Connect with us

ACTUALITATE

La mulți ani, Înaltpreasfinția voastră!

Publicat

pe

Cel mai mare dar al vieții noastre, timpul, reprezintă marele ajutor al Divinei Providențe prin intermediul căruia ne împlinim destinul spre care am fost chemați. Sunt unii oameni care au o neostoită dorință de a crea, de a folosi timpul în așa fel încât, asemenea patriarhilor biblici, au clădit o adevărată cultură a credinției și o civilizație a spiritului, acolo pe unde au trecut. De ei ne aducem aminte, mai ales cu prilejul marilor aniversări ale vieții lor, ori a evenimentelor ce le-au marcat viața, rememorând istoria glorioasă și pilduitoare a viețuirii lor.

Dacă este 5 ianuarie, cu siguranță, pentru noi, clerul și credincioșii din Eparhia noastră, pentru misiunea Ortodoxiei românești și universale și pentru Cetatea marilor voievozi munteni, este aniversarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolitul Nifon, de numele căruia se leagă reafirmarea puterii culturale a Târgoviștei, în țară și în lume. Nu mai este pentru nimeni un secret faptul că numele Mitropolitului nostru, cunoscut în întreg mapamondul creștin, a adus un imens câștig de imagine orașului și județului nostru, alături de alte ilustre personalități sau evenimente locale.

Când spui Târgoviște te gândești la Turnul Chindiei, la tipar, la voievozi, la școala prozatorilor dar și la Ierarhul Nifon. Și nu exagerez deloc, o simplă căutare pe Google vă va descoperi acest adevăr, la numai o apăsare de taste. Vă veți întreba oare, poate cei aparținând tinerelor generații, ce e așa de special la Înaltpreasfinția Sa?

Cu multă iubire și cu dorința de a duce mai departe faima orașului și a numelui Ierarhului nostru vă voi aminti numai câteva repere. Majoritatea preoților din Eparhia noastră au fost hirotoniți de către Înaltpreasfinția Sa și, cu siguranță, i-au fost studenți la cursurile de licență și de master. Numeroasele biserici noi ridicate sau reparate, ori mânăstiri resturate sau nou înființate se datorează inițiativei, susținerii și îndrumării Sale. Să vă amintesc numai de mânăstirile Stelea, Dealu, Nucet, Viforâta ori Peșera sau de Catedrala Mitropolitană din Târgoviște, bisericile noi din Titu, Moreni, Găești, Fieni și Pucioasa.

Apoi, de faptul că a înființat muzee eparhiale la Stelea, Nucet, Dealu și Reședința Eparhială, ori că a organizat fabuloase evenimente ce au reliefat mândria de a fi român și de a avea un trecut impresionant.

Să nu uităm că an de an tipărește volume ce evocă personalități importante ale istoriei noastre naționale sau promovează educația creștină și morală a tinerelor generații. Poate nu e de ajuns, nu? De aceea, voi continua!

Este reprezentantul Ortodoxiei românești în principalul și cel mai important for mondial de dialog intercreștin – Consiliul Mondial al Bisericilor, cu sediul la Geneva, unde este membru al Comitetului Central și membru al Comitetului Executiv (21 persoane la nivel mondial). De asemenea, reprezintă Biserica Ortodoxă Română în dialogul cu Biserica Anglicană, este copreședinte al unui important organism de dialog între Consiliul Mondial al Bisericilor și Biserica Romano-Catolică, a fost organizatorul, din partea Bisericii noastre a vizitelor Papilor Ioan paul al II-lea (1999) și Francisc (2019) în România și este reprezentatul Bisericii noastre în dialogul cu Casa Regală a României. De altfel, este profesor universitar, ani mulți Decan al Facultății de Teologie de la Târgoviște, membru titular al Academiei Oamenilor de Știință din România și autor a numeroase volume, articole și studii, dar și participant la foarte multe evenimente științifice internaționale.

Are vocație de mediator și de aceea citiți adesea în presă că primește vizita multor oameni de stat, personalități politice și culturale, ori ecleziale, care-i cer sfatul și-l consultă în probleme fundamentale ale lumii noastre.

A parcurs kilometri întregi cu avionul sau cu mașina pentru a reprezenta Ortodoxia românească la diferite evenimente sau pentru a face misiune ortodoxă în lume. Este apreciat, respectat, iubit și căutat și, nu întâmplător, a fost decorat cu numeroase ordine de stat și bisericești, ori a primit titluri și diplome nenumărate.

Este un om mare, dar de o teribilă bunătate, frumusețe sufletească, generozitate și modestie. Știe să aprecieze oamenii chiar și atunci când le vede unora micimea, ajută, se jertfește și dăruiește, pentru că este înainte de orice un credincios misionar și dăruitor de har.

Pentru noi, cei ce-l cunoaștem, este modelul desăvărșit, este o binecuvântare și un dar dumnezeiesc.

A făcut cunoscut orașul, județul și Biserica noastră în lume, dăruindu-le multă glorie și strălucire.

Este un ierarh voievodal sau un voievod al spiritului, un om printre oameni, ce știe că esențial în viață este să dăruiești, să faci pe alții mari și să luminezi totul în jurul tău cu darurile primite.

Astăzi, la împlinirea unei binecuvântate vârste, îi urăm Întru mulți și fericiți ani!, mulțumindu-i cu recunoștință pentru tot ceea ce a făcut, pentru ceea ce este și, mai ales, pentru ceea ce cu siguranță va mai face, căci are multe de împlinit aici, la Târgoviște, și în lume! La mulți ani, Înaltpreasfinția Voastră!

Ionuț Ghibanu
Vicar eparhial Arhiepiscopia Târgoviștei

ACTUALITATE

Programul lucrărilor la infrastructura rutieră din județul Dâmbovița, 25 – 29 octombrie 2021

Publicat

pe

de

Consiliul Judeţean Dâmboviţa informează participanţii la traficul rutier că, în perioada 25 – 29 octombrie 2021, va efectua, prin societățile comerciale de profil, următoarele activități la infrastructura rutieră:
1. Montare de indicatoare de semnalizare rutieră și alte elemente pentru siguranța circulației
2. Covor bituminos pe DJ 702E, Făgetu – Gura Foii, L = 1,25 km
3.Covor bituminos pe DJ 702E, Făgetu – Mănăstirea – Gherghițești, km 4+740 – 9+300
4. Refacere platformă drum DJ 714, podeț tubular, km 25+000
5. Refacere platformă drum DJ 714, în zona pârâului Vârtelaș, km 28+000 – 28+776
6. Refacere trotuar și parapet pod, pe DJ 715, peste râul Ialomița, la Buciumeni
7. Întreținerea îmbrăcămintei asfaltice pe DJ 720A, sectorul Gura Ocniței – Adânca, km 0+000 – 6+183
8. Întreținerea îmbrăcămintei asfaltice pe DJ 720C, sectorul Gura Ocniței – Ocnița
9. Pod peste Sabar, pe DJ 401A, la Odobești
10. Reabilitarea / modernizarea DJ 503, pe traseul limită județ Teleorman – Șelaru – Fierbinți, km 87+070 – 95+532 (8,462 km), și DJ 611, pe traseul Fierbinți – Vișina – Petrești, km 22+000 – 41+694 (19,694 km)
11. Asfaltare de străzi în comuna Corbii Mari
12. Modernizarea DC 501 în comuna Comișani, sat Lazuri
13. Reabilitare și modernizare de străzi în comuna Șotânga
14. Modernizarea DJ 711, sectorul Băleni – Dobra – Bilciurești – Cojasca, km 16+000 –
35+135, L = 19,350 km
15. Modernizarea DJ 711, Cojasca – Bujoreanca (DN 1A), km 35+350 – 40+830, L = 5,48 km
16. Modernizarea DJ 720B, Ulmi – Nisipuri – Gura Ocniței, km 0+572 – 6+384, L = 5,812 km
17. Modernizarea DJ 720, Gura Ocniței – Moreni
18. Modernizarea DJ 711, Târgoviște – Comișani – Băleni, km 0+000 – 16+000
19. Punerea în siguranță a podului peste Argeș, pe DJ 711A, km 36+698, la Potlogi
20. Modernizare de drumuri locale în satele Dobra și Mărcești, comuna Dobra
21. Modernizarea drumului de legătură Bărbulețu – Valea Tisei – Malu cu Flori
22. Covoare bituminoase, etapa II, lot 1 – DJ 721A (decolmatare șanțuri)
23. Asfaltarea şi modernizarea DC 42, Slobozia-Călugăreni, comuna Cornăţelu
24. Modernizarea DC 112, în comuna Gura Foii
25. Reabilitarea imobilului pentru arhiva Consiliului Județean Dâmbovița
26. Iluminatul public pe DJ 714, Zănoaga – Bolboci – Cheile Tătarului – Peștera – Padina
27. Reabilitarea podului pe DJ 701, peste râul Argeș, km 31+040, la Ungureni, Corbii Mari
28. Centrul Salvamont, zona Peștera, comuna Moroeni

ATENŢIE! BULETIN RUTIER

1. Pe DJ 711 Ulmi – Băleni – Bujoreanca, circulația rutieră este închisă temporar (în perioada 21.06 – 31.10.2021), la km 16+050, pe raza comunei Băleni, în scopul dezafectării podului existent și construirii unui pod nou. Varianta ocolitoare de circulație este DJ 711 (Racoviță) – DJ 711B (Bucșani) – DJ 720A (intersecție DC 28) – DC 28 (intersecție DJ 711).

2. Circulația rutieră pe podul pe DJ 711, la km 34+414, localitatea Cojasca, este închisă temporar (în perioada 2.08.2021 – 20.12.2021). Devierea circulației se face în funcție de categoria vehiculelor:
a. Vehiculele cu masă totală maximă autorizată mai mică de 7,5 t – pe DC 43A, prin satul Iazu, traversând podul în aval
b. Vehiculele cu masă totală maximă autorizată mai mare de 7,5 t – pe DJ 711E Bilciurești – DC 31 – DJ 720A, Finta Mare – DN 1A Postârnacu

3. Podul pe DJ 701, peste râul Argeș, situat la km 31+040, la Ungureni – Corbii Mari, este închis circulației publice încă din data de 1.06.2021, pentru o perioadă de 4 luni. Varianta ocolitoare de circulație este traseul Crovu – Zidurile – Potlogi – Corbii Mari – Ungureni (DJ 701 – DJ 401A – DJ 711A – DJ 701)

4. Circulația vehiculelor cu masă mai mare de 7,5 t este restricționată pe DJ 719, pe sectorul intersecție DN 72 – Răzvad și sectorul intersecție cu str. Magrinii, Târgoviște.

5. Drumul județean DJ 714, în zona Cheile Tătarului, este închis pentru circulația publică din data de 22.07.2021, deoarece a fost afectat de calamitățile naturale din perioada 19 – 20.07.2021 și 28 – 29.08.2021.

6. Drumul județean DJ 720, sectorul Gura Ocniței (intersecție cu DJ 720C) – Gura Ocniței (intersecție cu DJ 720A), km 2+335 – 4+020, este închis circulației rutiere în perioada 1.09 – 15.11.2021. Varianta ocolitoare de circulație este DJ 720C (intersecție cu DJ 720 – intersecție cu DJ 720A) – DJ 720A (intersecție cu DJ 720C – intersecție cu DJ 720).

7. Podul pe DJ 702A, peste râul Argeş, la Pătroaia, este închis pentru circulaţia publică. Variantele ocolitoare sunt drumurile locale.

8. Sectoarele de drumuri judeţene care prezintă degradări şi alte pericole:
DJ 503, sectorul Fierbinți – limită județ Argeș
DJ 611, sectorul Glogoveanu – Fierbinți (sector pietruit)
DJ 710, Pucioasa – Bezdead, sectoare cu drum îngustat și avariat în zona Miculești – Măgura – Costișata
DJ 720A, sectorul Gheboaia – Finta
DJ 722, pod îngust Mircea Vodă, comuna Sălcioara
DJ 712A, Fieni – Bădeni – Runcu
DJ 710, Bezdead – Costișata
DJ 716, Priboiu – Glodeni
DJ 711A, sectorul podul peste Argeș – autostrada A1

Facem următoarele recomandări participanţilor la trafic:

Se va circula cu viteză redusă și cu atenție în special în zonele semnalizate cu indicatoare rutiere ce au semnificaţia „drum cu denivelări”, viteza trebuind adaptată la starea părţii carosabile.

Recomandăm ca deplasările pe traseele montane să se realizeze cu autovehicule echipate corespunzător. Se va circula cu atenţie sporită în zonele cu drum îngustat, zonele cu alunecări de teren şi acolo unde există posibilitatea de dislocare a anrocamentelor.

Vă rugăm să vă informați, în prealabil, în legătură cu condițiile meteorologice din zonă, mai ales în perioadele în care Administrația Națională de Meteorologie (ANM) emite atenționări de vreme rea.

Se vor respecta cu strictețe semnificațiile indicatoarelor rutiere de informare, semnalizare și reglementare.

Detalii suplimentare privind situaţia sectoarelor de drum menționate se pot obţine de la Consiliul Judeţean Dâmboviţa – Direcţia Tehnică, tel: +40 245 207600 / +40 245 207625, de luni până vineri, între orele 08:00 și 16:00.

Compartimentul Imagine, Relații Externe – Consiliul Județean Dâmbovița

Citește în continuare

ACTUALITATE

Lista centrelor de vaccinare anti-COVID active în județul Dâmbovița

Publicat

pe

De luni – 25 octombrie 2021, vor fi active în județul Dâmbovița următoarele centre de vaccinare:

„Daca cererea de vaccinare se mentine crescuta, in urmatoarele zile, vom operationaliza si alte centre comunitare de vaccinare.

Facem un nou apel la responsabilitate si incredere in corpul medical si solicitam cetatenilor damboviteni sa se vaccineze impotriva COVID – 19 intr-un timp scurt si in numar cat mai mare pentru a putea stopa transmiterea bolii si a reveni la o viata normala”, se precizează într-un comunicat remis de DSP Dâmbovița.

Citește în continuare

PUBLICITATE

Cele mai citite

Politică de cookies | Politică de confidențialitate

© 2014 - 2018 incomod-media.ro. Toate drepturile rezervate. ISSN 2285-7095 | Dezvoltare Web FN WEB SOFT