată de umplerea căilor respiratorii cu apă sau alt lichid. Pentru acordarea ajutorului, salvatorul are la dispoziţie cel mult 4-5 minute. Caracteristica cheie în producerea înecului este instalarea stopului cardiac.
Tratamentul unei victime prin înec presupune patru etape distincte:
– salvarea din apă;
– suportul vital de bază;
– suportul vital avansat;
– îngrijirea post-resuscitare.
Salvarea din apă
Când vedeți o persoană care se luptă în apă, primul impuls este să săriți. Această acțiune poate să nu aibă succes și să vă pună viața în pericol.
Întinde-i mâna și trage-l
Folosiți orice obiect de care se poate prinde persoana din apă. Dacă victima este aproape de mal, o creangă, o prăjină sau o văslă pot fi îndeajuns de lungi. Folosiți-le.
Aruncă-i și trage-l
Într-o piscină sau pe o plajă amenajată ar putea exista un colac de salvare sau o baliză. Dacă nu există așa ceva, improvizați. Aruncați orice plutește: o frânghie, un obiect de plastic sau o anvelopă, chiar roata de rezervă de la o mașină. Gândiți-vă înainte de a acționa.
Vâslește
Dacă există în apropiere o barcă sau o canoe, folosiț-o dacă știți să o manevrați. Protejați-vă cu o vestă de salvare.
Intră în apă
Dacă s-au epuizat toate posibilitățile de salvare, intrați în apă, doar dacă sunteți un bun înotător, antrenat în tehnicile de prim ajutor. În caz contrar s-ar putea să fie nevoie de salvarea a două persoane.
Primul ajutor
Dacă sunteți în situația de a salva o persoană din apă, prima voastră grijă trebuie să fie siguranța salvatorului apoi scoaterea cât mai rapidă a victimei din apă. Urmează evaluarea funcțiilor vitale și stabilizarea coloanei vertebrale cervicale. Întoarceți cu fața în sus pacientul. Țineți capul victimei în poziție neutră. Folosiți o tehnică sigură pentru a deschide căile aeriene. Priviți, ascultați și simțiți dacă există respirație. Dacă pacientul nu respiră, porniți resuscitarea cardio-pulmonară. Primul și cel mai important tratament al victimei înecate este reducera hipoxiei.
Pentru prevenirea riscurilor de înec, I.S.U.Ialomița recomandă:
– scăldatul să se facă doar în locurile special amenajate în acest sens;
– nu vă scăldaţi în râuri, lacuri, canale de irigaţii sau de fugă ale râurilor sau alte cursuri de apă unde malurile sunt abrupte, curenţii sunt foarte puternici, albiile nămoloase sau pline cu plante, pietre, crengi şi trunchiuri de copaci;
– nu intrați în apă după expunere îndelungată la soare ori după ce ați consumat alcool;
– dacă nu ştiţi să înotaţi foarte bine, nu vă aventuraţi în locuri periculoase, nesupravegheate; folosiţi în acest scop doar bazinele special amenajate şi supravegheate de personal calificat;
– se vor respecta întotdeauna recomandările administratorului locului de agrement şi se va folosi întotdeauna echipamentul de protecţie furnizat de acesta;
– le recomandam părinţilor să-şi supravegheze atent copii şi să nu-i lase niciodată singuri în apa;
– este indicat ca autorităţile publice locale şi operatorii economici care administrează sau au pe raza teritorială cursuri de apă ori alte suprafeţe de apă care pot prezenta pericol de înec, să identifice aceste locuri şi să semnaleze acest pericol prin instalarea unor panouri de avertizare.
Ialomiţa
În pericol de moarte din cauza unei neglijențe. Mulți români procedează la fel!

O femeie în vârstă de 80 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, județul Ialomița, a fost astăzi în pericol de moarte din cauza unei neglijențe: o lumânare aprinsă lăsată nesupravegheată, de la care a luat foc locuința.
La sosirea echipajelor de pompieri, incendiul de manifesta violent, pe o suprafață de aproximativ 120 mp. Bătrâna a fost găsită conștientă, cu arsuri la nivelul feței și al mâinilor. După ce a primit primul ajutor, victima a fost transportată la Spitalul Orășenesc Țăndărei.
Au ars elemente de mobilier și articole de îmbrăcăminte și au fost deteriorate interiorul unor camere ale locuinței și anexa gospodărească.
În acest context, ISU Ialomița vine cu câteva sfaturi:
– amplasați întotdeauna lumânările sau candelele pe o suprafață netedă rezistentă la căldură;
– nu vă aplecați asupra lumânărilor sau candelelor, s-ar putea să vă ia foc părul sau hainele;
– nu amplasați lumânările sau candelele aprinse foarte aproape de tot ceea ce se poate aprinde ușor (mobilier, perdele, ziare);
– nu lăsați lumânările sau candelele aprinse dacă trebuie să părăsiți locuința;
– asigurați-vă că lumânarea sau candela stă vertical și este fixată într-un suport special, astfel încât să nu cadă.
ACTUALITATE
Doi bărbați au murit împușcați pe străzile din Urziceni. A fost bătălie între două clanuri

Război în toată regula între membrii a două clanuri de romi, ieri, în jurul orei 17:00, în municipiul Urziceni, județul Ialomița. Scenele sângeroase s-au consumat pe străzile orașului. Au participat circa 50 de persoane. Beligeranții au folosit tot ce le-a picat în mână, inclusiv bâte și corpuri contondente. Deși au fost transportați de urgență la spital, din păcate, doi bărbați au decedat în urma unor răni produse se pare prin împușcare. Alți indivizi implicați în măcel au ajuns la spitale din București și Urziceni.
La fața locului au fost trimise mai multe echipe operative de ordine publică, rutieră și investigații criminale. Din informațiile date publicității de Poliția Urziceni a reieșit faptul că mai mulți membri ai unei familii de romi din Puchenii Mari, județul Prahova, s-au deplasat în municipiului Urziceni, unde au tăbărât pe o altă familie. Se pare că cei care au folosit arme de foc au fugit , fiind acum căutați de polițiști. Oamenii legii au instituit filtre pe șoselele din județele Prahova, Ialomița, Călărași și în București.
Reprezentanții Sindicatului polițiștilor „Europol” au postat pe pagina de Facebook un text în care atrag atenția conducerii Ministerului de Interne despre pericolul care îl reprezintă pentru societate lipsa unei scheme de personal continue și retribuită satisfăcător în poliție.
50 de agresori și doar 2 polițiști de ordine publică în serviciu
„Astăzi e sâmbătă, zi de repaus. Guvernul a hotărât că nu este nevoie de polițiști în zilele de weekend și de sărbători legale. Predoiu și Despescu ne-au spus cǎ nu au putut face nimic în această privință. Unul este ministru de interne și viceprim-ministru în Guvern, iar celălalt este bănuit că ar fi chiar cel care a propus economia la buget prin neplata orelor lucrate sâmbătă, duminică și în sărbători legale, ca să dea bine în fața oamenilor politici care îl girează pe funcția de secretar de stat.
În fine, vă lăsăm pe voi să descifrați imaginile:
• Acțiunea are loc în județul Ialomița.
• Conflictul a izbucnit între două familii de rromi (nu este permis să spunem „țigani”).
• Luptele s-au purtat pe străzile din Urziceni, cum altfel decât în mijlocul comunității.
• S-au folosit arme albe, dar și arme posibil letale de tip „shotgun”.
• La spital sunt zeci de răniți.
• Doi bărbați care au luat parte la conflict au decedat între timp.
• În acest moment, în incinta spitalului se află aproape 100 de apropiați ai celor care au participat la conflict, vorbesc liniștiți despre cursul valutar.
Ceea ce s-a întâmplat în Ialomița demonstrează că Despescu are dreptate. Nu avem nevoie de polițiști planificați în serviciu în weekenduri și sărbători legale, sau cel puțin nu vrem din aceia care vor să fie plătiți. În Urziceni, la momentul conflictului, erau 2 polițiști de ordine publică în serviciu. Agresorii erau vreo 50. Cel puțin doi dintre ei având asupra lor arme letale. Noapte bunǎ, România” , au scris sindicaliștii „Europol” pe pagina lor de Facebook.
-
ACTUALITATEacum o săptămână
CAS Dâmbovița a rămas fără patru profesioniști, după o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție
-
ACTUALITATEacum 7 zile
Anunț important pentru furnizorii de servicii medicale în contract cu Casa de Sănătate
-
ACTUALITATEacum 3 zile
Marea țepuire a pădurilor României: Ministrul Fechet vrea să distrugă Romsilva ca să o predea mafiei lemnului?
-
Dâmboviţaacum o săptămână
Haideți să ajutăm, oameni buni! Două familii au rămas pe drumuri de la un scurtcircuit!
-
ACTUALITATEacum 2 zile
Preotul profesor Alin Marian Pleșa este noul director al Seminarului Teologic din Târgoviște
-
Prahovaacum o săptămână
Femeie lovită de tren în Gara Ploiești Sud. A fost găsită cu amputație la picioare
-
Giurgiuacum 2 zile
Tamponare violentă în Giurgiu. Trei persoane au ajuns la spital
-
ACTUALITATEacum 5 zile
Doi bărbați au murit împușcați pe străzile din Urziceni. A fost bătălie între două clanuri