SOCIAL
Grav accident rutier în Teleorman. Doi bărbați au ajuns la spital
Astăzi, s-a produs, pe teritoriul localității Piatra, din județul Teleorman, un grav accident de circulație, în care au fost implicate două autoturisme. Pentru gestionarea acestui eveniment și salvarea persoanelor rănite, la fața locului s-au deplasat două echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului de Pompieri din Zimnicea, cu o ambulanță SMURD și o autospecială de descarcerare, precum și un echipaj medical de la Serviciul de Ambulanță Teleorman.
„În urma accidentului, doi bărbați, de 24 și 35 de ani, conștienți și cooperanți, cu multiple traumatisme, au fost preluați de echipajele medicale și transportate la Spitalul Județean din municipiul Alexandria.

Victima de 35 de ani a fost găsită încarcerată la sosirea echipajelor de pompieri, eliberarea acesteia realizându-se rapid cu accesoriile din dotarea autospecialei de descarcerare.
După preluarea celor două persoane rănite, pompierii zimniceni au continuat misiunea pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor, dar și pentru îndepărtarea resturilor de caroserie de pe carosabil, astfel încât traficul rutier să se desfășoare în condiții de siguranță”, se precizează într-un comunicat transmis presei de ISU Teleorman.

SOCIAL
Trei tâlhari reținuți de polițiștii din Teleorman

Trei bărbați au fost reținuți ieri, 7 iunie 2026, pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată. Indivizii respectivi, în noaptea de 6 iunie, purtând cagule pe cap și înarmați cu arme albe, au intrat în casa unui cetățean din comuna Beciu și sub amenințarea cu cuțitele i-au cerut să le dea toți banii pe care îi are în locuință și bunurile de valoare.
Polițiștii de la Secția Rurală din Lunca, sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Turnu Măgurele, au declanșat imediat cercetările. Tâlharii au fost depistați rapid. Ba mai mult, în urma perchezițiilor efectuate la domiciliile acestora din comuna Sprâncenata, județul Olt, oamenii legii au reușit să recupereze o parte din bunurile sustrase și să le redea păgubitului.
Argeș
Tânără de 19 ani, agresată sexual pe stradă, ziua, într-un loc public

Un bărbat de 56 de nu, din Țițești , județul Argeș, a fost reținut de polițiști pentru săvârșirea infracțiunii de agresiune sexuală.
Cel în cauză, în dimineața zilei de 29 mai 2026, în jurul orei 08:30, a sărutat pe obraz și a mângâiat pe spate, cu forța, o tânără de 19 ani, pe o stradă din Mioveni, într-un loc public.
Cercetările continuă sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Pitești pentru stabilirea întregii activități infracționale și a tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită.
SOCIALacum o săptămânăArme scoase la vânzare în oborul săptămânal. Polițiștii au reținut două femei și un bărbat
ACTUALITATEacum 5 zileProgram integral Zilele județului Dâmbovița, 4-7 iunie 2026
ACTUALITATEacum 5 zileTârgoviște. A fost redeschis ștrandul de la Complexul de Natație. Program și tarife aici!
ACTUALITATEacum o săptămânăSuper program pentru copii, de 1 iunie 2026, în Parcul Orășenesc Titu
ACTUALITATEacum o săptămânăGura Șuții. Competiție intercomunală de fotbal „Cupa Trandafirilor – GAL Valea Mătăsarului”, ediția I
Dâmboviţaacum o săptămânăPlanul Roșu de Intervenție, activat în urma unui accident produs în Cornești
ACTUALITATEacum o săptămânăGăești: Cadouri de 1 iunie pentru toți copiii de la grădinițele din oraș
Dâmboviţaacum 4 zileTrei răniți într-un accident rutier în comuna Răzvad, județul Dâmbovița























