ACTUALITATE
ITM Dâmboviţa, informații importante privind contractele de muncă în străinătate

Ești interesat să lucrezi în străinătate? Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmboviţa vine cu precizari importante cu privire la condițiile pe care trebuie să le îndeplinească agenții care se ocupă de mediere, la modul în care trebuie încheiate contractele de muncă, dar și la riscurilor la care se expun persoanele aflate în această situație.
În ceea ce privește CONTRACTUL DE MEDIERE, trebuie precizat că acesta este un contract de natura civilă, care se încheie de către un agent de plasare, care nu are dreptul de a percepe tarif de mediere, comisioane sau alte taxe, și cetățeanul român interesat de a se angaja în străinătate. Contractul de mediere trebuie să conțină denumirea angajatorului din străinătate și datele de contact ale acestuia, țara pentru care se face medierea în vederea angajării, descrierea muncii şi a condiţiilor de muncă, durata timpului de muncă, durata contractului de muncă, salarizare, condiţiile de transport și de locuit.
Înainte ca angajatul român să plece din țară, este obligatoriu ca acesta să semneze CONTRACTUL DE MUNCĂ, în limba română. Acesta trebuie să conțină datele de identificare ale angajatorului străin, durata angajării, condiţiile de angajare sau de încetare a angajării, durata timpului de muncă şi de repaus, salariu, sporuri, ore suplimentare şi alte drepturi salariale, moneda în care se efectuează plata, modalităţile de plată şi datele de plată a salariului, condiţiile de muncă şi de climă, condiţiile de cazare şi de asigurare a hranei, măsurile de sănătate şi securitate în muncă, asigurarea medicală şi de viaţă, acordarea de despăgubiri în caz de boli profesionale, accidente de muncă sau deces, condiţiile de transport şi de repatriere a salariaţilor români, inclusiv în caz de boli profesionale, accidente de muncă sau deces și datele de contact ale ambasadelor/misiunilor diplomatice ale României în statul de destinaţie.
În cazul în care agentul de plasare nu include în contractul de muncă toate clauzele prevăzute de legea română și nici nu asigură încheierea acestuia și în limba română, agentul este obligat să suporte costurile aferente repatrierii cetăţenilor români în cauză, în baza documentelor justificative.
Soluționarea conflictelor de muncă, pentru nerespectarea prevederilor legislației muncii din statul unde cetățenii români desfășoară activități lucrative, este de competența instituțiilor abilitate din statul de destinație. Informații suplimentare, pot fi obținute de la Ambasada României din țara respectivă.
Mai multe detalii, despre munca în străinătate și lista agenților de plasare înregistrați la inspectoratele teritoriale de muncă, sunt disponibile pe pagina de internet inspectiamuncii.ro, la secțiunea NOUTĂȚI.
La aceeași secțiune, sunt disponibile și informații utile persoanelor interesate de un loc de muncă în Germania, drepturile de care beneficiază, modul în care pandemia de Coronavirus influențează condițiile de muncă și de viață și o listă a celor mai comune probleme cu care se confruntă angajații români în Germania, plus modul în care acestea pot fi soluționate. Angajații aflați deja în Germania pot obține mai multe date chiar în limba română, accesând linia telefonică națională, pusă la dispoziție prin proiectul sindicatelor germane ,,Faire Mobilität”, la numărul 0800.000.5602.
ACTUALITATE
Proiectul centralei nucleare de la Doicești, din nou în evaluare

Proiectul privind construcția centralei nucleare cu reactoare modulare mici de tip SRM se pare că intră în zona confuzului. Consiliul de Administrație al Nuclearelectrica a propus evaluarea oportunității acestui proiect.
Se pare că această decizie a fost luată în contextul în care premierul și ministrul interimar al Energiei, Ilie Bolojan, a criticat dur acest proiect, afirmând chiar că România riscă „să rămână doar cu un teren și niște hârtii”, după ce s-au cheltuit deja 240 de milioane de dolari.
Din unele analize ar reieși că prețul energiei produse la Doicești ar depăși prețul pieței, punând sub semnul întrebării rentabilitatea investiției de la Doicești. Proiectul este dezvoltat de RoPower Nuclear SA, deținut în proporții egale de compania de stat Nuclearelectrica și firma privată Nova Power&Gas, inițial ar fi trebuit să fie gata în 2029, dar au apărut amânări peste amânări iar data de finalizare ar fi acum 2034.
ACTUALITATE
Cod roșu de temperaturi extreme 29 iunie – 1 iulie 2026

De mâine, 29 iunie 2026, până în data de 1 iulie, cea mai mare parte a țării se află sub cod roșu de temperaturi extrem de ridicate. Avertizarea a fost emisă de Administrația Națională de Meteorologie și este valabilă și pentru județul Dâmbovița.
În acest interval de timp, se vor înregistra temperaturi extreme, nopți tropicale și disconfort termic deosebit de accentuat. În județul Dâmbovița se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală ITU va depăși pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, iar nopțile vor fi tropicale, cu minime ce se vor situa, în general, între 17 și 25 de grade. În după-amiaza și seara zilei de marți, gradul de instabilitate atmosferică va fi în creștere, mai ales în zonele de deal și de munte.
În aceste condiții, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Basarab I” al județului Dâmbovița recomandă populației să adopte măsuri de autoprotecție și de prevenire a situațiilor de urgență.
– Nu lăsați niciodată copiii singuri în autoturisme, nici măcar pentru câteva minute.
– Evitați deplasările și joaca în aer liber între orele 11:00–18:00.
– Asigurați o hidratare corespunzătoare și îmbrăcăminte deschisă la culoare, lejeră.
– Protejați copiii cu pălării și creme cu factor de protecție solară.
– Supravegheați permanent copiii aflați în apropierea apelor și evitați scăldatul în locuri neamenajate.
– Pentru vârstnici și persoanele cu afecțiuni cronice. Evitați expunerea prelungită la soare.
– Consumați apă în mod regulat, chiar dacă nu apare senzația de sete.
– Respectați tratamentul prescris și păstrați legătura cu medicul de familie.
– Solicitați sprijinul rudelor sau al vecinilor dacă apar stări de rău.
– Evitați efortul fizic intens în intervalele cu temperaturi maxime.
– Consumați minimum 2–3 litri de lichide pe zi.
– Evitați consumul excesiv de alcool și băuturi cu conținut ridicat de cafeină sau zahăr.
– Purtați haine lejere, din materiale naturale, și acoperiți capul.
– Limitați activitățile fizice solicitante în orele de vârf.
– Nu lăsați persoane sau animale în autoturisme parcate.
– Programați activitățile solicitante în intervalele cu temperaturi mai scăzute.
– Verificați funcționarea instalațiilor electrice și a sistemelor de climatizare.
– Amenajați spații umbrite și ventilate pentru personal.
– Monitorizați permanent starea de sănătate a angajaților care lucrează în exterior.
De asemenea, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență recomandă instituțiilor publice și operatorilor economici să asigure accesul la apă potabilă pentru angajați și public.
ACTUALITATEacum 4 zileCompania de Apă Târgoviște Dâmbovița, anunț important pentru asociațiile de proprietari
ACTUALITATEacum o săptămânăTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Dâmboviţaacum 4 zileAccident rutier mortal în comuna Moțăieni
ACTUALITATEacum 2 zileNu rata! Parada ambarcațiunilor, un spectacol unic pe Dunăre, între Giurgiu și Ruse!
ACTUALITATEacum 5 zileCristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița
Dâmboviţaacum o săptămânăTârgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital
ACTUALITATEacum 3 zileNemulțumire la Lungulețu. Două treceri de pietoni pentru 5 km de drum la patru benzi, cu parapeți despărțitori!
ADMINISTRAŢIEacum 2 zilePrimăria Răzvad a inaugurat un centru de recuperare pentru persoanele vârstnice, primul în mediul rural din județul Dâmbovița. VIDEO























