ACTUALITATE
Comuna Bezdead, în carantină din 11 martie, ora 12:00. Model declarație aici

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Dâmbovița a adoptat, astăzi – 10 martie 2021, Hotărârea Nr. 62, prin care se instituie măsura carantinei zonale a comunei Bezdead, începând cu data de 11 martie, de la ora 12:00.
Art. 2. Este strict interzisă intrarea/ieșirea din zona carantinată prin alte zone și căi de acces decât cele deschise circulației publice de pe drumurile naționale, județene, comunale și forestiere.
Art. 3. Circulația și staționarea în spații publice a persoanelor sunt interzise, cu excepția motivelor bine justificate, pe baza declarației pe propria răspundere, legitimației de serviciu sau a adeverinței eliberate de angajator. Modelul declarației pe propria răspundere este prevăzut în anexa la prezenta hotărâre și face parte integrantă din aceasta.
Model declarație pe propria răspundere
Art. 4. În zona prevăzută la art. 1 alin. (2) se instituie următoarele măsuri obligatorii pentru toate persoanele care se află permanent sau tranzitează zona menționată la art. 1:
1. Identificarea tuturor persoanelor cu domiciliul, reședința ori adresa declarată în zona menționată la art. 1 alin. (2) și introducerea acestora în bazele de date dedicate;
2. Limitarea la maximum a deplasării persoanelor și monitorizarea permanentă a respectării acestei măsuri. Ieșirea persoanelor din locuință este permisă doar pe bază de declarație pe propria răspundere, legitimație de serviciu sau adeverință eliberată de angajator, după caz;
3. În intervalul orar 6,00-22,00, în interiorul zonei menționate la art. 1 alin. (2) se interzice circulația tuturor persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, cu următoarele excepții:
a) deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi;
b) deplasarea pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor, precum și bunuri necesare desfășurării activității profesionale;
c) deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;
d) deplasările scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizică individuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă), cât și pentru nevoile animalelor de companie/domestice;
e) deplasarea în scopul donării de sânge/plasmă la centrele de transfuzie sanguină;
f) deplasarea în scop umanitar sau de voluntariat;
g) deplasarea pentru realizarea de activități agricole;
h) deplasarea producătorilor agricoli pentru comercializarea de produse agroalimentare;
i) îngrijirea sau administrarea unei proprietăți din altă localitate;
j) participarea la programe sau proceduri în centrele de tratament;
k) pentru achiziția, service-ul, efectuarea ITP sau alte operațiuni de întreținere a vehiculelor, activități care nu pot fi efectuate în localitatea de domiciliu;
l) eliberarea de documente necesare pentru obținerea unor drepturi prevăzute de lege;
m) alte motive justificative precum: îngrijirea/însoțirea copiilor/membrilor de familie; îngrijirea unei/unui rude/afin sau persoane aflate în întreținere, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități ori deces al unui membru de familie;
n) participarea la activități religioase;
o) deplasări ale persoanelor care sunt în tranzit sau efectuează călătorii al căror interval se suprapune cu perioada interdicției, cum ar fi cele efectuate cu trenul, avionul, autocare sau alte mijloace de transport persoane și care poate fi dovedit prin bilet sau oricare altă modalitate de achitare a călătoriei;
p) deplasări ale persoanelor pentru administrare de vaccin împotriva SARS-CoV-2;
4. În intervalul orar 22,00-6,00, circulația persoanelor în afara locuinței/gospodăriei este permisă numai pentru motivele prevăzute la pct. 3 lit. a), c), m) și o).
5. În/din zona menționată la art. 1 alin. (2) este permisă intrarea/ieșirea pentru:
a) transportul de marfă, indiferent de natura acestuia, al materiilor prime și resurselor necesare desfășurării activităților economice în localitatea carantinată, precum și aprovizionarea populației;
b) persoanele care nu locuiesc în zona carantinată, dar care desfășoară activități economice sau în domeniul apărării, ordinii publice, securității naționale, sanitare, veterinare, situațiilor de urgență, administrației publice locale, asistenței și protecției sociale, judiciare, serviciilor de utilitate publică, agriculturii, alimentației publice, comunicațiilor și transporturilor;
c) persoanele care locuiesc în zona carantinată și desfășoară activitatea profesională în afara zonei carantinate;
d) persoanele care realizează activități agricole sau pentru comercializarea de produse agroalimentare;
e) deplasarea din alte motive justificate, precum îngrijirea/însoțirea copiilor/membrilor de familie, îngrijirea unei/unui rude/afin sau a unei persoane aflate în întreținere, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități, decesul unui membru de familie;
f) deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;
g) urgențe medicale.
6. Pentru verificarea motivului deplasării în interes profesional, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităților abilitate, legitimația de serviciu, adeverința eliberată de angajator sau o declarație pe propria răspundere.
7. Pentru verificarea motivului deplasării în interes personal, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităților abilitate, o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil.
8. Declarația pe propria răspundere trebuie să cuprindă numele și prenumele, data nașterii, adresa locuinței/gospodăriei/ locului activității profesionale, motivul deplasării conform celor prevăzute la art.4, data completării și semnătura.
9. Se permite tranzitarea comunei Bezdead pentru cetățenii care nu au domiciliul pe raza acesteia, fiind interzisă oprirea/staționarea în localitate.
10. Prin grija administrației publice locale și a Inspectoratului de Poliție al Județului Dâmbovița se vor stabili căile de circulație pentru tranzitarea zonei respective și aducerea la cunoștința populației prin intermediul mass-media a acestei măsuri.
11. Slujbele religioase cu caracter colectiv se pot oficia în lăcașurile de cult, fără accesul publicului, putând fi transmise în mass-media sau online.
12. Slujbele religioase cu caracter privat (botezuri, cununii, înmormântări) se pot oficia în lăcașurile de cult, cu participarea a maximum 16 persoane (numărul ce include și persoanele care oficiază slujba religioasă).
13. Este permis accesul credincioșilor în lăcașurile de cult pentru rugăciuni cu caracter individual, astfel încât să fie asigurată o suprafață minimă de 4 mp pentru fiecare persoană și o distanță de minimum 2 m între persoane.
14. Slujbele religioase care se vor oficia în aer liber se vor desfășura cu menținerea distanței de 1,5 m între persoane.
15. La toate slujbele religioase trebuie respectate regulile de protecție sanitară stabilite prin Ordinul comun al ministrului sănătății și al ministrului afacerilor interne, emis în temeiul art.45 și al art.71 alin. (2) din Legea nr. 55/2020, cu modificările și completările ulterioare.
16. Controlul măsurilor privind limitarea deplasării persoanelor în/din comuna Bezdead, județul Dâmbovița, și asigurarea ordinii publice se vor realiza de către Inspectoratul de Jandarmi Județean Dâmbovița sau Inspectoratul de Poliție al Județului Dâmbovița, după caz.
Art. 5. În zona prevăzută la art. 1 alin. (2) se interzic următoarele activități:
1. organizarea de evenimente private (nunți, botezuri, mese festive etc.) în spații închise și deschise;
2. organizarea de evenimente și/sau activități private pentru copii în spații închise, cum ar fi locuri de joacă, spații de tip after-school etc.;
3. activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfășoară activități de preparare, comercializare și consum al produselor alimentare și/sau băuturilor alcoolice și nealcoolice, de tipul restaurantelor și cafenelelor, inclusiv al teraselor, în interiorul și exteriorul clădirilor (se pot comercializa produse alimentare în regim catering – livrare la domiciliu);
4. activitatea cu publicul a operatorilor economici licențiați în domeniul jocurilor de noroc, indiferent de locațiile amplasate – cu excepția celor care comercializează bilete de tip LOTO, pariuri și lozuri, conform adresei INSP nr. 19941/2020 și a Hotărârii CNSU nr.60/2020;
5. activitatea cu publicul a structurilor de primire turistice, cu excepția cazării persoanelor care efectuează deplasări în interes profesional;
6. organizarea și desfășurarea activităților de tipul spectacolelor și/sau concertelor;
7. organizarea și desfășurarea activităților culturale, științifice, artistice sau de divertisment în spații închise sau deschise;
8. toate activitățile și competițiile sportive, individuale sau colective, care se desfășoară în spații închise sau deschise, cu excepția celor profesioniste organizate de federațiile de profil.
Art. 6. (1) Se limitează programul de lucru cu publicul al operatorilor economici din domeniul comercializării de bunuri alimentare și nealimentare până la ora 21,00, cu excepția farmaciilor și a stațiilor de distribuție carburant care vor avea program non-stop și în care personalul de serviciu va deservi clienții la geam.
(2) Se limitează numărul de persoane în incinta magazinelor, cu respectarea normelor de distanțare fizică, cu asigurarea pentru clienți a unei suprafețe de 4 mp (din suprafața utilă a magazinului) și cu păstrarea distanței de 2 m între persoane.
Art. 7. Operatorii economici publici și privați care desfășoară activități de transport persoane și care tranzitează zona carantinată vor putea efectua opriri în stațiile proprii pentru urcarea sau coborârea călătorilor. Activitatea acestora se va desfășura prin ocuparea a 50% din locurile existente pe scaun în fiecare vehicul și cu respectarea normelor de protecție sanitară stabilite în perioadă stării de alertă pentru prevenirea răspândirii SARS-CoV-2, în următoarele condiții:
– Administratorii vor dezinfecta mijloacele de transport după fiecare cursă efectuată;
– Pasagerii vor purta masca de protecție pe tot parcursul călătoriei;
– Numărul de pasageri permis în fiecare mijloc de transport va fi egal cu jumătate din numărul locurilor de pe scaun existente în fiecare mijloc de transport;
– Se va respecta circuitul de urcare/coborâre în mijlocul de transport. Accesul pasagerilor se va realiza pe ușa din față, iar coborârea pe ușa din spate.
Art. 8. În conformitate cu prevederile Hotărârii CNSU nr. 5/2021 și ordinului comun ME și MS nr.3235/93/2021, cursurile de învățământ se vor desfășura în comuna Bezdead doar în sistem online.
Art. 9. Direcția de Sănătate Publică Dâmbovița va întreprinde următoarele:
(1) Analizarea oportunităților și prioritizarea testării persoanelor, transmiterea solicitărilor de sprijin cu materiale sanitare și personal de specialitate către Institutul Național de Sănătate Publică/Ministerul Sănătății;
(2) Stabilirea unui calendar periodic pentru dezinfectarea spațiilor publice, la un interval de 48 de ore, și urmărirea îndeplinirii acestuia de către unitatea administrativ-teritorială în cauză;
(3) Îndrumarea și implicarea medicilor de familie de pe raza localității în monitorizarea din punct de vedere medical a persoanelor izolate/carantinate la domiciliu și acordarea asistenței medicale a populației din zona respectivă (femei gravide, persoane în program de hemodializă, pacienți oncologici etc.);
(4) Supravegherea colectării deșeurilor medicale în cadrul contractual cu cabinetele medicilor de familie și asigurarea respectării normelor specifice acestei activități.
Art. 10. (1) Nerespectarea măsurilor prevăzute de prezenta hotărâre atrage răspunderea disciplinară, civilă, contravențională sau penală, în conformitate cu prevederile art. 64 din Legea nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, cu modificările și completările ulterioare.
ACTUALITATE
Moaștele Sf. Mucenițe Filofteia vor fi aduse la Târgoviște de Sărbătorea Sf. Ier. Nifon (10-11 august 2026)

Astăzi – 7 august 2026, la Sediul Arhiepiscopiei Târgoviștei, părintele vicar preot Ionuț Ghibanu a susținut o conferință de presă în cadrul căreia a prezentat programul de desfășurare al evenimentelor prilejuite de Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nifon – Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești. După cum a precizat părintele vicar, ne apropiem cu pași repezi de această manifestare religioasă importantă, cu mare încărcătură emoțională pentru comunitatea din Dâmbovița, dar și pentru întreaga țară.
„Una dintre figurile ecleziale de seamă ale începutului de secol XVI, Sfântul Ierarh Nifon este primul sfânt canonizat pe teritoriul țării noastre, precum și cel care a înnoit viața spirituală a înaintașilor noștri, oferind premisele marii dezvoltări culturale din deceniile ce au urmat păstoririi sale.
Numele său este strâns legat de utilizarea tiparului, cel mai nou mijloc de comunicare al acelei epoci, pe care l-a promovat cu viziune și curaj, precum și de formarea spirituală a Sf. Voievod Neagoe Basarab, ucenicul său cel mai cunoscut, model peste timp pentru tineri și pentru cei chemați să conducă societatea și țara.
Sărbătoarea Sf. Ier. Nifon, care se va desfășura în zilele de 10 și 11 august 2026, va fi coordonată de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh Patriarhal”, a precizat părintele vicar al Arhiepiscopiei Târgoviștei, preotul Ionuț Ghibanu.
Evenimentele vor debuta luni, 10 august, la ora 17:00, cu slujba Vecerniei, săvârșită pe un podium special amenajat lângă Catedrala Mitropolitană din Târgoviște. La finalul sfintei slujbe, IPS Nifon – Arhiepiscopul și Mitropolitul Târgoviștei va premia elevii care au obținut primele locuri la etapa județeană a Olimpiadei Naționale de Religie și a Olimpiadei Naționale Interdisciplinare „Cultură și spiritualitate românească”, împreună cu profesorii coordonatori.

„Celebrările liturgice ale zilei de 10 august se vor încheia cu Pelerinajul celor peste 4.000 de tineri din Arhiepiscopia Târgoviștei, care vor străbate centrul vechi al orașului cu moaștele Sfântului Ierarh Nifon. Procesiunea se va opri la Mănăstirea Stelea și la statuia Sfinților Martiri Brâncoveni din fața Primăriei Municipiului Târgoviște, iar apoi se va întoarce la Catedrală.
Tinerii pe care îi așteptăm să deschidă sărbătoarea Sf. Ier. Nifon vor veni de la parohiile din Eparhia noastră, de la școlile din Târgoviște, din cadrul Asociației Studenților Creștini Ortodocși din România, de la Seminarul Teologic „Sf. Ioan Gură de Aur” și de la Facultatea de Teologie și Științele Educației a Universității „Valahia”.
Momentul central al sărbătorii se va desfășura marți, 11 august 2026, de la ora 07:00 și va cuprinde Sfânta Liturghie și pelerinajul la moaștele Sf. Ier. Nifon, precum și ale Sfintei Mucenițe Filofteia de la Curtea de Argeș, aduse special pentru această sărbătoare” a adăugat părintele vicar Ionuț Ghibanu.
Reprezentanții Arhiepiscopiei Târgoviștei se așteaptă ca la ceremoniile sfinte să participe peste 20.000 de credincioși, din Eparhie, din județele învecinate, dar și din alte zone ale țării.
„Sfânta Liturghie va fi săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, împreună cu Ierarhii invitați: Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie – Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfințitul Părinte Visarion – Episcopul Tulcii, Preasfințitul Părinte Ieronim – Episcopul Daciei Felix și Preasfințitul Părinte Teofil Trotușanul – Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului.
Înaltpreasfinția Sa va lansa, la finalul sfintei slujbe, volumele recent tipărite de Editura Arhiepiscopiei Târgoviștei: „Voievozi de la Târgoviște – ctitori de spiritualitate ortodoxă” și „Mitropolitul Ștefan I al Țării Românești – promotor al misiunii Bisericii prin intermediul tiparului”, precum și broșurile din colecția misionar-educativă dedicată tinerilor: „Familia – fundament al valorilor Evangheliei lui Hristos” și „Credință și mărturisire în spațiul virtual”.
După aceea, Chiriarhul nostru va acorda „Diploma de Excelență Sfântul Ierarh Nifon” și premii elevilor care au obținut primele locuri la etapa națională a Olimpiadelor și Concursurilor școlare 2025-2026, precum și profesorilor lor îndrumători, celor 4 elevi care au obținut media generală 10 la Examenul de Bacalaureat, precum și unor tineri campioni la diferite competiții internaționale” a mai spus părintele vicar.

Închinarea la sfintele moaște se va putea face până seara, târziu, pentru a oferi tuturor credincioșilor posibilitatea de a participa. Evenimentul religios va fi transmis în direct pe pagina de Facebook a Arhiepiscopiei Târgoviștei.
La fel ca și în anii precedenți, la finalul evenimentului de marți, 11 august, tinerii voluntari din cadrul comitetelor parohiale vor igieniza, împreună cu angajații Primăriei, zona Parcului Mitropoliei.
„Așa cum se întâmplă la astfel de manifestări, unii dintre concetățenii noștri sau cei aflați în tranzit vor fi temporar afectați de necesarele restricții de circulație. Astfel, luni, 10 august, între orele 16:00-20:30, traficul rutier va fi închis total pe Bulevardul Libertății, segmentul cuprins între complexul „Mondial” și Casa de Cultură a Sindicatelor. Totodată, între orele 18:15-19:45, traficul va fi oprit pe Calea Domnească (între sensul giratoriu de la Colegiul „Ienăchiță Văcărescu” și Str. Stelea), Str. Stelea și Str. Revoluției. Nu vor putea fi parcate autoturismele pe Bulevardul Libertății (segmentul cuprins între complexul „Mondial” și Casa Sindicatelor), începând cu ziua de luni, 10 august, ora 15:00, până marți, 11 august, ora 15:00, iar pe Strada Revoluției, în ziua de 10 august, între orele 15:00-21:00. Totodată, marți, 11 august, între orele 06:00-13:00, Bulevardul Libertății va fi închis total circulației rutiere.
Având în vedere toate acestea, îi rog pe toți cei afectați să manifeste înțelegere, răbdare și bunăvoință”, a transmis pr. conf. univ. dr. Ionuț Ghibanu – vicar eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviștei.
ACTUALITATE
Donalam Târgoviște răspunde solicitărilor Guvernului de a reduce consumul de energie electrică

Campania italiană Donalam, membră a Grupului AFV Beltrame, unul dintre liderii europeni în producția de oțeluri speciale și oțel beton, răspunde solicitărilor Guvernului Bolojan adresate marilor consumatori industriali, de a reduce voluntar consumul de energie și își aliniază programul operațional al unităților din Călărași și Târgoviște, în intervalul 19:00–23:00.
La Laminorul din Călărași, Donalam a replanificat programul de producție pentru a reduce consumul de energie în intervalul 19:00–23:00. În paralel, la Combinatul din Târgoviște, producția a fost oprită începând cu 5 august pentru desfășurarea reviziei tehnice anuale. Suprapunerea reviziei cu perioada în care autoritățile solicită reducerea consumului contribuie la diminuarea sarcinii asupra sistemului energetic național.
Prin măsurile aplicate la cele două combinate, Donalam estimează o reducere a puterii absorbite de aproximativ 8 MW, contribuind astfel la efortul național de reducere a consumului de energie.
„Donalam înțelege dificultatea situației energetice actuale și importanța unui răspuns coordonat din partea marilor consumatori industriali. De aceea, am răspuns fără rezerve solicitării autorităților și am adaptat programul de producție acolo unde a fost posibil. Prin aceste măsuri, sprijinim în mod concret efortul național și contribuim responsabil la stabilitatea sistemului energetic, fără a afecta angajamentele asumate față de clienții și partenerii noștri”, a declarat Carlo Beltrame – Country Manager pentru Franța și România & Chief Business Development Officer al Grupului AFV Beltrame.

Donalam este unul dintre jucătorii importanți activi în sectorul siderurgic local și singurul producător local de oțel beton și oțeluri speciale. La combinatul din Târgoviște, compania produce aproximativ 180.000 de tone anual, și urmărește atingerea unei capacități de producție de aproximativ 600.000 de tone pe an. Laminorul din Călărași are o capacitate anuală de producție de 400.000 de tone și comercializează aproximativ 120.000 de tone de bare de oțel pe an, majoritatea destinate exportului.
Producția celor două unități va fi reluată conform programului operațional, iar planul investițional asumat va fi continuat.
ACTUALITATEacum o săptămânăAtenție! S-a oprit din nou apa în Târgoviște și în șase comune limitrofe
ACTUALITATEacum o săptămânăHai la „Ziua Comunei Șotânga”! Sâmbătă, 8 august 2026, de la ora 17:00
ADMINISTRAŢIEacum 5 zileȘotânga, o comună care își construiește viitor solid pe postamentul trecutului minier. FOTO
Dâmboviţaacum o săptămânăUrsul a intrat într-o gospodărie din Bărbulețu și a sfâșiat un berbecuț
Călăraşiacum o săptămână12 persoane implicate într-un accident pe Autostrada Soarelui, în Călărași
SOCIALacum o săptămânăTânăr găsit mort la marginea drumului, la ieșire din Roșiori de Vede
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăUn nou parc public la Târgoviște, din această toamnă. Lucrările sunt în execuție
Argeșacum o săptămânăUPDATE. Șoferul microbuzului implicat în accidentul mortal de la Câmpulung are 83 de ani




























