OPINII
Ignoranță oferi, în ignoranță vei pieri!

Președintele PNL, Ludovic Orban, ar fi trebuit să fie prezent, sâmbătă, în județul Dâmbovița, într-o scurtă vizită electorală. Trebuia să-l susțină pentru alegerile parțiale din 27 iunie pe candidatul liberal la Primăria comunei Braniștea, un cetățean pe numele său Mihai Vișinescu. Probabil, alegerile interne din PNL sunt mai importante pentru Orban decât candidatul de la Dâmbovița despre care nu știm prea multe. Nu l-am întâlnit niciodată, nu a avut până acum un zbor vizibil pe scena politică și nici colegii liberali de la județ nu au umblat prea mult la îmbunătățirea imaginii electorale a acestuia. Probabil nu le-a păsat. E după tradiție. Candidatul care este. Nu puteai, partid aflat la putere, să nu ai reprezentat în alegeri, fie ele și parțiale și pierzătoare.
De fapt, liderii locali ai PNL nu au nicio treabă cu presa locală. De la alegerile parlamentare din decembrie 2020 și până acum doar senatorul Virgil Guran a avut parcă două ieșiri timide în fața gazetarilor din Dâmbovița, fiindcă, pe bună dreptate, nu știa ce să mai spună, în contextul în care partidul pe care îl reprezintă a dat cu flit județului, iar partenerii de coaliție de la USR-PLUS le-a dat leapșă dând de pământ cu tortul promisiunilor liberale.
Despre ceilalți doi parlamentari, Gabriel Plăiașu și Liviu Balint, descălecat în Dâmbovița de prin Sălaj, nici nu se mai aude. Au stat departe de presă, de ochii opiniei publice. Doar Aurelian Cotinescu, liderul organizației PNL Târgoviște, a încropit câteva conferințe de presă onorate de jurnaliști pentru faptul că, în comparativ cu ceilalți colegi, încălecați pe funcții, a avut mult bun simț comunicațional și nici nu a lăsat să se vadă, chiar dacă poate exista, ura contra ziariștilor locali.
Și, atunci, să nu ne mai mirăm că presa nu prea a mers la Braniștea, chiar dacă se anunțase prezența lui Ludovic Orban? Măcar pentru candidatul pe care îl au acolo, liberalii îl puteau convoca la o întâlnire cu ziariștii, în cadrul căreia să spună ce are de gând să facă, să fie trecut prin filtrele de analiză. Au preferat să-l țină la cutie, ambalat și bun de scos doar pe ulițe.
La fel și la Cojasca. Liberalii au blocat funcționarea Consiliului Local, dar nu au venit măcar o dată să explice ce i-a determinat să facă acest lucru. Care este motivația centrală a gestului lor, care a ținut pe loc întreaga comunitate? Politicianul care ignoră presa, opinia publică, în ignoranță va pieri!
P.S. Sper să nu existe riscul ca, la o proximă întâlnire cu presa, demnitarii liberali, neobișnuiți deloc cu întrebările incomode, să procedeze precum colegul de la Brăila și să sară la bătaie.
OPINII
Oare, mai vine un mâine bun și pentru noi?

România se află într-un blocaj politic fără de precedent. De ce? Fiindcă de la an la an, din 1990 încoace, am observat că reprezentanții clasei politice sunt din ce în ce mai slabi, fără discurs, fără esența aceea de patriotism, mai neinteresați de dezvoltarea socio-economică a țării. Au transformat o profesiune de credință, de har, de curaj, într-o banală meserie de făcut bani și de stat la adăpost!
Se vede de la o poștă că, în cei peste 35 de ani scurși de la revoluție, s-a dezvoltat minunat sistemul interesului de grup. Politicienii și acoliții, patroni de firme, o parte importantă a bugetarilor, spuma de prin ministere, agenții, companii și alte componente ale structurilor de forță, au dus-o și o duc bine. Nu au mai avut parte de convulsii sociale, mișcări de stradă, proteste și alte manifestări publice ce țin de domeniul democrației și libertății. La ce mai folosesc? Ne adunăm cu ora, scandăm și suflăm în vuvuzele și apoi plecăm acasă, că ni se face foame. Problemele rămân la fel. Nerezolvate.
Românii de rând, noroc cu aderarea la Uniunea Europeană, s-au răspândit pe Bătrânul Continent in căutarea unui trai mai bun. Unii au rămas prin Occidentul prosper, alții au trudit, au strâns ban pe ban să revină acasă pentru a-și turna în ogrăzi căsoaie, embleme ale scăpării de sărăcia materială, căci restul nu îi interesează. Cum merge țara? Cine ne sunt conducătorii? Sunt bune sau nu deciziile pe care le iau? Nu contează. „Să mai meargă afară o vreme”, îți zice românul pribeag. „Mai am de făcut un gard, o magazie și, gata, poate să se termine tot!”. La atât se oprește libertatea și democrația. Și, la umbra acestei stări, politicienii noștri, buni dar mai mult rău intenționați, reprezentanții sistemului nevăzut mereu cu mâna pe butoane, își fac de cap.
Cum este posibil să fim conduși în continuare de un guvern demis prin moțiune? Cum este posibil ca cele două mari partide care au dărâmat teoretic Guvernul Bolojan să nu își asume guvernarea din prima clipă, să iasă cu pieptul în față, să demonstreze că luptă pentru țara asta? Simulacre de politicieni. Vânduți, obișnuiți doar cu manevre de culise, cu semne, pixuri și creioane colorate, cu orgolii și ambiții, doar pentru a-și păstra jilțul, privilegiile.
Și ne-am pricopsit și cu un președinte de țară, unul din zona ONG. Ales pe criteriul „nu am avut încotro”. Fiindcă, așa suntem noi românii, nu riscăm. Preferăm apele line, fără să realizăm că sunt mai periculoase și mai adânci decât cele nărăvașe.
Acum ce facem? Așteptăm. Ce? Frământăm nedumerirea. Cel mult, înjurăm și comentăm spărgând semințe de floarea soarelui și aruncând cojile pe caldarâmul fierbinte al patriei. Oare, mai vine un mâine bun și pentru noi?
OPINII
Încă un fâs de negociere la Cotroceni!

Ne îndreptăm din ce în ce mai sigur spre alegerile anticipate. Nici astăzi, la întâlnirea de la Cotroceni, nu s-a întâmplat mare brânză. Discuții. Posibile negocieri. Strângeri de mână pe fondul complezenței. Orgolii de politicieni și atât.
Criza merge mai departe, iar Bolojan și USR-iștii rămân în continuare la butoane, în ciuda câștigătorilor alegerilor parlamentare, perdanți de conjunctură, PSD și AUR. Este de noaptea minții! Numai în democrația noastră originară se poate întâmpla ca țara să fie condusă de ultimii clasați: PNL, USR și conservantul politic UDMR, aflat mereu lângă stupul cu miere.
Întâlnirea de la Cotroceni a avut, după umila mea părere, miros de aranjament meschin. Încă un fâs! Nicușor Dan, cu bagajul pregătit să plece la Paris, să sărbătorească Ziua Franței și iar cu o semipropunere de conjunctură, Alexandru Nazare, și cu încăpățânatele și de amețit poporul dorințe, PSD nu vrea să guverneze cu USR și PNL, USR și PNL nu vrea să împartă puterea cu PSD. Cu AUR nu vrea să se asocieze nimeni. UDMR prezent în tot și în toate. Minoritățile sunt în poza de grup. Ceva de vis!
Dragi politicieni, ăștia cu care, din păcate, ne-am pricopsit! Dacă aveți sânge în instalație, haideți, la anticipate! Este cel mai bun indicator al funcționării democrației în România! Simulacrele de negocieri și aranjamente de culise vă duc și mai mult în derizoriu, iar noi, poporul, avem impresia că ne desconsiderați!
Dâmboviţaacum o săptămânăBărbat de 44 de ani, lovit în plin pe trecere de pietoni în Sălcuța (Titu). VIDEO
ACTUALITATEacum o săptămânăAtenție! Modificări la Spitalul Județean de Urgență din Târgoviște, din 20 iulie 2026
Dâmboviţaacum 4 zileUPDATE. Ei sunt tinerii care este posibil să se fii înecat în râul Argeș, la Ionești
ACTUALITATEacum 4 zileAstăzi, ați făcut un copil fericit! Mesajul unei mămici către un polițist din Târgoviște
ADMINISTRAŢIEacum 5 zileFostul prefect Marian Tănase este noul administrator public al județului Dâmbovița
ACTUALITATEacum 2 zileAu fost găsiți înecați! Dumnezeu să-i odihnească în pace!
Dâmboviţaacum 4 zileDoi tineri, posibil înecați în râul Argeș în zona satului Ionești. VIDEO
ACTUALITATEacum 4 zileAvertizare de vreme severă în Argeș, Dâmboviţa și Prahova, la noapte (22 iulie 2026). S-a emis și cod roșu de inundații
























