Connect with us

Argeș

Fată de 16 ani, prinsă de jandarmi cu două cuțite și un pumnal în curtea unui liceu

Publicat

pe

Sursa foto: IJJ Argeș

Jandarmii din Argeș au intervenit ieri pentru îndepărtarea mai multor tineri din curtea Liceului Tehnologic Dacia Pitești, la solicitarea conducerii unității de învățământ. Cei în cauză, doi băieți și o fată, cu au fost legitimați și supuși unui control corporal sumar, ocazie cu care asupra adolescentei de 16 ani, au fost găsite două cuțite, de 21 și 25 cm lungime, și un pumnal tip box.

Sursa foto: IJJ Argeș

„Pe numele fetei au fost întocmite actele de sesizare a organelor de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ”Deținere de obiecte interzise” conform art. 372 Cod Penal, care împreună cu obiectele găsite au fost predate lucrătorilor Secției 3 Poliție pentru continuarea cercetărilor.

De asemenea toți trei au fost sancționați contravențional cu amenzi în valoare de 1500 de lei pentru pătrunderea fără drept în incinta unității de învățământ și cu avertismente pentru constituirea de grup în scopul comiterii faptelor antisociale”, se precizează într-un comunicat remis de IJJ Argeș.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Argeș

Tânără din Pitești arestată preventiv pentru comportament agresiv. A sărit să bată șoferul unui autobuz!

Publicat

pe

Foto cu caracter ilustrativ

Se mai întâmplă și din astea! O tânără de 28 de ani din Pitești a fost arestată preventiv pentru comportament agresiv și utilizarea unui spray iritant-lacrimogen în mijloace de transport în comun.

Femeia, în seara zilei de 27 mai 2026, a provocat scandal într-un mijloc de transport în comun din Pitești. În momentul când șoferul autovehiculului i-a atras atenția asupra comportamentului afișat, supărată, tânăra l-a agresat și a folosit împotriva lui și un spray iritant lacrimogen.

Din verificările efectuate de polițiști a rezultat că agresoarea ar fi avut un comportament similar și într-un alt autobuz care circula prin municipiul Pitești.

În cursul zilei de ieri, 28 mai, tânăra femeie a fost prezentată în fața magistraților de la Judecătoria Pitești, care au emis pe numele acesteia un mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile. Cercetările sunt coordonate de un procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Pitești.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Argeș

Omule, nu fii nepăsător! Haide să o ajutăm pe Rebeca să lupte cu boala!

Publicat

pe

Toate concertele Filarmonicii Pitești până la sfârșitul stagiunii actuale vor avea caracter umanitar, cu scopul de a contribui la salvarea vieții Rebecăi Nicoleta Barcaru, o adolescentă în vârstă de 15 ani, care a fost diagnosticată, în luna martie, în urma unei dureri în gât, cu limfom Hodkin. Filarmonica Pitești se alătură astfel suferinței unei mame, care-și strigă durerea și vrea să-și salveze fiica.

Limfomul Hodgkin este un cancer al sistemului limfatic, celulele înmulțindu-se anormal și răspândindu-se în tot organismul ducând la scăderea sistemului imunitar.

După diagnosticare, pe tru Rebeca, au urmat zile de spitalizare, chimioterapie atât în țară, cât și peste hotare. Acum este internată, împreună cu mama ei, la Hospital Infantil Universitario Niño Jesús din Madrid. Adolescenta are o soră geamănă și un frate în vârstă de doi ani care o așteaptă acasă.

Cei care doresc să o ajute pot dona în urna din foaierul Filarmonicii Pitești sau în conturile:
Titular: Carmen Marina Barcaru
IBAN: RO51INGB0000999914835076
Euro IBAN: RO37INGB0000999919406065
Revolut: @carmenbt8k
BIZUM 643749512

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite